Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése
Előfordulhat, hogy az utazások nemcsak az élményekről, hanem váratlan bosszúságokról, például hosszú várakozásokról is szólnak. Az ilyenkor fellépő szorongás, frusztráció, stressz, rosszullét vagy pánik légzéstechnikákkal, tudatos felkészüléssel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető, vagy akár el is kerülhető. Egyebek közt erről beszélt az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.
Purebl György elmondta: ilyenkor hajlamosak vagyunk letorkolni másokat, vagy nem tudunk aludni, nem vagyunk képesek dönteni még olyan kérdésekben sem, amelyekről korábban könnyedén határoztunk. Ám a legvilágosabb jel mégis az, ha idegesek vagyunk.
Az ilyen helyzetekre fel lehet készülni, bár nem úgy, hogy előzőleg fejben lejátsszuk a szituációkat. Sokan ezt csinálják, de a vége az, hogy csak még jobban felidegesítik magukat. Eközben meg egyáltalán nem is biztos, hogy amit elképzelünk be is fog következni – tette hozzá a szakember. „Arra készüljünk, hogy egyrészt lehetnek megnövekedett holtidők, vagy át kell variálnunk járatokat, új vonatot, vagy buszt kell keresnünk, mert az egyiket lekéstük.
Tehát kell, hogy legyen egy tervünk arra: mi van, ha változtatni kell” – mondta a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója, és ezért azt tanácsolja: érdemes minden olyan elérhető információforrást előre ismerni, amire esetleg szükségünk lehet. Ne akkor keresgéljük, amikor váratlan helyzet adódik. „Például, ha Németországba utazunk, akkor legyen meg a Deutsche Bahn applikáció a telefonunkon, hiszen akkor azonnal tudunk vonatokat nézni, ha mondjuk egyet lekéstünk” – magyarázta a kutató.
Azt is javasolja, hogy a várakozási időt ne bosszankodással töltsük, hanem legyen a fejünkben egy B terv arra az esetre, ha órákat vagy esetleg egy fél napot is várnunk kel. Purebl György az ilyen helyzetekre azt ajánlja, hogy vigyünk magunkkal egy jó könyvet, vagy ha családdal megyünk, akkor készüljünk fel arra, mit fogunk játszani, mivel ütjük el az időt, amíg várnunk kell.
A magatartáskutató azt is fontosnak tartja, hogy ha valaki egyedül utazik, akkor sajátítson el olyan technikákat, amelyekkel oldani tudja a belső feszültségét.
„Ilyen lehet valamilyen relaxációs módszer, vagy a mindfulness, amit magyarul tudatos jelenlétnek, éber figyelemnek szoktak fordítani. Ez azt jelenti, hogy el tudunk engedni dolgokat, miközben kicsit elmerülünk a saját gondolatainkban. A lényeg az, legyen tervünk arra, hogy mit csinálunk akkor, ha várni kell” – mondta az igazgató.
Ha családdal, gyerekekkel utazunk, akkor is előre gondoljuk át, mit fogunk csinálni, ha várakoznunk kell.
„Lehet, hogy nincs szükség egy szatyornyi játékra, mert elég csak egy ceruza meg egy papír, vagy valami nagyon egyszerű dolog, amivel leköthetjük a gyerekeket akár egy fél napig is egy repülőtéren. Ha tudatosan és ügyesen nyúlunk ezekhez a helyzetekhez, akkor az egész jó élmény lesz. Sőt, egyenesen sikerként élhetjük meg, hiszen elmondhatjuk, hogy bár nagyon nehéz helyzetben voltunk, azzal mégis eredményesen birkóztunk meg.
Ráadásul nem csak én, hanem az egész család, a gyerekekkel együtt” – mondta Purebl György, és kiemelte, ha sikeresen oldunk meg egy nehéz helyzetet, az erősít, gazdagít bennünket.
A szakértő még arra hívta fel a figyelmet: az utazásra kössünk biztosítást, vigyük el a legfontosabb gyógyszereket, tartsunk magunknál kötszert, de ugyanígy legyen elképzelésünk arról is, hogy mit csinálunk akkor, ha valamilyen váratlan dolog történik. Az erre vonatkozó terv mindig legyen alapfelszerelése a csomagunknak, főleg ha kisgyerekekkel utazunk.
infostart.hu