Vaj, tejföl, joghurt: egy hónap alatt több mint húszszázalékos áresés

facebook megosztás

A tehéntej felvásárlási ára nem változott áprilisban, ugyanakkor a tejtermékek fogyasztói árai az árrés korlátozása hatására nagyot csökkentek. Eközben nemcsak a tejtermékek ára, hanem a nyers tej exportára is lejjebb ment, és a kivitt nyers tej mennyisége is mérséklődött.

Bár márciusban hosszú idő után először csökkent a nyers tej felvásárlási ára, az áprilisi adatok azt mutatják, ez egyelőre nem jelentett trendfordulót. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által közzétett jelentésből ugyanis az derül ki, hogy az áprilisi, egy kilogrammra vetített termelői átlagár 203,26 forint volt, ami csupán 0,2 százalékkal alacsonyabb az előző havi 203,74 forintnál. Az áprilisi ár a zsírtartalom 0,07 százalékpontos és a fehérjetartalom 0,03 százalékpontos romlása, valamint az alapár 2 százalékos növekedése mellett alakult ki. Az idei áprilisi nyerstej-ár viszont a 2024. áprilisihoz képest 22 százalékkal volt magasabb. Eközben szinte beesett a tejtermékek ára a boltokban.

Eközben a felvásárolt nyerstej-mennyiség az előző havi mennyiségtől 6 százalékkal, a 2024. áprilisitól 1 százalékkal maradt el. Az utóbbi nyolc hónap folyamatos emelkedés után lett kevesebb az egy évvel korábbinál. Ezzel a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács adatai szerint az első négy hónapot vizsgálva éves alapon a felvásárlás 3 százalékkal magasabb, míg az export 22 százalékkal kevesebb, mint egy éve.

Csökkent a feldolgozatlan tej exportja 

A nyers tej egy kilogrammra vetített kiviteli ára 175,31 forint volt 2025 áprilisában, az előző havihoz képest 3 százalékkal csökkent, míg az előző év azonos hónapjának kiviteli árát 28 százalékkal haladta meg. A kiviteli ár 14 százalékkal volt alacsonyabb a termelői átlagárnál. A kiszállított mennyiség pedig 25 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A hazai feldolgozók általi belföldi értékesítésére vonatkozó AKI-statisztika szerint 2025 első négy hónapjában a vaj, illetve az ömlesztett sajt kivételével a főbb tejtermékek értékesítése csökkent előző év azonos időszakához képest. A fogyasztói tej kategória eladásai összességében ugyancsak csökkentek, termékfajtánkét vizsgálva azonban jelentős mértékű visszarendeződés történt a 2,8, és az 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT-tej között az előbbire vonatkozó kötelező akciózás kivezetését követően. A 2,8 százalékos dobozos friss tej esetében az előző évben is tapasztalt stabil növekedés látszik folytatódni az idei évben is, az összes értékesített mennyiség már meghaladja a 2,8 százalékos UHT-tej értékesítését – hívta fel a figyelmet a Tej Terméktanács.

A feldolgozói átadási áraknál rendelkezésre álló áprilisi adatok szerint az egy évvel korábbi árszinthez képest valamennyi főbb tejtermék esetében nagyobb arányú emelkedés ment végbe, átlagosan 14 százalék nőttek a beszállítói árak.

Lejtőn a tejtermékek ára

Az év eleji átadási árakhoz viszonyítva az árakat, nagyobb mértékű változás egy termék esetében sem tapasztalható, átlagosan 2 százalékkal csökkentek a feldolgozói átadói árak. Az AKI adatai szerint 2025 áprilisában az előző hónaphoz képest a tejföl és a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tej feldolgozói értékesítési ára stagnált, míg

  • a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tejé 1,
  • az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tejé és az adagolt vajé 2-2,
  • a gyümölcsös joghurté 3,
  • a trappista sajté pedig 4 százalékkal

csökkent.

A KSH azt mérte, hogy

  • a 2,8 százalék zsírtartalmú ESL-tej fogyasztói ára egy hónap alatt 9,
  • a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tejé 11,
  • az 1,5 százalék zsírtartalmú ESL-tejé 12,
  • a trappista tömbsajté 13,
  • a 12 százalék zsírtartalmú tejfölé 18,
  • az adagolt vajé 20,
  • a 20 százalék zsírtartalmú tejfölé 22,
  • a gyümölcsös joghurté 23 százalékkal

lett alacsonyabb áprilisban a márciusihoz képest. 

vg.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.