Történelmi filmes siker, kanizsai vonatkozásokkal…
Történelmet írt Gera Marina, a színésznő ugyanis az első magyar, aki Nemzetközi Emmy-díjat nyert. Gera az Örök tél című tévéfilm főszerepéért kapta a legjobb színésznőnek járó elismerést.
A Szovjetunióba elhurcoltak emlékének ajánlotta Gera Marina a televíziós Oscar-díjként is emlegetett elismerést a Nemzetközi Emmy- gálán New Yorkban – nem véletlenül: a rangos díjakat éppen november 25-én adták át, azon a napon, amelyen a szovjet munkatáborokba elhurcolt magyar politikai rabokra és kényszermunkásokra emlékeznek hazánkban. Ráadásul az Örök tél – amelynek főszerepéért Gera a legjobb színésznő díját kapta – szintén a II. világháború után kitelepített emberekről szól – akik közül több mint hatvanezren soha nem tértek haza.
Gera Marina a nemzetközi Emmy-díjjal (Fotó: MTI/AP/INVISION/Evan Agostini)
Mint arra az egyik internetes hírportál, az Origo is kitér, több magyar Emmy-díjasunk is van: Zsigmond Vilmos1993-ban, Ragályi Elemér pedig 1996-ban kapta meg a rangos elismerést, ám mindkét operatőrt amerikai produkcióban való közreműködésért jutalmazták.
Idén először jelöltek magyar gyártású alkotást – Bergendy Péter történelmi thrillerét, a Trezort – és magyar színésznőt a Nemzetközi Emmy-díjra. A Trezor a minisorozatok és tévéfilmek kategóriájában nem nyert ugyan, de a jelölés önmagában is filmtörténeti sikernek számít. Bergendy a közösségi oldalán azt írta: „… a jelöléssel a Nemzetközi Tévéakadémia szerint a miénk Európa legjobb tévéfilmje 2019-ben”, utalva arra, hogy a kategória győztese egy négyrészes ausztrál sorozat, a Safe Harbour lett.
Az Örök tél és Gera Marina sikerének Nagykanizsán is van miért örülni, hiszen Szász Attila filmjében két kanizsai kötődésű színész is látható egy-egy rövid szerepben. Valu Rebeka, aki korábban az Oscar-díjas Mindenki című kisfilmben is felbukkant, az elhurcolt sváb nők egyikét alakította.
„Az Örök tél hiánypótló alkotás, hiszen női szemszögből, női sorsokon keresztül mutatja be meglepő érzékenységgel a kényszermunkatáborok szörnyűségeit”, nyilatkozta Rebeka a tavaly februári premiert követően lapunknak, majd hozzátette: „a film készítése során a rendező azt tartotta a legfontosabbnak, hogy a színészek arcán valós érzelmek tükröződjenek, ezért gyakorlatilag minden fizikai szenvedés valós volt.” Nem csoda hát, ha Gera Marina Irén szerepében lehengerelte az ítészeket.
Kovács S. József, aki Valu Rebekához hasonlóan a nagykanizsai Piarista-iskolában tanult, egy orosz katonát játszott a filmben. „Kis szerep, de annál nagyobb kihívásként éltem meg: eleinte még arra készültem, hogy egy velejéig romlott figura bőrébe kell bújnom, ami egy színésznek mindig hálás feladat, de aztán sokat beszélgettem a rendezővel, és a karakter átértékelődött a szememben”, árulta el tavaly a Kanizsának. A fiatal színésztehetség szerint az Örök tél pozitív fogadtatása annak köszönhető, hogy gyógyírt jelent a múlt – évtizedeken át kimondhatatlan, elhallgattatott – sebeire.
Kovács S. József egy orosz őrt alakított a filmben
Az Örök tél mind a szakma, mind a közönség körében hatalmas sikert aratott. A málenkij robotra, a Gulag- és Gupvi-táborokba deportált, mintegy kétszázötvenezer nőnek és férfinak emléket állító alkotás 2018-ban megkapta a legjobb európai tévéfilmnek járó Prix Europa-díjat, de a stábból Szász Attila rendezőt, Köbli Norbert forgatókönyvírót és Nagy András operatőrt külön-külön is elismerték már különböző szemléken. Gera Marina mellett a másik főszereplőt – Rajmundot – Csányi Sándor alakítja, a színész Facebook-oldalán gratulált kolléganőjének a gálát követően.
Az Emmy
A Nemzetközi Emmy-díjakat a Nemzetközi Televíziós Művészetek és Tudományok Akadémiája adja át 1973 óta az Amerikai Egyesült Államok területén kívül vetített legjobb televíziós produkciókért. Idén tizenegy kategóriában huszonegy ország negyvennégy jelöltje versenyzett.
A történet
1944 decemberében orosz katonák nőket gyűjtenek be egy dél-dunántúli kis faluban. Azt mondják, dolgozni viszik őket három hétre. Irén, a sváb fiatalasszony - akinek férje a fronton harcol - kislányát és szüleit hátrahagyva sorstársaival nekiindul az ismeretlennek. Bevagonírozzák őket és egy hosszú és keserves vonatút után a Donyec-medence egyik táborában találják magukat. A svábokat, mint háborús bűnösöket kezelik, és felelőssé teszik őket a német katonák által elkövetett borzalmakért. A táborban, a bányában embertelen körülmények vannak, keveset ér az emberi élet. A lelkileg és fizikailag is összetört Irén megtetszik, egy fogolytársának – a maga szabályai szerint túlélni igyekvő Rajmundnak – akinek az életét is köszönheti. A férfi és a nő között különös kapcsolat szövődik, melynek épp úgy szabályai vannak, mint a túlélésnek. Vajon sikerül-e hazajutniuk? Milyen áron élheti túl az ember a poklot? Beteljesülhet-e egy lágerben született szerelem, ha mindkettőjüket család várja otthon? (Forrás: port.hu)
Nemes Dóra