10 alapvető teendő nyaralás előtt

facebook megosztás

Elutazás előtti ellenőrzőlista a stresszmentes pihenésért.

A nyaralás előtti izgalomban hajlamosak vagyunk megfeledkezni néhány aprónak tűnő, de nagyon is fontos dologról. Egy vízszivárgás, egy nyitva felejtett ablak, vagy épp a bedugva hagyott vasaló könnyen tönkreteheti a pihenést – vagy legalábbis nyomaszthat a gondolat, hogy valami nincs rendben otthon. Hogy nyugodtan élvezhessük a kikapcsolódást, érdemes egy ellenőrzőlistával átnézni a legfontosabb teendőket. Mutatjuk, mire figyeljünk!

1. Áramtalanítás – amit lehet, húzzunk ki

A nem használt elektromos eszközök bedugva hagyása felesleges áramfogyasztással és tűzveszéllyel is járhat. Tévé, számítógép, vízforraló, mikrohullámú sütő – ha nem kell, húzzuk ki őket! A hosszabbítók is kerüljenek áramtalanításra, különösen, ha több készülék is csatlakozik rájuk.

2. Hűtőürítés

Ha hosszabb időre utazunk el, érdemes a hűtőt teljesen kiüríteni, akár leolvasztani és kihúzni. Ha csak néhány napról van szó, akkor is célszerű átnézni a hűtő és fagyasztó tartalmát, kidobni (vagy másoknak odaadni) a romlandó élelmiszereket.

3. Víz elzárása – megelőzhetjük a bajt

Egy apró csőtörés vagy csöpögő csap is komoly károkat okozhat napok alatt. Ha nincs otthon senki, aki ellenőrizné, érdemes elzárni a főcsapot, különösen, ha korábban volt már vízszivárgás az ingatlanban. A mosógépet, mosogatógépet se hagyjuk bedugva vagy bekapcsolva.

4. Ablakok, ajtók ellenőrzése

Mielőtt kilépünk az ajtón, érdemes egy körsétát tenni a lakásban: minden ablak be van zárva? A redőnyök leengedve, vagy legalábbis részben leengedve vannak? A bejárati ajtó biztosan zárva, és a kulcs is megvan? Ha van riasztó, ne felejtsük bekapcsolni.

5. Postaláda – ne legyen árulkodó jel

A túlcsorduló postaláda egyértelmű jel a kívülállók számára, hogy a lakás lakatlan. Ha hosszabb időre utazunk el, kérjünk meg egy szomszédot vagy ismerőst, hogy rendszeresen ürítse a postaládát, vagy ideiglenesen kérjük az újságok és reklámanyagok szüneteltetését.

6. Növények, kisállatok gondozása

A szobanövények pár napig elvannak egy alapos öntözéssel, de hosszabb távon szükségük van gondozásra. Automata öntözőrendszer vagy megbízható ismerős segítsége is jól jöhet. Kisállatok esetén mindenképp kérjünk fel egy barátot, rokont, vagy vigyük őket panzióba.

7. Szomszéd értesítése 

Érdemes szólni egy megbízható szomszédnak, hogy elutazunk, különösen, ha hosszabb időre hagyjuk üresen a lakást. Így nemcsak a postaládára tud figyelni, de az esetleges gyanús mozgásokat is észreveszi, és szükség esetén értesít minket vagy a hatóságokat.

8. Szemét kivitele 

Nem jó érzés nyaralás után bűzös lakásba hazaérkezni. Az utolsó teendők egyike legyen a szemetesek kiürítése, különösen a konyhai hulladék, zöldség-gyümölcs maradékok, tejtermékes dobozok esetében.

9. Online biztonság – ne posztoljunk élőben mindent

Bár csábító megosztani, hogy épp melyik tengerparton pihenünk, nem biztos, hogy jó ötlet valós időben „bejelentkezni” a nyaralásról. A betörők is figyelik a közösségi médiát – inkább utólag osszuk meg az élményeket.

10. Dokumentumok, kulcsok, értékek biztonságba helyezése

A legfontosabb iratokat, tartalék kulcsokat és értékeket ne hagyjuk szem előtt, inkább zárjuk őket széfbe, fiókba vagy adjuk át megbízható személynek megőrzésre. Az utazás dokumentumait pedig készítsük elő külön – ne az utolsó pillanatban kelljen keresgélni.

Zárásként: ne felejtsünk el lazítani

Ha mindent elintéztünk, elzártunk, kihúztunk, és meggyőződtünk róla, hogy otthonunk biztonságban van, sokkal felszabadultabban élvezhetjük a pihenést. Egy jól átgondolt indulás megkímél a stressztől – és segít abban, hogy tényleg kikapcsolódjunk, ne csak fizikailag, de fejben is.

sokszinuvidek.24.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.