PENdroid – Ezüst oklevéllel büszkélkedhet a kanizsai csapat
A Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszának országos alkalmazásfejlesztő versenyén második helyezést ért el a Cserháti-iskola csapata. A döntős feladatot Csapó Bálint és Tánczos János oldották meg, teljesítményüket dobogós hellyel jutalmazta a zsűri.
A vírushelyzet miatt idén az online térben csaptak össze az ország legtehetségesebb játékfejlesztői a PENdroidon, de így is nagy volt az érdeklődés a verseny iránt.
– Már hetedik éve rendezik meg a versenyt a PEN-en, a mostani évben a pandémia egy nem várt fordulat volt a lebonyolításában. Informatikusként ezt meg kellett és meg is tudtuk oldani professzionálisan. A verseny így a szakmai részt tekintve nem sérült, viszont az emberi és csapatélmény az nagyon is. Az mindig egy pluszt adott, amikor idejött 40-50 tanuló, és egy légtérben oldották meg a feladatokat – árulta el Jaskó Szilárd, a PEN tanszékvezető egyetemi docense.
Minden évben országunk több nívós szakképző intézménye és gimnáziuma méretteti meg a tanulóit a PENdroidon. A verseny története alatt eddig minden alkalommal kvalifikálta magát legalább egy cserhátis csapat a döntőbe, sőt, a kanizsai iskola volt az első, amely kétszer is elhódította már a győztesnek járó kupát. Gábris Jácint, a Cseri-tech felkészítő tanára nagyon büszke a tanulói teljesítményére és a kitartó munkájukra.
– Tapasztalataim szerint a csapatok többsége nagyon komolyan áll a feladathoz. A két tanuló is, akik részt vettek a döntőben, az egész verseny során nagyon elhivatottak és motiváltak voltak. Az alapokat, amik szükségesek a versenyhez, azokat itt az iskolában, programozási órán el tudják sajátítani. A saját gondolkodásmód és a saját ötletek viszont szintén nagyon fontosak ahhoz, hogy jó eredményt tudjanak elérni. A pontozásban ugyanis az egyik fő szempont a kreativitás. Jellemzően a távközlésen tanuló diákjaink vettek részt eddig a versenyen, de a gépészeti és az elektronikai szakon tanulók is csatlakoztak már a csapatokhoz, és sikeresen vették a különböző akadályokat. Nekünk tanároknak a mentoráláson van ilyenkor a fő hangsúly. Azok, akik már több éve résztvevői a PENdroidnak, önállóbbak és elég tapasztalattal rendelkeznek. Fontos, hogy a diákok feltalálják magukat, de természetesen mindvégig ott van a tanári és az iskolai segítség is háttérnek – mondta el Gábris Jácint.
A feladatok azon kívül, hogy ebben az évben az online térbe költöztek, nem változtak. Minden évben más-más kihívásoknak kell megfelelniük a diákoknak. A döntő feladat két részből áll: az egyik egy szabadon hozott program, ami 40 százalékot ér, a másikat a szakértőktől kapják, ezt körülbelül nyolc óra alatt kell a csapatoknak kifejleszteniük.
– Ez nagyon komoly teljesítmény, hiszen ennyi idő alatt elkészíteni egy programot, magas szintű tudást igényel. Bár a fiúk mindig nagyon szerények ebben a kérdésben, de nagyon komoly felkészültség szükséges egy ilyen eredmény eléréséhez. Hetven százalékos programozási tudás, ezen kívül grafikai, illetve hangtechnikai ismeret is kell. Fontos a 3D-tervezés ismerete, valamint tantárgyak közül a fizika, matematika és - a szövegértés miatt az - irodalom és a nyelvtan órán tanultakat is hasznosítaniuk kell – tette hozzá a felkészítő pedagógus.
A kanizsai versenyzők arról számoltak be, hogy még a döntős feladat sem okozott nekik komolyabb nehézséget. Az alkalmazásból ugyan kihagytak néhány kért funkciót, de így is a második helyre rangsorolta a zsűri a megoldásukat.
– Évről évre egyre nehezebbek a versenyek, főleg a döntő. A lényege az volt most, hogy egy termelőszövetkezeti, ipari játékot kellett készíteni, szerintem ez nem volt igazán nehéz. Csak felírtuk az alapokat az első tíz percben, és ezután már neki tudtunk látni a programozásnak és a kódolásnak – osztotta meg lapunkkal Csapó Bálint.
A PENdroid a tanulmányaik mellett egy igazi kihívás a középiskolások számára, és lehetőség arra, hogy fejlesszék tudásukat a programozásban.
– Már négy éve, amióta idekerültem az iskolába, részt veszek a versenyeken. Az elején nem értettem az egészhez annyira, de az iskola sokat segített, és egy jó kihívás is volt az évek során. Szerencsére minden évben jól teljesítettünk – árulta el Tánczos János.
Mindkét nyertes, végzős fiú tovább szeretné bővíteni az ismereteit, és egyelőre a munkájukat is informatikai területen képzelik el.
Körtvélyessy Vivien
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. február 12-án megjelent számában olvasható.