Kiss Mao-Tun István őstörténet kutató volt a könyvtár vendége
Kiss Mao-Tun István őstörténet kutató volt a Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem vendége péntek este a városi könyvtárban. Az előadáson a hallgatók megismerkedhettek a pilisi pálosok rendjével.
A magyarok őstörténetével Kiss Mao-Tun István már 4 éves korában megismerkedett, később élete részévé vált a kutatás. Előadásaival már a szomszédos országokba is ellátogatott.
– Ismertetjük a Pilisnek a szerepét, hogy miért volt ez királyi központ, mióta vannak ott - már a pilisek előtt is- a máguspapok, milyen volt az ősmagyar hitvilág. Milyen volt az ősmagyar hitvilág, a körbe írt kereszt vagy egyenlő szárú kereszt a hitük és hogyan alakult ki ebből a pálos rend Özséb esztergomi kanonoknak a vezetésével – mondta Kiss Mao-Tun István őstörténet kutató.
Az előadáson - egyebek mellett - szó volt a magyar remetékről, a Pilis kapuiról, valamint a történeti Pilis elhelyezkedéséről és formájáról.
– A pálosok és az örökségük rendkívüli a magyar kultúra átörökítése szempontjából. Adná az Isten, hogy ha újból ugyanazt a missziót, amit az alapításnál kaptak és Mátyás király korában még sokszorozódik újból, ugyanazt a missziót betöltve végeznék a Kárpát-medencében a magyarság érdekében a munkájukat – fogalmazott Rajnai Miklós Bánffy-díjas bölcsész.
Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem következő vendége Miklósvölgyi János festőművész lett volna, az előadás azonban valószínűleg - a ma bejelentett kormányrendelet miatt - elmarad.
G.D.
(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán)