Viszlát, távirat!

facebook megosztás

Áprilistól, ha akarnánk sem adhatunk fel többé táviratot az országban, de ezen kívül is, júliustól még több változásra számíthatunk a Magyar Postánál. 

174 éves szolgáltatást szüntet meg a hónap végén a távirat kivezetésével a Magyar Posta. Mivel drasztikusan lecsökkent az ügyfelek igénye a táviratozás iránt az elmúlt évtizedben, ezért a posta április 31-tól kiveszi a portfóliójából a belföldi táviratot és a hozzá kapcsolódó Posta-Világfax szolgáltatást. Míg 30 évvel ezelőtt évente 8 millió táviratot küldtek egymásnak az emberek, addig tavaly ez a szám mindösszesen 23 ezer volt. A távirat egy ikonikus funkciója volt a hír továbbításának, éppen ezért sokakat megérintett, hogy végleg megszüntetik. A posta szóvivőjétől azt is megtudtuk, hogy a hír hallatán több hivatalukban is megjelentek olyanok, akik még egyszer, utoljára szerettek volna feladni egy táviratot.

- Azt látjuk a visszajelzésekből, hogy mindenkiben felébredt a nosztalgia, hogy milyen volt, amikor még táviratot adtak fel az emberek, és mi mindenről emlékeztünk meg táviratban. Legyen az egy eljegyzés, egy házasság, egy gyermek születése, egy születésnap, egy névnap, karácsony vagy húsvét, bármilyen ünnep. Ezekre az ünnepekre általában sima táviratot adtak fel, de a későbbiek során, a ’70-es években rendkívül népszerű volt az úgynevezett dísztávirat, akkor milliók küldték ezt egymásnak különböző alkalmakra. Ma már inkább jellemzően intézmények, illetve hatóságok használták a táviratot, magánemberek nagyon-nagyon kevesen. Ugye ebben a felgyorsult világban a távirat tulajdonképpen okafogyottá vált – árulta el Panulin Ildikó, a Magyar Posta szóvivője.

Nagykanizsán annak idején több épületben is működött távirda. Hozzánk valószínűleg a vasúttal együtt érkezett meg a távirda szolgáltatás az 1860-as években. Városunk akkoriban éveken keresztül, több megyének is a távirda központja volt. 

- A Monarchiában, a régi, nagy Magyarországon kilenc távirda központ működött, tehát Nagykanizsa is egy nagyon fontos állomás volt ilyen szempontból. Az már egy későbbi fejlesztés, hogy a postai és a távirdai funkciót összevonták. Tarnóczky Attila ezzel kapcsolatban is végzett kutatásokat a városban – tudtuk meg Czupi Gyulától, a Halis István Városi Könyvtár igazgatójától.

Július elsejétől is további, jelentősebb változásokra számíthatunk a postánál. Az egyik az, hogy az Európai Unió döntése alapján megszűnik a 22 eurós áfamentességi értékhatár. 

- A jelenlegi szabályozás szerint az Európai Unión kívülről érkező áruk 22 eurós összeghatárig vám- és áfamentesek, míg a 22 és 150 euró közöttiek vámmentesek, de áfát fizetni kell utánuk. Az új szabályozás kiegyenlítettebbé teszi a versenyt az uniós és a nem uniós vállalkozások között. Ez a Magyar Posta számára azt jelenti, hogy a vámeljárások száma megsokszorozódik július elsejétől. Egy jelentős mértékű informatikai fejlesztéssel és logisztikai kapacitásbővítéssel készülünk erre az időszakra – mondta el Panulin Ildikó.

Magyarországon évek óta népszerű volt, és sokan ki is használták a 22 euró alatti rendelés lehetőségét. Lakatos Attila, kanizsai lakos elsősorban az alacsony árak és a nagy kínálat miatt élt ezzel. Úgy gondolja, hogy rajta kívül is, sokakat érzékenyen érint ez a változás.

- Egy pár dolláros terméknél, ha rákerül ez a vámkezelési költség, akkor nyilván nem fogok rendelni. Sok helyen észrevettem azt, hogy a boltokban árult termékek ugyanazok, mint amiket megrendelek lényegesen olcsóbban. Így, ha rámegy ez a pluszköltség, akkor megveszem inkább a boltban, mert egyrészt ott van a polcon, és hamarabb megkapom, nincs az a késedelem, ami a posta, a repülőút vagy hajóút, amíg ideér – osztotta meg lapunkkal Lakatos Attila.

Július elsejétől az országos napilapok, valamint a szórólapok tekintetében is módosulnak a szabályok.

- Az előfizetők száma az elmúlt években több mint 60 százalékkal csökkent, viszont a tevékenységhez kapcsolódó költségeink nem. Ezért a napilapok kiadóit már 2020 végén értesítettük, hogy ők fogják eljuttatni a napilapokat az előfizetőknek, amennyiben persze az emberek belegyeznek, hogy átadjuk az adataikat a kiadóknak – fogalmazott Panulin Ildikó.

Hasonlóan veszteséges terület a szórólapok kézbesítése, így, ha júliustól bármilyen röplapot vagy reklámanyagot találunk a postaládánkban, abban biztosak lehetünk, hogy nem a postásunk dobta bele.

Körtvélyessy Vivien

Fotó: Horváth Zoltán

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. április 23-án megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.