Ledöntötték az elnyomás szimbólumát a kanizsaiak 1956-ban
Nagykanizsát október 25-én érte el a forradalom szele. Az 1956-os helyi eseményeket Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója elevenítette fel. Mint fogalmazott: a városlakók békésen vonultak végig az utcákon, eközben éltették a forradalmat, és lerombolták az elnyomásra emlékeztető szimbólumokat.
A kanizsai cselekményeket egy pincér foglalta össze Csillaghullás címen egy kis füzetben, mutatott rá Czupi Gyula. Az említett pincér az akkori Oroszlán szálló lakója volt, ami a Vasemberház szomszédságában állt. A helyi 56-os események a Kőolajipari Gépgyárnál kezdődtek. A dolgozók rendezett sorokban vonultak végig a városon, eközben több lakos is csatlakozott hozzájuk. Az emlékeit összefoglaló pincér az ablakából követte a helyi történéseket. Ezek közé tartozik az Erzsébet téren álló szovjet emlékmű ledöntése is, amit az emberek közös erővel rombolták szét.
– Képzeljék el azt, hogy hosszú éveken keresztül rendkívüli elnyomás van. Az emberek attól rettegnek, hogy bármikor jöhetnek, elvihetik őket. Gazdaságilag nagyon rossz a helyzet, az emberek sokszor a megélhetéssel küszködnek. A falvakban elviszik a terményeket, itt az emberek rossz ellátásban részesülnek. Hirtelen ez a dolog egy rendkívüli felszabadulás érzés, valami, ami semmihez nem hasonlítható azóta sem. Aki ezt valaha megélte, azt mondja, hogy ennél szebb élménye nem volt, mint az a nap – mesélte Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója.
K.R.
(Borítókép: Kanizsa TV)