340 milliós fejlesztés indul meg a Kis-Balatonnál
„Élőhely helyreállítási és élőhely fejlesztési beavatkozások a Kis-Balaton területén” – ezt a címet viseli az a több mint 340 millió forintos projekt, ami uniós forrásból és állami támogatásból valósul meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén. A program nyitó rendezvényét ma tartották.
Fontos lépéshez érkeztünk, mert az ilyen és ehhez hasonló projektek segítik fejleszteni a nemzeti park szakmai munkáját – mondta köszöntőjében Bende Zsolt, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának igazgatója. A szóban forgó projekt is egy nagyon fontos bástyája a létesítménynek.
- Ezzel mi a zalavári bivalytelepünket szeretnénk egy magasabb szintre emelni és egy plusz hozzáadott értéket létrehozni. Szeretnénk fejleszteni a hozzá tartozó legeltetési infrastruktúrát, bővíteni a legeltetendő területeket, illetve a Kis-Balaton II-es ütemének nyugati oldalán lévő ingó és berek, illetve a hozzá tartozó öntésterületek vízgazdálkodását szeretnénk javítani - tudtuk meg Bende Zsolttól.
A nemzeti park igazgatóságok számára a KEHOP+ pályázat keretében mintegy 42 milliárd forint áll rendelkezésre a természetvédelem területén. Ebből az összegből a tíz igazgatóság mintegy 60 beruházást valósít meg – mondta el a mai projektnyitó rendezvényen Rácz András, természetvédelemért felelős államtitkár.
- A projektmegvalósítás legnagyobb része, kétharmada klasszikus élőhely-rekonstrukciókat fog megcélozni. Egy része pedig úgy, mint a mai, a vizes élőhelyeket fogja megcélozni. Második helyen az állattartási infrastruktúra áll, annak a fejlesztése. Ez is érinti a ma útba induló projektünket. Ne felejtsük el, hogy a nemzeti parkoknál 14 ezer őshonos magyar haszonállattal végezzük a természetvédelmi kezelést, velük tartjuk karban a gyepterületeinket vagy éppen ha vizes élőhelyekről van szó, akkor bivalyokkal a vizes élőhelyeinket. Harmadik helyen a projektben a bemutatási tevékenység, az ökoturisztikai infrastruktúra fejlesztése áll – fogalmazott Rácz András.
A fejlesztések eredményeként mintegy 1365 hektárnyi területen javulnak a jövőbeni kilátások, az élőhelyek állapota és a természeti értékek megőrzésének feltételei a Kis-Balatonnál és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, a 340 millió forintos beruházásnak köszönhetően.
V.A.
(Képek: Kanizsa Médiaház)