Jazzkanizsa: méltó régi nagy híréhez
Győrből, Kaposvárról és több zalai településről is érkeztek érdeklődők a november 10-én tartott Jazzkanizsa elnevezésű rendezvényre. Az egész estét betöltő „mini jazz fesztiválra” színvonalas műsort állítottak össze a Kanizsai Kulturális Központ szervezői. A helyi jazz-élet aranykorát visszaidézni szándékozó program már délelőtt kezdetét vette és késő estig tartott.
Napközben a Budapest Marching Jazz Band a Vásárcsarnokban és Nagykanizsa közterületein tartott rögtönzött koncerteket, majd a Jazz pillanatok címmel tartott fotókiállításon is bemutatkoztak. A Kanizsai Fotóklub részéről Melega István és Goór Gábor jazz témájú fotóit helyezték ki a Medgyaszay-ház előcsarnokába. A kiállítást Vámos Béla zenetanár, a Kanizsa Big Band vezetője nyitotta meg.
Az esti program az újjáalakult Rákfogó együttes koncertjével kezdődött. Már-már történelmi távlatokat idézett ez a koncert, hiszen 1973 januárjában a volt Úttörőházban mutatkozott be az eredeti Rákfogó együttes. Érdemes megjegyezni, hogy az akkori együttes Szakcsi Lakatos Béla (billentyűs hangszerek), Babos Gyula (gitár) és Kőszegi Imre (dob) mellett Ráduly Mihály (szaxofonok) és Orszáczky (Jackie) Miklós (basszusgitár) bombaként robbant be a hazai jazz-világba a fúziós zenéjükkel. A revelációszámba menő koncertek hatására az akkori fiatalok tömegei fordultak a jazz felé. Ebben persze szerepe volt még a Syrius, az Interbrass és később csak a kizárólagosan rockot játszó Mini együttesnek is. Mindenesetre a jazz-rock szellemiségét hozta vissza az új Rákfogó, amelyben Orbán György bőgőzött és Fekete-Kovács Kornél szárnykürtön és trombitán játszott. Az együttes műsorában híres zenészek kompozíciói kaptak helyet. Így John Coltrane, Joe Zawinul és Wayne Shorter jazz örökzöldjei is elhangzottak. Igazán üdítően hatott Kőszegi Imre saját szerzeményének a tolmácsolása is, amelyben az egész együttes csillogott. Ezután rövid technikai átállás következett.
A második koncertet a Márkus Tibor vezette Equinox Szeptett adta. Változatos műsorukban hol kvartett, hol kvintett, hol szeptett felállásban játszottak. A lemezbemutató koncerten Márkus Tibor szerzeményeit adták elő. A zenekarvezetőről eddig is tudható volt, hogy nem csak kiváló előadó, de briliáns zeneszerző és hangszerelő is egyben. Ez most újra megerősítést nyert. Az eddigi tagok mellett két énekesnő, Molnár Enikő és Eszes Viktória is erősítette a zenekart. A szaxofonoknál Borbély Mihály és Elek István, míg a ritmusszekciónál Jeszenszky György (dob) és Csuhaj-Barna Tibor varázsolta el a közönséget.
A tartalmas est befejezéseként a Borbély Műhely és vendége Lew Tabackin lépett fel. A Borbély Műhelyt nem kell bemutatnunk, hiszen gyakran koncerteztek Nagykanizsán, de az Egyesült Államokból érkezett Lew Tabackin-nal (fuvola, tenorszaxofon) még nem találkozhatott a közönség városunkban. Műsorukban főként Lew Tabackin és Zoller Attila (világhírű magyar jazz gitáros) kompozícióit játszották. Ez a koncert méltó lezárása volt a Jazzkanizsa rendezvénynek. Mindenképpen dicséret illeti meg a szervezőket és a zenészeket ezért a csodálatos estéért. Látszott, hogy a befektetett munka meghozza a sikert. Csak így tovább!
H.Gy.