Hol tart a Zala megyei lakáspiac? – Jelentős élénkülés, megtorpanás, pörgős jövőképpel

facebook megosztás

Sokat változott az elmúlt 5-6 évben az országos, ezen belül a Zala megyei lakáspiac is. A 2014 körül indult ingatlanpiaci élénkülés után 2019 második felében lassulás kezdődött, majd koronavírus-járvány megtorpanást hozott. A következő időszakban újabb élénkülés jöhet, elsősorban a lakáspiaci forgalom növekedhet - derül ki az ingatlan.com több mint 480 ezer eladó használt lakás és ház hirdetésének adatain alapuló elemzéséből.

  • Élénkülés jellemezte az utóbbi 5-6 évben az országos, így a Zala megyei lakáspiacot is.
  • 2015-höz képest az ingatlan.com adatai szerint a megye ingatlanpiaci szempontból legkeresettebb városaiban és településein átlagosan 96 százalékkal 334 ezer forintra nőtt az eladásra kínált lakások és házak négyzetméterára.
  • Idén február végén a zalaegerszegi használt lakások és házak medián négyzetméterára 315 ezer forint volt. Hévízen ez 441 ezer forintot, Nagykanizsán 271 ezer forintot, Gyenesdiáson 473 ezer forintot tett ki. Ez utóbbi lett a vizsgált városok között a legdrágább zalai települése
  • Bár a koronavírus-járvány magyarországi megjelenése miatt megtorpant a lakáspiaci fejlődés, de a pandémia miatti bizonytalanság lecsengése után, az állami támogatások segítségével élénkülés várható a megyei lakáspiacon, elsősorban az adásvételek száma növekedhet.

Sokat változott az elmúlt 5-6 évben az országos, ezen belül a Zala megyei lakáspiac is. A 2014 körül indult ingatlanpiaci élénkülés után 2019 második felében lassulás kezdődött, majd koronavírus-járvány megtorpanást hozott. A következő időszakban újabb élénkülés jöhet, elsősorban a lakáspiaci forgalom növekedhet - derül ki az ingatlan.com több mint 480 ezer eladó használt lakás és ház hirdetésének adatain alapuló elemzéséből. Az összefoglaló a Zala megyei használt lakások és házak piacán történt változásokat és a február végi helyzetet mutatja be részletesen.

Hosszú távú drágulás

A lakáspiaci élénkülést jól mutatja, hogy a KSH hivatalos statisztikái szerint 2015 és a múlt év harmadik negyedéve között 74 százalékkal nőtt a használt lakóingatlanok - azaz a családi házak és lakások - átlagos négyzetméterára. A megyeszékhelyeken, valamint a fővárosban jelentősebb drágulás következett be, a kisebb városok és községek túlnyomó részét alacsonyabb mértékű áremelkedés jellemezte. A hivatalos statisztikákkal összhangban vannak az ingatlan.com adatai is, amelyek szerint 2015-höz képest komoly drágulás ment végbe.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta: “Az egész országra jellemző, hosszú távú áremelkedés hátterében több tényező áll. A reálbérek emelkedése, a gazdasági fejlődés, a járvány kitöréséig javuló munkaerőpiaci helyzet mellett az állami lakásprogram, azaz a családi otthonteremtési kedvezmény keretében elérhető támogatások is segítették a lakáspiaci élénkülést.” Azt is hozzátette, hogy a lakáspiaci drágulás eredményeként az érintett háztartások ingatlanvagyona felértékelődött.

Gyenesdiás az élen

Az ingatlan.com medián négyzetméterárakon alapuló elemzése szerint Zala megye ingatlanpiaci szempontból legkeresettebb városaiban és településein - például Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Hévízen, Vonyarcvashegyen, Gyenesdiáson - az eladásra kínált lakások és házak négyzetméterára idén február végén 334 ezer forintot tett ki. Ez 2015 tavaszához képest 96 százalékos emelkedést jelent. (A medián négyzetméterár azt jelenti, hogy meghirdetett lakások felét ennél alacsonyabb, másik felét pedig magasabb áron kínálták az eladók.)

A legmagasabb négyzetméterárak Gyenesdiást jellemezték február végén, a népszerű településen az eladó ingatlanok négyzetméterét 473 ezer forintért kínálták. Ez pedig jelentős, 137 százalékos emelkedést jelent a 2015-ös szintekhez képest. Hasonló mértékű drágulást - 147 százalékosat - könyvelhetett még el Cserszegtomaj is, ahol a négyzetméterárak elérték a 459 ezer forintot.

Zalaegerszegen 116 százalékos növekedéssel 315 ezer forintra nőtt az eladásra kínált ingatlanok négyzetméterára. Gyenesdiás és Cserszegtomaj mellett a százalékosan kimutatható legnagyobb növekedést Nagykanizsa érte el, ahol 134 százalékkal drágább lett ingatlant vásárolni, ez itt 271 ezer forintos négyzetméterárat jelent. Míg százalékos emelkedésben nem ugrik ki a hévizi ingatlanok eredménye, ugyanis itt a növekedés 62 százalékos volt, de ez ebben a városban megyei szinten is magas, 441 ezer forintos négyzetméterárat jelent. Az ingatlan.com körképében szereplő Zala megyei települések közül a legalacsonyabb - 196 ezer forintos - négyzetméterárakkal Zalaszentgróton találkozhatnak a vásárlók, itt a növekedés 2015 óta 96 százalékos volt. A legkisebb mértékben egyébként Felsőpáhokban nőttek az eladásra kínált ingatlanok árai, itt négyzetméterenként 328 ezer forintért kínálják az ingatlanokat, ez a szóban forgó időtávon 67 százalékos emelkedést jelent. 

Nyitottság az ingatlanközvetítők segítségére

Az is látszik az elmúlt időszak tendenciáiból, hogy az országos, így a Zala megyei lakáspiacon is fontos szerepet kapnak az ingatlanközvetítő irodák.

Az ingatlan.com-on hirdető magánszemélyek az elmúlt hét hónapban több mint 7 ezer ingatlan esetében jelezték, hogy ingatlanközvetítők segítségét is szívesen fogadják az adott lakás eladásához vagy bérbeadásához.

Mi várható a következő időszakban?

Az év elején élénkülés indult az országos lakáspiacon az ingatlan.com szerint. Ez köszönhető az állami lakásprogram új elemeinek, többek között a kedvezményes - 5 százalékos - lakásépítési áfa újbóli bevezetésének, valamint a csok keretében vásárolt lakások illetékmentességének.

Balogh László a következő időszakban várható ingatlanpiaci fejleményekről azt mondta: “A lakáspiacon a járvány miatti bizonytalanság lecsengése után, a már említett lakástámogatási megoldások, valamint a gazdaság újraindulása eredményeként élénkülés várható, de ez elsősorban a lakáspiaci forgalomban növekedésében fog jelentkezni. Azaz a múlt évhez képest emelkedhet az adásvételek száma, durva áremelkedés viszont várhatóan nem kíséri majd ezt az élénkülést, mert a lakóingatlanok ára az utóbbi években látott drágulás miatt elérte a megfizethetőség határait”.

Forrás: ingatlan.com

(Borítókép: Horváth Zoltán)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.