Vasárnap lesz a televíziózás világnapja - Nagykanizsán 36 éve működik TV

facebook megosztás

Vasárnap, azaz november 21-én lesz a televíziózás világnapja. Nagykanizsán 36 éve működik helyi tévé.  A Nagykanizsai Városi Televízió első, méghozzá élő adása, 1985. április elsején volt.

A városi televízió a HSMK épületéből indult, az akkori amatőr filmstúdió helységéből. Kezdetekben sokan külsősként vettek részt a műsorgyártásban. Maros Sándor fejlesztőként dolgozott a Hydroplastic vállalatnál, és Szentgyörgyi Levente, az első stúdióvezető felkérésére dolgozott be 1985-től, mint videótechnikus, majd mintegy két évtizedig vezette a televíziót. Mint fogalmazott: sokáig fizetést sem kaptak, de elhivatottak voltak, mert szerettek volna adni valami újat a kanizsaiaknak. Hozzátette: a városi televízió akkori munkatársai nem csak vizuálisan, hanem tartalmilag is a színes műsorgyártást tűzték ki célul.

– Nem volt az elején nagyon húzós a dolog. Látszólag. Havonta volt egy műsorunk, aztán hetente a hétfő. Ugye hétfőn a Magyar Televízió nem adott, mást meg nem lehetett nézni, tehát minden hétfőn volt a műsor. Amikor én lettem a vezető, én vezettem be, hogy minden nap műsor lesz – mondta el Maros Sándor, a Kanizsa TV nyugalmazott igazgatója.

Bacskay Zoltán már főiskolás korában foglalkozott az újságírással. A filmezéssel pedig 1972-ben ismerkedett meg, amikor csatlakozott a Kamera ’67 Amatőr Filmklubhoz. 1985-ben Papp Ferenc, a HSMK akkori igazgatójának felkérésére jött a tévéhez. 1985-től 2001-ig külsősként dolgozott, de miután megszűnt a főállása az olajipari kutatólaborban, a hobbija egyben a munkája is lett, és 2007-ig erősítette a Kanizsa Televíziót, mint szerkesztő-riporter. Zoltáné volt a sportműsor, de a híradózásból is kivette a részét.

– A hattyúdalom az egy 11 fős csapatnak a kiválasztása volt, akikkel csináltam a Közelkép című műsort. Sajnos közülük már jó néhányan nincsenek közöttünk, de ez a Közelkép ez olyan népszerű volt, hogy nyugdíjba vonulásom után is csinálták a kollegák. Sőt, én is belekerültem egy Közelkép műsorba – mesélte Bacskay Zoltán, a Kanizsa TV nyugalmazott szerkesztő-riportere.

A Kanizsa Televízióból az újság és a tévé összevonásával született meg a Kanizsa Médiaház. Tar Mihály, a Médiaház jelenlegi ügyvezetője, a ’90-es évek elején hagyta ott a pedagógusi pályát, hogy a médiában dolgozzon. Volt újságíró, rádiós, de közben több országos televízió munkatársaként is szerepet vállalt, illetve teszi azt a mai napig. Mint mondta, bár az elmúlt évtizedekben átértékelődött a kis televíziók szerepe a kereskedelmi csatornák mellett, de a helyieknek a mai napig egy fontos hírforrása maradt.

– A súlya olyan értelemben, hogy mennyire lehetett ezt választani, egészen más volt, mint ami manapság. Most a 150 meg 200 csatorna között mi vagyunk az egyik. Így aztán próbálunk is egy kicsit menni abba az irányba, amerre mozog a trend. Toljuk az egészet az internet, meg az online felé. Nem feltétlenül az a fontos, hogy este hat órakor üljön mindenki a tévénél, és nézze meg a híradót, hanem inkább az, hogyha este hatkor nem ért rá, akkor nézze meg hét órakor az ismétlést, vagy pedig bármikor kattintson rá, és jusson el hozzá az az információ, amit mi szeretnénk közölni – nyilatkozta Tar Mihály, a Kanizsa Médiaház ügyvezetője.

A Kanizsa Médiaháznak jelenleg 21 munkatársa van. Az új műsoraink közül kiemelkedő népszerűségnek örvend a videómegosztón a Zenélő Kanizsa, de több ezren követik azokat a sporteseményeket is, amelyeket élőben közvetítünk Youtube-csatornánkon.

K.R.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.