Kijárási tilalom a hajléktalan szállón
Konténerszállóval bővül a Magyar Vöröskereszt Nagykanizsai Területi Szervezetéhez tartozó Hajléktalan szálló. A tervek szerint itt helyezik el azokat a hajléktalanokat, akik nem engedhetők be a közösségbe.
A városi rendőr-főkapitány és a polgármester hathatós közbenjárásának köszönhetően húsvét előtt szállították át a letenyei határállomásról a Dózsa György 73. sz. ingatlan udvarára a több mint 10 m hosszú, használaton kívüli konténert.
Az egy épületkomplexumból álló hajléktalan szálló mostantól 4 részre tagozódik – hangsúlyozta Szőlősi Márta területi vezető. – Az átmeneti szálló-részben életvitelszerűen tartózkodnak a hajléktalanok. A nappali melegedő lakói számára napi többszöri étkezést biztosítunk. Az éjjeli menedékhelyen pedig azok tartózkodnak, akik napközben látni sem akarnak bennünket, de éjszakára hajlandóak bejönni. Megértették, még mindig jobban járnak, ha fedéllel a fejük felett, valamint takaró alatt töltik el az éjszakát, mintha kint maradnának az utcán. Most nyugalom van a hajléktalanszállón és még arra sem volt szükség, hogy a délutáni, vagy az éjszakai ügyeletet megerősítsük. Azt el tudjuk képzelni, hogy 2-3 hét múlva lesznek olyanok, akik szeretnének kimenni a városba. Jelen pillanatban ugyanúgy folyik az élet, mint eddig, attól az aprócska dologtól eltekintve, hogy a kapu be van zárva.
A szállón eddig is eleget tudtak tenni annak az országos rendeletnek, mely kimondja, hogy éjszakára nem maradhat kint hajléktalan az utcán. A felmerült problémákat az a 4-5 személy okozta, akik nem tartják be az úgynevezett szociális érintkezés szabályait és a házirendet. Ilyenkor az intézményvezető nem tehet mást, mint először szóban, majd írásban figyelmeztet. Ha ez többször is előfordul, vagy a viselkedésével a társai és a dolgozók testi épségét veszélyezteti valaki, akkor azonnal ki is tilthatja 1 vagy 2 hónapra, de akár 1 évre is az intézményből.
Tulajdonképpen az intézményvezető hatáskörébe tartozik, hogy milyen hosszú időre történik a kitiltás, de ezzel a probléma még nincs megoldva, mivel az utcán nem maradhatnak, és az intézménybe sem jöhetnek be. Ekkor vetődött fel először, hogy olyan megoldást kell találni, ami elfogadható a hajléktalan, az intézmény, a város, sőt a rendőrség számára is – fogalmazott Szőlősi Márta. – Szerencsére volt egy olyan időszakunk is, amikor hónapokon keresztül nem kellett senkit sem kitiltani, és jó ideig nem is foglalkoztunk ezzel a kérdéssel, mígnem a koronavírus-járvány miatt most újra napirendre került. Sajnos több kitiltott személyről kell gondoskodnunk és szerencsére találtunk is megoldást az elkülönítésükre.
A takarítást, fertőtlenítést követően a hét elején valószínűleg az első lakók be is költözhetnek az öt különálló helységből álló mobilházba – újságolta a területi vezető. A szobák felszereléséhez az ágyak, a matracok, a takarók, a párnák a rendelkezésünkre állnak. Összességében az eddigi tapasztalataink pozitívak. A lakók tudomásul vették, hogy az intézményből nem lehet ki-be mászkálni, azt azonban nem lehet tudni, hogy mennyi ideig tart a türelmük. Igazából megértették azt is, hogy a hajléktalanszálló udvara a rendelkezésükre áll, és oda kimehetnek. Attól a néhány hajléktalantól eltekintve, akik dolgozni járnak, senki nem hagyja el az intézményt.
A kitiltottak értelemszerűen nem tartoznak az intézményi létszámhoz, így ők nem kapnak ebédet. A közösségi mosodát eddig is használhatták, sőt reggel-este enni is kaptak. A nappali melegedő lakóinak azonban ebéd is jár. Panasza nem lehet senkinek sem, van elég élelem, időnként probléma is, hogy ne kerüljön semmi sem szemétbe, hanem fogyasszák el azt. Térítési díjat mindezért csak azoknak a hajléktalanoknak kell fizetni, akiknek van munkabére, nyugdíja, vagy valamilyen segélyben részesülnek.
Bakonyi Erzsébet