Új diákpolgármester nagy tervekkel – interjú Herczeg Valterrel

facebook megosztás

Április 16-án választották meg Nagykanizsa új diákpolgármesterét, Herczeg Valtert. A Batthyány Lajos Gimnázium tanulója a város ünnepi közgyűlésén vehette át megbízólevelét Horváth Jácint polgármestertől. A kanizsai fiatalság vezetőjének két évre szól a mandátuma.

– Hogyan jött a lehetőség, hogy nevezzen a diákpolgármester-választásra?

– Amikor megválasztották a mostani polgármestert, akkor úgy döntöttem néhány diáktársammal, hogy felkeressük amiatt, hogy egy diákvárost újra létre tudnánk-e hozni. Alapvetően azt gondolom erről, hogy ez egy alulról jövő kezdeményezés, aminek nagy a jelentősége, mert a diákok most Kanizsán nem tudnak együtt szocializálódni. Az olyan helyek, ahol együtt buliznak azok kivételek vagy együtt a Város Napjára lemennek, de ezeken kívül nincsen olyan program, ami az összes diákot összefogná igazán. Amikor kihirdették, hogy lesz polgármester-választás, azért jelentkeztem a tisztségre, mert az elejétől kezdve részt vettem benne, láttam azt, ahogyan szerveződik a diákönkormányzat megvalósulása és így picit úgy tekintettem rá, mint a saját gyermekemre és szeretnék mellette lenni a következő két évben. Ebből az indíttatásból jött, hogy elinduljak. Alapvetően fontos volt, hogy a kampányban nem magunkat képviseltük, hanem a diákokat.

– Mennyire volt érezhető a támogatottság akár a diákok, akár az iskola részéről?

– Azt gondolom, hogy az iskolám nagyon támogató volt ebben és a barátaim is. Lehetett azt gondolni, hogy ez nekik is számít, hogy egy BLG-s tanuló a diákpolgármester. Ahogyan a választáson történt a két-két fős delegáltakkal nagyon szoros volt a verseny, ez meg is látszott az eredményen. Szerintem, ami döntő volt, hogy a diákok szemébe tudtam nézni, nekik válaszoltam és nem a felnőtteknek. Fontos, hogy feléjük kell elszámolnunk és nem a felnőttek felé.

– A városi középiskolák között mindig is tapasztalható volt némi rivalizálás. Mennyire fontos része a diákpolgármesteri programnak, hogy ez csökkenjen?

– Azt gondolom, hogy ezt teljes mértékben nem tudjuk felszámolni, de csökkenteni tudjuk. Nagyon fontos olyan programokat létrehozni, ahol nem az a cél, hogy az iskolák egymás ellen versenyeznek feltétlenül, hanem hogy a diákok jól érezzék magukat. Ha jól érzik magukat, akkor sok barátságot tudnak kötni, és így hosszabb távon a rivalizálást azt félre lehet rakni és jobban el tudnak kezdeni a diákok szocializálódni és barátkozni, mintsem egymás ellen versenyezzenek.

– Két hónap van hátra az iskolaévből. Hogyan lehet ennek az alapjait megvalósítani?

– Ha minden jól sikerül, akkor a diákönkormányzatnak lesz egy közös napja, ahol megválasztásra kerülnek az alpolgármesterek és a bizottsági tagok. A munkámat összesen három alpolgármester segíti majd a jövőben. Reménykedem abban, hogy abban az egy napban meg tudjuk egymást jobban ismerni. Lehet, hogy a város összes diákjával nem fogunk tudni megismerkedni, de a delegált diákokkal igen és ők már képviselni fogják az iskolájukat. Vannak jelöltjeim az alpolgármesteri tisztségre, de majd annak alapján szeretném eldönteni, hogy ők kik legyenek, hogy látom bennük a tenni akarást, hogy tesznek a városért emellett pedig együtt fogok tudni velük dolgozni. Ez alapvető lépése annak, hogy a következő két évben együtt fogunk tudni dolgozni. Remélem, hogy minél rövidebb időn belül elkezdhetjük a közös munkát.

– Összesen négy jelölt volt a diákpolgármesteri címre. Velük is tervben van a közös munka?

– Főképp velük lehet majd szerintem a legjobban együttműködni, hiszen nagy valószínűséggel ők is azért jelöltették magukat, hogy a városért tudjanak tenni és azt képviseljék. Reménykedem abban, hogy a választások miatt nem csüggedtek el, mert ha az eredményeket félre tudjuk tenni, akkor egy nagyon szép közös munka áll előttünk.

– Milyen programokkal lehet elérni, hogy egységesebb legyen a kanizsai diákság?

– Úgy gondolom, hogy nagyon kevés ez az idő ebben a tanévben, de ahhoz bőven elegendő, hogy a jövő évre elkezdjünk tervezni. Azt, hogy milyen programokat fogunk tudni megvalósítani még nem teljesen tudom. Az biztos, hogy a következő két hónap munkával teli időszak lesz. Reménykedem benne, hogy lesz olyan program, ami a diákokat érinti a nyáron, hiszen a szabadidejüket javarészt itthon töltik. Persze sokan lemennek a Balatonra vagy elmennek más városba, viszont ha van egy jó program, akkor itt maradnak és részt vesznek rajta. A jövőben fontos lenne számomra, hogy a 24 órás vetélkedőt, aminek nagy hagyománya van Kanizsán, visszahozzam. Erre a versenyre minden intézmény delegált bizonyos létszámú résztvevőt, így összehoznánk a diákokat, másrészt régi hagyományokat élesztenénk fel újra. A másik formálódó ötletem egy kanizsai diákbál megszervezése lenne. Ennek nem az lenne a lényege, hogy „ott legyünk és csak bulizzunk”, hanem a városi bálok eleganciáját is szeretném megismertetni a diákokkal.

KÁLOVICS Tibor

Fotó: Szalai Szilveszter

(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. április 30-az számában.)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.