Az első világháborús hősre, vitéz Busa Gyulára emlékeztek
Az első világháborús hősre, vitéz Busa Gyulára emlékeztek vasárnap Letenyén. A határ menti település szülöttje pilótaként szolgált a Császári és Királyi Légierőnél. Szülővárosában emléktáblát helyeztek el a tiszteletére.
Busa Gyula 1891. február 18-án született Letenyén. A család később Budapestre költözött és a fiú az elemi iskola elvégzése után cipésznek tanult. 1914-ben hívták be a hadseregbe, 1915 őszén tizedessé léptették elő, majd pilótatanfolyamra küldték az orosz fronton, később pedig az olasz fronton harcolt. A fiatal katonát, halála után 12 évvel, post mortem felvették a Vitézi Rendbe, ahol Arany Vitézségi Éremmel is kitüntették.
– A legmagasabb adható kitüntetés volt, amit legénység, illetve tiszthelyettes katona megkaphatott. Nem is kapták meg sokan. Az I. világháborúban 1562-en érdemelték ki a 3 millió Nagy-Magyarországról sorozott katona közül. Közülük az egyik, aki megkapta vitéz Busa Gyula őrmester volt, aki itt született Letenyén 1891-ben – mondta Fülöp András, a Szent György Lovagrend tagja.
Az emléktábla átadásán Födő-Vargek Lajos is részt vett. A kanizsai születésű, kanadai állampolgárságú pilóta komoly hírnevet harcolt ki magának a légi szakmában, hiszen 21 óra 10 perc alatt egyetlen leszállással repült a nyugat-kanadai Victoriából Budapestre. Szerinte Busa Gyula életpályája példaértékű.
– Én amerikaiaknak repültem nagyon sokat. A csudás hatalom. Cipész vagy, hős pilóta leszel, igen. Te szabod meg a korlátokat – fogalmazott Födő-Vargek Lajos nyugalmazott pilóta.
Vitéz Busa Gyula őrmester 1917. május 13-án 26 évesen vesztette életét, amikor az olasz légierő két pilótája kilőtte a gépét.
H.R.
(Képek: Kanizsa TV)