Az útépítés előtt a régészeké a terület az ipari parkban

facebook megosztás

2500 négyzetméteren zajlik régészeti ásatás az nagykanizsai ipari park területén. A szakmai munkával a Várkapitányság Nonprofit Zrt. a Thúry György Múzeumot bízta meg. A projekt részeként előkerült leleteket mintegy 6500 évesre becsülik a kutatók.  

Az ásatás célja a történelmi értékek megmentése. Az eddigi munka során előkerült legértékesebb darabok az oltártöredékek, ehhez hasonlót legutóbb Zalaszentbalázson találtak, de az ország más területén kifejezetten ritka leletnek számít.

– Itt, Nagykanizsa közelében a késői lengyeli kultúra egy településén állunk most. Ahol kisebb-nagyobb gödröket láthatnak, nagyon érdekes és különleges leletekkel. Például cserepeket, kőeszközöket találunk, s két különleges lelet, két oltártöredék, kultikus tárgy is előkerült ebből a kultúrából – mondta Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója.  

A mintegy 6500 évvel ezelőtti település lakói állattenyésztéssel, földműveléssel foglalkoztak. Az utómunkák eredményeként a szakemberek az egykori falu szerkezetét is meg tudják majd állapítani.   

– Minden gödör GPS-műszerrel rákerül egy térképre, tehát készül az ásatásról egy felülnézeti térkép, amelyből a település szerkezetét is megállapíthatjuk majd. Veszünk földmintát is az edények belsejéből, ami iszapolásra kerül, s abból a mintából megtudhatjuk, hogy abban a korszakban milyen növények, növénytársulások éltek itt – árult el Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója. 

Az útépítés nyomvonalának teljes területén a Thúry György Múzeum szakemberei végzik a szakfelügyeletet. Az építkezés a feltárás után indulhat.

M-B.Gy.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.