Katasztrófavédelem: Figyeljünk oda az elektromos eszközeinkre!

facebook megosztás

A társasházakban, panelházakban, régi családi házakban és más épületekben is gyakran találkozunk elhasznált, alulméretezett elektromos vezetékekkel. Amennyiben nem figyelünk oda ezek rendszeres karbantartására, illetve felülvizsgálatára, az komolyabb problémához vezethet.

Az elmúlt években jelentősen megnövekedett az ingatlanokban használt elektromos eszközök száma. Ezzel gyakorlatilag potenciális veszélyforrásokat engedtünk be otthonainkba, főleg azokba a régebbi épületekbe, ahol – amikor azok készültek - még nem volt szárítós automata mosógép, a mikrohullámú sütő, vagy klíma. Ezen eszközök gyártói hiába csökkentik a háztartási eszközök áramfelvételét, összességében a lakossági áramfogyasztás megnövekedett, emiatt pedig az alulméretezett vagy karbantartatlan hálózatok esetén ez fokozott tűzkockázatot jelent. 

Az elektromos tüzeket két csoportba lehet sorolni: egyrészt, amikor az elektromos áram által működtetett berendezés hibásodik meg, ilyenkor a hiba folytán a gép belsejében hőképződés indul, mely a tüzet okozza, a másik csoportba pedig a villamos hálózat hibája folyamán kialakuló villamos tüzek tartoznak.

Az újszerű technológiák, a számítógépek, az internet megjelenésével az áramforrásokat folyamatosan használjuk, emiatt az elektromos tüzek száma is megnövekedhet. Ennek oka sok esetben az elektromos hálózatok kötelező felülvizsgálatának elmaradása. Jogszabályi előírás, hogy a villamos hálózatot jogosultsággal rendelkező szakemberrel rendszeresen felül kell vizsgáltatni. A vizsgálat fényt derít a nem látható hibákra is, melyek így javíthatóvá válnak.

Az épület elektromos hálózatának átvizsgálását és abban érdemi munka folytatását csak olyan személy végezhet, aki jogszabályban meghatározott erősáramú berendezések időszakos felülvizsgáló szakképesítéssel rendelkezik. A felülvizsgálat elvégzését a róla kiállított minősítő irat tanúsítja. A tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell szüntettetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazoltatni kell a javítást végző arra feljogosított szakemberrel.

A felülvizsgálatok rendszeres elvégeztetése mellett a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság azt tanácsolja a lakosságnak, hogy a villamos berendezéseket használat után lehetőleg válasszák le a hálózatról. Ha hosszabb időre elutaznak, ne hagyják áram alatt, konnektorba dugva az elektromos berendezéseket mivel ezek még kikapcsolt, készenléti állapotban is fogyasztóként üzemelnek, az esetleges meghibásodásuk tüzet okozhat.

Az elektromos tüzet tilos vízzel oltani! Az oltáshoz használjunk porral oltó kézi tűzoltó készüléket vagy ha olyan nem található a házban, akkor használhatunk homokot vagy különböző nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől. Javasolt otthon egy tűzoltó készülék készenlétben tartása, mert a kezdeti tüzek oltására hatékonyan alkalmazható, így megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét.

Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés. A tűz másodpercek alatt rohamosan elterjedhet, így ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók értesítése legyen a 112-es segélyhívószámon, és csak utána kezdjünk bele a tűz oltásába, illetve a kármentésbe.

Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.