Virágzik a parlagfű: erre jobb felkészülni
A felsőlégúti allergiák 60 százalékát a parlagfű okozza ebben az időszakban – világított rá Hámori Zsolt. A házorvostól megtudtuk: a növény tömeges pollenszórása általában augusztus első napjaiban kezdődik. A leggyakoribb allergiás tünetek közé tartozik a szemkönnyezés, az orrdugulás és a köhögés.
A parlagfű a gyomnövények fekete báránya – fogalmazott Benedek Miklós. A Kaán Károly Környezetvédelmi Egyesület elnöke elmondta: rendszeresen kaszált, bolygatott területeken hatalmas mennyiségben jelenik meg a parlagfű ezekben a hetekben, és amellett, hogy termésveszteséget okoz, az érzékenyebbek allergiás tünetekkel reagálnak rá. A növény irtását jogszabály írja elő.
– Nagyon sokféleképpen lehet irtani. legegyszerűbb irtása biológiai szempontból, hogy amikor még egészen pici a parlagfű, akkor egyszerűen fogjuk és kihúzzuk a földből. Utána ezt a komposztálóba beletesszük és kész, vége van az egész játéknak. Vannak, akik kaszálják, vannak, kik pedig vegyszeresen irtják. A vegyszeres irtás is hatásos, csak annak elég sok olyan mellékhatása van, amellyel nagyon sokan nem számolnak – mondta el Benedek Miklós, a Kaán Károly Környezetvédelmi Egyesület elnöke.
Hámori Zsolt háziorvos szerint egy-egy pollenszem akár 400 kilométeres távolságra is eljuthat a széllel. Az allergia megelőzése csak irtással, vagy időben elkezdett gyógyszerkúrával lehetséges.
– Az antiallergiás gyógyszereket, tehát az antihisztaminokat azt ne a virágzás kezdetekor kezdjük el szedni, hanem már a megelőző hetekben, esetleg hónapban, mert akkor a szervezet így tud jobban felkészülni a védekezésre és arra, hogy ezen időszak alatt védekezzen, tulajdonképpen – fogalmazott Hámori Zsolt háziorvos.
A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján, augusztus végén, szeptember elején várható.
K.V.
(Borítókép: Kanizsa TV)