Hanuka – a fény, a családok, a meghittség ünnepe
A hanuka egy régi és nagyon szép ünnepe a zsidóságnak. Az ünnep jelentőségéről dr. Székely István, a Nagykanizsai Zsidó Hitközség elnöke osztotta meg lapunkkal a gondolatait. Az elnök elöljáróban elmondta:
– Nyolc napig tart a hanuka. Az első gyertyát december 10-én gyújtottuk meg, az utolsót majd december 18-án. Ezen az örömünnepen minden évben ajándékot kapnak a gyerekek, mint ahogyan karácsonykor is. Sokan úgy mondják, hogy a karácsonyhoz hasonlít, de nem így van. A karácsony más jellegű ünnep. Általában együtt ünnepeljük a hitközségben és országosan is, de a koronavírus-járvány miatt most nem alkalmas az idő az összejövetelekre. Ellenben van arra lehetőség, hogy ünnepi koncertek, műsorok között válogassunk az interneten.
A zsidóság örömünnepén a jeruzsálemi templom visszafoglalására és megtisztítására emlékezünk. I. e 175-ben a Szeleukida Birodalom trónjára IV. Antiokhosz Epiphanész került, aki 168-ban elfoglalta Jeruzsálemet, megtiltotta a zsidó vallás gyakorlását, és bálványt állíttatott a jeruzsálemi szentélybe. A zsidók azonban föllázadtak, és i. e. 165-ben Júda Makkabi vezetésével visszafoglalták a templomot. A templomot a pogány használat után a zsidótörvények értelmében meg kellett tisztítani, és újra fel kellett avatni. A hanuka neve innen ered, ami felavatást jelent. A megtisztítási rituálé során meg kellett gyújtani a menórát, az örökégő hétkarú lámpást, de csak egy korsónyi érintetlenül lepecsételt olajat találtak. Ekkor történt a csoda: nyolc napig - amíg el nem készült az új olaj - égett az egy napra elegendő olaj.
Ezért tart 8 napig a hanuka. Ezen az örömünnepen a gyerekek ajándékot kapnak, és olajban sült fánkot fogyasztanak. Az ünnep első estéjén egy, majd minden este eggyel több lángot gyújtunk meg a kifejezetten erre az ünnepre készített és csak ilyenkor használt hanukián. A hanukia a hétágú menórával szemben kilenckarú. Nyolc ága van a nyolc napra való egy-egy gyertyácskának és a kilencedik az ezeket meggyújtó “szolgagyertya”. Ez az ünnep a hősi múltat idézi föl – hangsúlyozta dr. Székely István.
Bakonyi Erzsébet
(Fotó: MTI/Kanizsa Újság)