Egyetlen meggyújtott szemétkupac füstje beterít egy falut

facebook megosztás

Elítélte Magyarországot az EU Bírósága a rossz levegőminőség miatt. 2005-től Budapest térségében és a Sajó-völgyben, valamint 2011 júniusától Pécs térségében a légszennyezettség mértéke tartósan túllépte a megengedett határértéket. Bár a környékünkön mért adatok megfelelnek az unió által elvártaknak, így is folyamatosan érkeznek megkeresések szerkesztőségünkhöz a Kanizsán is tapasztalható környezetszennyező fűtési módok miatt.

A HVG számolt be először a döntésről, az írásukban megszólaltatott szakjogász szerint az egyik legnagyobb gond az, hogy bár már 6 éve elkészült egy jogszabálytervezet, ami megtiltotta volna, hogy a lakosság eltüzelje a legrosszabb minőségű szénfajtákat ezt - politikai szándék hiányában - azóta sem fogadták el. A 24.hu is foglalkozott a témával, ők arra emlékeztetnek: a légszennyezettség 1664 eurójába, azaz mintegy 608000 forintjába kerül minden átlagos magyar városi lakosnak. Ez a harmadik legmagasabb költség Európában, csak Románia és Luxemburg áll hazánk előtt.   

A környezeti fenntarthatóság kapcsán több nemzetközi projektben vesz részt az IMRO-DDK Nonprofit Kft. A cég ügyvezetője, Musits Róbert Nagykanizsa klímastratégiájának kidolgozásában is szerepet vállalt. A szakember kiemelte: a Sajó-völgyében mért adatok rámutatnak az otthoni fűtésből származó problémákra és az energiaszegénységre. Utóbbi fogalom lényege, hogy a szerény körülmények között élő embereknek a jövedelmük jelentés részét tüzelőre kell költenie, mindezt úgy, hogy lakhelyük is felújításra szorulna.  

– Azzal együtt, hogy nálunk a légszennyezettségi adatok az EU-s határértékek szempontjából rendben vannak, ez nem jelenti azt, hogy helyenként, időnként akár itt a városban, akár a város környékén ilyen esetek ne fordulnának elő. Hiszen gyakorlatilag elegendő egyetlen egy szemétkupac is ahhoz, hogy ha azt meggyújtják, az egész településrészt vagy egy egész falut beterít a füstjével. S 1 kilogrammnyi hulladék elégetése az majdnem olyan kibocsátással jár, mintha több tucatnyi autóbusz 24 órán keresztül pöfögne – nyilatkozta Musits Róbert, az IMRO-DDK Nonprofit Kft. ügyvezetője.

Egy olvasónktól kaptuk ezeket a fotókat, amelyek arról árulkodnak, hogy az Erdész utcában is komoly problémákat okoz a nem megfelelő fűtési mód. Nagy Lajos és szomszédai stábunknak azt mondták, hogy már mintegy 4 éve minden téli időszakban visszatérő jelenség környékükön az elviselhetetlen füstfelhő. 

– Lakáson belül is tűrhetetlen a levegő. Kint az utcán néha az autósok megállnak, a gyalogosok pedig inkább futva közlekednek. S ez mind attól van, hogy olyan tüzelőanyagot használnak, amelyet nem volna szabad, sőt, hivatalosan is tiltja a rendelet. De tettenérésre az elmúlt négy évben még nem került sor, hiszen a műanyagok, a palackok tömkelegei, a szemét, azok egy, másfél óra alatt elégnek – mesélte Nagy Lajos.

Az unió szankcióinak jogosságát több adat is igazolja. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség kimutatása szerint évente 400 ezer ember életét lehetne megmenteni Európában, ha jobb lenne a levegőminőség.

M-B.Gy.

(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán, Kép:Nagy Lajos)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.