Ma van a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja – A népirtások áldozataira emlékezik a világ

facebook megosztás

Ma van a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja. 1945. január 27-én szabadították fel az auschwitzi haláltábort, melynek emlékére minden évben fejet hajt a világ azoknak az embereknek az emléke előtt, akik valamelyik haláltáborban vesztették életüket. Ennek a napnak súlyos üzenete van a ma élők számára is, mert a történelem azóta is többször ismételte önmagát.

Először 1996-ban Németországban tették ezt a nácizmus áldozatainak emléknapjává, de mivel a holokauszt egy internacionális ügy volt, ezért indokolttá vált, hogy ezt nemzetközi szintre emeljék. Így az auschwitzi haláltábor 1945. január 27-ei felszabadulásának emlékére, az ENSZ Közgyűlése 2005. november 1-jén nyilvánította a mai napot a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává – tudtuk meg Horváth Gábor történelem szakos tanártól. A közgyűlésen egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza "az emlékezés és a tanítás kötelességét", hogy a jövő nemzedékei megismerjék az áldozatok történetét.

– Nálunk Európában azt a megközelítést gyakorolják, hogy inkább az áldozatokra, a tragédia végkifejletére fókuszálnak. A közel-keleti, amerikai emlékezetpolitikában inkább az odavezető út az ami érdekes, hogy ez ne ismétlődhessen meg. Ők nem a halottakra koncentrálnak, hanem egy civilizációra, ami értéket teremtett és hozott létre. Emberekre, akik alkottak, élvezték az életük minden napját. Ez mindig és minden korban tanulságul szolgál az emberiségnek, hiszen számos genocídium - népirtás- volt már emögött az „ipari népirtás' mögött. Egyedisége abban rejlik, hogy a halálgyárak ilyen módon nem ismétlődtek meg, de volt már népirtás Boszniában, Ruandában, Kelet-Timorban, tehát a történelem sajnos ismétli önmagát, ezt nem lehet feledni – mondta Horváth Gábor, a Batthyány Lajos Gimnázium történelem szakos tanára.

K.R.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.