Tovább a közös úton – magyar-horvát gazdasági konferenciát tartottak
A határ két oldalán működő vállalkozások megtalálták a közös hangot, ezt bizonyítják az elmúlt években közösen megvalósított beruházások is, ám még mindig sok a kiaknázatlan lehetőség, hangzott el a magyar-horvát gazdasági konferencián Nagykanizsán. A napokban megtartott rendezvényt a helyi önkormányzat, a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Horvát Köztársaság Konzulátusa szervezte.
A konferencia egyik célja a térségben működő KKV-k támogatása volt. A kanizsai kamara elnöke köszöntőjében a digitalizáció jelentőségét hangsúlyozta, és a cégek átállását sürgette. Ezt pályázati úton is segítené a kaproncai kamarával közösen, sőt, már egy virtuális piac ötlete is megfogalmazódott.
– Ha munkaerőt, alkatrészt partnert, piacot keresek, azt mind fel lehet majd tölteni egy felületre, amelyet a kamarák kezelnek. Így egy olyan virtuális tér jön létre, amely a határ mindkét oldalán segíti a gazdasági fejlődést – mondta el a Kanizsa TV kérdésére dr. Polay József.
A két ország gazdasági kapcsolata dinamikusan fejlődik: a magyar export 45, az import pedig 52 százalékkal nőtt (illusztráció)
A két szomszédos ország között eddig is jelentős volt a kapcsolat, amely 1990 óta folyamatosan fejlődik. A magyar export jelenleg 530 milliárd forint körül mozog, az import pedig csaknem 200 milliárd forint.
– Az intenzitás, a dinamika az elmúlt években jelentős volt. 2014 óta az exportunk 45 százalékkal, az importunk – itt most Magyarországról beszélek – 52 százalékkal emelkedett folyóáron. Tehát egy nagyon dinamikus fejlődésen ment keresztül a két ország gazdasági együttműködése négy év távlatában – fogalmazott a konferencián Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő.
Horvátország uniós csatlakozása óta az élelmiszeripari termékek árucseréje hetven százalékkal nőtt, tíz éven belül pedig megduplázódhat a forgalom.
– A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek tekintetében nagyon nagy fejlődésről van szó. Csak hogy egy példát említsek, a borkereskedelemben óriási potenciál rejlik, amelyet a vállalkozóknak érdemes lenne kiaknázni – mutatott rá Dr. Mladen Andrlić, a Horvát Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott budapesti nagykövete.
Elhangzott: a pozitív mutatók mellett is van hová fejlődni. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint Magyarország gazdasági kapcsolata Szlovákiával vagy Romániával sokkal előrehaladottabb, mint Horvátországgal. Parragh László azt mondta, jobban ki kell használni a gazdaságban és a turizmusban rejlő lehetőségeket, a fejlődést.
A Mura-híd felújítását a határ mindkét oldalán várják (archív)
A térség gazdasági fellendítését nem csak a helyben megerősített cégek szolgálják. Új lendületet adhatnak a közös beruházások, így például a Murakeresztúr és Kotor közti Mura-híd sokak által várt felújítása.
– Nagykanizsa nagyon sokat fog profitálni ebből, mert megnyílik a kapu Horvátország északi részén keresztül Zágrábig. Itt az északi települések, mint Ludbreg, Kapronca, Križevci nagyon komoly kereskedelmi, gazdasági és kisiparos múlttal rendelkező városok – nyilatkozta Dr. Koósz Attila, a Horvát Köztársaság tiszteletbeli konzulja.
A nagykanizsai Kiskastély is együttes erővel újulhat meg (archív)
A gazdasági projektek mellett fontosak a két ország kultúráját és turizmusát érintő pályázatok is.
– Az Interreg program keretében a kulturális örökség megőrzésére adott be pályázatot közösen a Kapronca-Kőrös Megyei Önkormányzat és Nagykanizsa. A projekt a kanizsai Kiskastély, illetve a hlebinei naiv festészeti galéria felújítását foglalja magában, mivel a horvát naiv festészeti iskola világviszonylatban is unikumnak számít – emelte ki Darko Masnec, a Kapronca Megyei Pénzügyi és Közbeszerzési Főosztály vezetője.
A Mura folyó nem elválaszt, hanem összeköt, ezt már Balogh László polgármester mondta a rendezvényen.
– Az a fajta szoros, erős, mondhatni testvéri kapcsolat, amely 816 éven keresztül egy államban is létezett, és az a fajta ezeréves keresztény hagyomány, amely által egymásra vagyunk utalva Európának ezen a részén, a közös lehetőségek jobb kihasználását kell hogy indukálja – vélekedett.
A magyar-horvát gazdaság konferencia az elmúlt tíz év legjelentősebb eseménye volt
A Nagykanizsán megrendezett magyar-horvát gazdasági konferencia az elmúlt tíz év legjelentősebb szakmai eseménye volt, amelyen hét horvát és három magyar megye kamarái, vállalkozásai képviseltették magukat.