Vészjelzést kapott Európa, drámai gázhiány fenyeget

facebook megosztás

Az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit.

Az európai gázipari szervezet figyelmeztet: a 2025–2026-os fűtési szezon biztonságos ellátása veszélybe kerülhet, ha nem sikerül időben elegendő mennyiséget betárolni.

Április elején a tárolók töltöttsége mindössze 34 százalékos volt, ami jelentősen elmarad az előző két év hasonló időszakától.

A gázkészlethiány oka elsősorban a szokásosnál hidegebb tél, a magas piaci árak, valamint az Ukrajnán keresztüli orosz gáztranzit leállása volt. Az Európai Bizottság célja, hogy november 1-jéig a tagállamok elérjék a 90 százalékos töltöttségi szintet, amelyhez körülbelül 57 milliárd köbméter gáz betárolása szükséges. Ugyanakkor napirenden van a célérték 80 százalékra való csökkentése is, mivel az elérhetőség geopolitikai és infrastrukturális kockázatoktól függ.

Az ENTSOG szerint az EU jelenlegi gázinfrastruktúrája elvben lehetővé teszi a célok elérését, ám több kockázatot is azonosított. Ha például a 2025-ös nyári időszakban az LNG-import nem haladja meg a 71 milliárd köbmétert, akkor szeptember végére csak 78 százalékos töltöttség érhető el, ami 12 milliárd köbméternyi fogyasztáscsökkentést igényelhet.

A szervezet szerint egy átlagos téli szezon végére 53 százalékos töltöttség maradna, de teljes orosz gázleállás esetén ez 35 százalékra, extrém esetben akár 30 százalék alá is csökkenhet.

A hosszú távú uniós cél a 2027-ig történő teljes orosz energiától való függetlenedés, azonban jelenleg még érkezik orosz gáz a Török Áramlat vezetéken keresztül Bulgáriába, Magyarországra és Szerbiába. Az LNG szerepe egyre fontosabbá válik: 2024-ben az Egyesült Államok biztosította az uniós LNG-import több mint 45 százalékát. A 2025-ös év újdonsága, hogy a korábbi nyári árhátrány megszűnt, így a csökkenő globális árak most ösztönzőleg hathatnak a tárolók gyorsabb feltöltésére.

portfolio.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.