Bemutatták Czigóth Sándor legújabb tudományos ismeretterjesztő filmjét Nagykanizsán

facebook megosztás

Bemutatták Czigóth Sándor legújabb tudományos ismeretterjesztő filmjét Nagykanizsán. Őseink és a Dnyeszter vidéke – magyar őstörténeti kutatások Etelköz nyomában című produkció azokat a friss régészeti kutatásokat mutatja be, amelyeknek köszönhetően Etelköz nyugati és délnyugati határterülete egyre pontosabban behatárolható.

Kollégánk már a 2015-ös, harmadik orosz-magyar uráli régészeti expedíciót is bemutatta 2017 márciusában bemutatott filmjében. A munkát folytatás követte, az új mozi a Dnyeszter vidékén zajló kutatásokról szól. A kutatók szerint ezen feltárások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy pontosabb képet kapjunk arról, hogy éltek őseink az Etelközben, valamint, hogy onnan miért és mikor költöztek át a Kárpát-medencébe. – Az az adatbázis, amik alapján ezeket a következtetéseket levontuk, azzal voltak korábban gondok, amire a kollégák nem hívták fel eléggé a figyelmet. Konkretizálva: amíg Etelköz területét – amiről a film is szól, legalábbis a nyugati feléről – 3-4 évvel ezelőttig 3-4 lelőhellyel tudtam alátámasztani, most már 40-el. Ez egy óriási minőségbeli ugrás tudományos szinten is – hangsúlyozta Türk Attila, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének régésze.



Czigóth Sándor hangsúlyozta: folytatják a közös munkát Türk Attilával

Másodszor dolgozott együtt Czigóth Sándor és Türk Attila. A független filmes szakember és a régész szakértő úgy tervezi, hogy folytatják a közös munkát. A következő cél a Dnyeper-vidéke lehet. – El szeretnénk jutni Krimbe, ha úgy alakul az ottani belpolitikai helyzet, hogy ez az út végigjárható biztonságosan – árulta el kérdésünkre.

A film ősbemutatója tavaly novemberben volt a népvándorlás fiatal kutatóinak 29. konferenciáján Budapesten. A tudományos ismeretterjesztő alkotás forgatása négy ország területét is érintette, hiszen az itthon készített kosztümös jelenetek mellett a stáb Moldáviában, a Dnyeszter Menti Köztársaságban és Ukrajnában is dolgozott a 26 perces filmen.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.