Folytatódik a Halis 170 emlékév
Halis István születésének 170. évfordulóját augusztus 21-én ünnepli a Thúry György Múzeummal közösen a Halis István Könyvtár. Mivel Halis nemcsak könyvtár, hanem múzeumalapító is volt, a két intézmény vezetése már év elején eldöntötte, hogy ezt az évet Halis emlékévként jegyzik. A régi hagyományt folytatva februárban már közösen helyeztek el koszorút a leszármazottak jelenlétében, Halis István sírjánál a temetőben.
A további programokról Benke Dániel, a könyvtár és Száraz Csilla, a múzeum igazgatója osztotta meg gondolatait.
Benke Dániel:
A múzeummal együtt gondolkodtunk, jelezve, hogy a két intézmény nem áll távol egymástól, sőt, a legfontosabb partnerintézményei vagyunk egymásnak. Dr. Száraz Csilla igazgatónővel nagyon gyorsan megtaláltuk a közös hangot. Nem titkolt szándékunk, hogy a könyvtár és a múzeum kapcsolatát felújítsuk, megerősítsük és együtt hajtsunk végre jobbnál jobb elképzeléseket. Az első jelentős lépés februárban történt, ami méltó alaphangja volt az egész évre tervezett programunknak. Folytatásként a Múzeumok éjszakáján jelentünk meg, hiszen itt is Halis István volt a kapocs. Már márciusban tervbe vettük, hogy „életre” keltjük Halis Istvánt, mert az emberek sokkal könnyebben be tudják fogadni, ha előttük áll egy beöltözött figura, aki egyes szám első személyben beszél nekik az életéről. Jó volt látni, hogy a vendégek benne voltak a játékban. A kollégámra, Musztács Krisztiánra nagyon büszke vagyok, mert jó színészi tehetsége mellett még a hasonlóságot is vissza tudta adni. Úgy gondolom, hosszú távon is van értelme az ilyen jellegű próbálkozásnak. Ezen kívül az internetre is van egy tervünk. Halis István egy polihisztor volt, író, helytörténész, régész, alpolgármester, és az egyik fő művéből, a Színes mozaikok című kötetből olvasunk fel történeteket, és a YouTube-csatornánkon megosztjuk. Egy másik platformra áthelyezve is fölhívhatnánk rá a figyelmet, hátha így ismer meg valaki egy történetet, egy legendát a múltból. Az évet egy minikonferenciával szeretnénk megkoronázni ősszel a múzeummal közösen, ahol beszélnénk Halis István írói munkásságáról, a könyveiről, az életrajzáról és a körülötte lévő legendákról. Úgy gondolom, Kanizsa történetének ő egy olyan személyisége volt, aki megérdemli, hogy beszéljünk róla – zárta gondolatait Benke Dániel.
Száraz Csilla:
A múzeum számára februárban kezdődött az emlékév, amikor leróttuk tiszteletünket Halis István sírjánál. Benke Dániel új könyvtárigazgatóval megbeszéltük, hogyan tudnánk együttműködni. A Halis emlékév kapcsán eszünkbe jutott, hogy milyen jó lenne, ha Halis István megjelenne. Nekem nagyon tetszett ez az ötlet. A múzeumok világában most az a trend, hogy korabeli ruhákba öltözött emberek szólnak a látogatókhoz, elevenítik meg azt a bizonyos korszakot. Az emlékév további részére azt ajánlottam, hogy legyen a Múzeumok éjszakáján a következő rendezvény, hiszen ekkor már látogatható lesz a Nemzeti Kulturális Alap által is támogatott 110 év, 100 + 10 műtárgy, válogatás a Thúry György Múzeum gyűjteményeiből című kiállítás. 2025-ben hangsúlyosan szerettük volna ráirányítani a figyelmet arra, hogy Kanizsa és környéke lakosainak milyen nagy szerepe volt, van, és reméljük lesz is abban, hogy a múzeum gyűjteménye gazdagodjon, gyarapodjon és a déd, de reményeink szerint ükunokáink is megismerkedhessenek a város és környékének múltjával, megtapinthassák azokat a tárgyakat, amiket elődeink féltve őriztek és hagyományoztak rájuk. Nekünk a munkatervünkben is ez szerepelt, így lett a Halis emlékév egy nagyon fontos állomása a Múzeumok éjszakája, hiszen a könyvtár és a múzeum közös alapítója, első könyvtárosa és muzeológusa, 1913-tól pedig a két intézmény első kinevezett vezetője Halis István volt. A rendezvényen általában évente 2000-2500 fő járja be éjszaka a múzeumot. Így összefogva és együttműködve a könyvtárral megvalósítottuk ezt a projektet, hiszen az volt a célunk, hogy a városlakók is tudják ki volt Halis István. Erre a performansz is egy nagyon jó lehetőséget adott, amikor a Múzeumok éjszakája záró helyett nyitó akkordjaként bemutattuk Halis Istvánt. Ami még nagyon fontos, minden évben bemutatjuk az Éj műtárgyát, ami idén Halis István egy igaz aranya, dukátja volt. Az 1848-49-es szabadságharc idején vert, magyar feliratú pénzt egy leszármazottja, Steinhard László ajándékozta 2022-ben a múzeumnak. Ezt a Kanizsa szempontjából is nagyon fontos tárgyat mutatta be nekünk Musztács Krisztán, aki Halis István „bőrébe” bújt és egész éjjel részt vett a rendezvényen, bárki fotózkodhatott, beszélgethetett vele. A könyvtárosok egy külön teremben kiállították Halis eredeti könyveit, írásait és könyvet is lehetett kölcsönözni. Ezen kívül papírszínházzal is készültek, Halis István egy kis írását, a Kis ember nagy bottal jár című mesét mutatták be az érdeklődő gyerekeknek. Az igazgatónő hozzátette, a múzeum két nyári táborában is bemutatkozik majd a gyerekeknek Halis István. Köszönettel tartozunk neki mindenképpen.
BAKONYI Erzsébet
Fotó: Szalai Szilveszter
(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. július 2-ai számában.)