Hogyan őrizhetjük meg egészségünket különböző életkorokban?
Az, hogy mi a jó egészségünknek, melyik sportág javasolt, és melyik vitaminból kell többet bevinnünk, azon is múlik, éppen melyik életkorban vagyunk. Minél fiatalabban kezdjük el a tudatos, aktív életvitelt, annál jobban meghálálja majd testünk a későbbiekben.
“Az öregség ugyanolyan, mint bármilyen más üzlet, ha sikeres akarunk lenni, fiatalon kell elkezdeni.”
30 felett: egészségtudatos életmód kialakítása
Már ebben az életkorban is érezzük a változásokat a testünkben, bőrünkön, izomzatunk már elkezd leépülni, ha nem tartjuk rendszeresen karban sportolással. Ennek következménye az egyre jobban kínzó hátfájás, így érdemes aktív és egészségtudatos életvitelt folytatni, ha még nem kezdtük el. 30 év felett már folyamatosan lassul az anyagcserénk, ezért ha nem szeretnénk súlyfelesleget felhalmozni, helyezzük a megelőzésre a hangsúlyt. Építsünk be minél több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonafélét étrendünkbe. A minőségi alvás legalább annyira fontos, mint az étkezés, hiszen a szervezet és a hormonháztartás megfelelő működéséhez szükség van az éjszakai regenerálódásra.
35 éves kor felett ideális esetben évente, vagy kétévente átfogó kivizsgáláson kellene részt venni, melybe beletartozik a laborvizsgálat, rákszűrés, a vérnyomás, koleszterinszint vizsgálat, tüdőszűrés, bőrgyógyászati szűrés az elváltozott anyajegyek, pigment foltok miatt.
Ismerünk néhány olyan élelmiszert is, melyeket jó, ha étrendünkbe iktatunk ennyi idősen. Ilyen például a spenót, mely azoknak hasznos, akik gyermeket szeretnének, ugyanis a leveles zöldségek sok folsavat tartalmaznak. A túlterheltség és a fokozatos stressz ellen B-vitaminokkal teli élelmiszerek javasoltak, mint a lazac, teljes kiőrlésű, olajos magvak, spárga. Ingerültség, fáradékonyság, figyelmetlenség ellen a magnéziumot kell pótolnunk, amelynek forrásai a tökmag, joghurt vagy kefir, mandula, bab, avokádó, füge, étcsokoládé és a banán.
40 felett: biztonságos sportolás
A változások sokkal gyorsabban és markánsabban jelentkeznek, mint a 30-as éveinkben. Érzékenyebbé válik a bőrünk, jobban fájnak az ízületeink. A negyvenes évek a változókort hozza magával, nőknél a menstruáció egyre ritkábbá válik, végül elmarad. Ezzel azonban komoly hormonális átalakulások is végbemennek a szervezetben, amelyeknek a következménye lehet a hajhullás, a kevésbé rugalmas bőr és persze a hízás.
Célszerű, ha magas fehérjetartalmú ételeket fogyasztunk, ugyanis ez nem csak az izmaink építőköve, hanem a kötőszövetünkben található kollagéné és elasztiné is, melyek a bőr rugalmasságáért felelnek.
Nagyon fontos még az A-vitamin, mely elősegíti a csontozat normális növekedését, fejlődését, és erősíti a csontokat. Forrásai a marha-, borjúmáj, sárgarépa, vagy a lazac, tonhal, sütőtök.
Sport közben vigyázzunk ízületeinkre, ne terheljük túl izmainkat, kérjünk inkább szakmai segítséget. 40 fölött már fokozottabban kell figyelnünk a bevitt táplálék összetevőinek arányaira (fehérje, szénhidrát, zsír), az ásványi anyag- és a vitaminpótlásra. Számos sportágra 35-ön túl érik meg az ember mentálisan. Ilyenek a hosszútávú állóképességi sportok, például nyíltvízi úszás, országúti kerékpár, maratoni futás, triatlonozás. Egyszerűen azért, mert türelmesebbé válunk, jobban igényeljük és értékeljük az edzéssel töltött „magányos”, az elmélyülést lehetővé tevő órákat. Fontos a fokozatosság, a megfelelő arányú pihenés, valamint a nyújtás is. A lényeg az egészségmegőrzés, a jó közérzet, az életminőség és a teljesítőképesség fenntartása. Azoknak akik alvászavarokban szenvednek, a jóga vagy a meditáció lehet jó választás.
45 év felett folyamatosan vegyünk részt mellrák, méhnyakrákszűrésen, tüdőszűrésen, kardiológiai és prosztata vizsgálaton, kétévente hallás- és látás vizsgálaton, valamint csontsűrűségmérésen.
50 felett: úszás és omega3
Ha szeretnénk ötvenen túl is fittek és fiatalosak maradni, éljünk tudatosan. Mivel jelentősen megnő a szívinfarktus kockázata, kísérjük figyelemmel naponta vérnyomásunkat. A diabétesz miatt rendszeresen ellenőriztessük vércukor- és koleszterinszintünket. A kötelező szűrővizsgálatokat évente, legfontosabbakat félévente végezzük el. A hajhullást hátráltathatjuk, ha sok C vitamint, omega3 –at és vasat viszünk be a szervezetünkbe, de hasznos a kókuszolaj, az aloe vera és a fokhagyma fogyasztása is. A ráncok ellen védekezhetünk olajokkal és házi praktikákkal is.
Válasszunk olyan mozgásformát, mely kevésbé terheli meg az ízületeket, ilyen például az úszás. Megmozgatja a test összes izmát, rendben tartja a gerinc stabil állását, nyújtja az izmokat, megnöveli a tüdő kapacitását. A víz ráadásul leveszi az ízületekről a gravitáció terhét, így szinte súlytalanul tudjuk mozgatni magunkat. A rendszeres tornázás nyújtó-erősítő gyakorlatokkal, köztük könnyű kézisúlyzókkal is egyre fontosabbá válik, mert ebben az életszakaszban a motorikus képességek, az erő, a mozgékonyság, a hajlékonyság és a koordinációs képesség gyorsan hanyatlik, ha nem teszünk ellene semmit.
Napi szinten fogyasztandó a sovány fehérje, sok-sok zöldség, gyümölcs, kevés szénhidrát, könnyű levesek, tejtermékek és a szervezet számára fontos zsírok. A brokkoli erősíti a csontokat, az omega 3 zsírsavak védenek az öregedéstől, enyhítik a gyulladásos állapotokat, erősítik az immunrendszert, csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Ide tartoznak az olajos halak, magvak és a zöldségek.
Forrás: termalfurdo.hu