Támadnak a kullancsok- ideje védekezni!
Az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője figyelmeztet: itt az ideje védekezni a Lyme-kórt vagy a babéziózist is terjesztő kullancsok ellen. A házi kedvencek számára megelőzésképpen érdemes használni a tabletta, nyakörv, csepp formában létező parazitaellenes szereket, de a gazdáknak is léteznek bőrre juttatható kullancsriasztó készítmények. Célszerű odafigyelni a hosszú ruházatra, a kertben pedig a fűnyírásra is.
A kullancscsípés sokáig észrevétlen maradhat, a kullancs nyála ugyanis érzéstelenítő anyagot tartalmaz. A csípés helyén enyhe bőrpír, duzzanat vagy irritáció jelentkezhet, de a legnagyobb veszélyt a vérszívók által terjesztett betegségek jelentik. Odafigyeléssel, megelőzéssel azonban csökkenteni lehet a csípés és a megfertőződés esélyét – hangsúlyozza Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője.
„A kullancsok a tágabb természeti környezetben a bokros, füves, fás részeken sokszor egész évben megbújnak, és veszélyt jelentenek emberekre és állatokra egyaránt” – mondta az elnök az InfoRádióban. A házi kedvencek számára kaphatók nyakörvek, különböző cseppek, tabletták, amelyek hatásos védelmet nyújtanak a kullancsok, bolhák és más paraziták ellen.
„Fontos azonban, hogy az ember védelmére is figyeljünk: alkalmazzunk riasztószereket, spray-ket, ha a természetbe megyünk” – hangsúlyozta Seres Zoltán, megjegyezve, hogy némelyik ezek a szerek közül elpusztítja a parazitákat, mikor vért próbálnak szívni, és így problémát sem fognak okozni.
A beporzó rovarok számára fontosak a fás, bokros, füves területek, a közvetlen életterünkben azonban érdemes a füvet 4-5 centiméter nagyságra rendszeresen lenyírni – tette hozzá az állatvédő. Sétából, kirándulásból hazatérve pedig mindenképpen nézzük át a családtagokat és a háziállatokat is.
"Az állatokat érdemes a lehető leghamarabb átnézni csípéseket keresve, ha kedvencünk viselkedése megváltozik, vakarózik vagy fájdalmat érez itt-ott, például a tappancsán, fülében, lágy részeken" – mondta Seres Zoltán, hangsúlyozva, hogy a kullancsok sokfelé elbújhatnak, ezért érdemes mielőbb elkezdeni az eltávolításukat.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője szerint, ha tudjuk, hogy hogyan kell kiszedni egy kullancsot, akkor mi magunk is megtehetjük, léteznek is ehhez különböző eszközök, csipeszek, de a legjobb, ha állatorvosra bízzuk a dolgot. Megjegyezte, sokan megpróbálkoznak a vérszívók eltávolításával, de ha nem sikerül, akkor akár további, gyulladásos problémák is kialakulhatnak.
Bizonyos kullancsok által terjesztett betegségekre léteznek védőoltások is, a családtagok védelme érdekében a háziorvossal, a háziállatok védelme érdekében pedig az állatorvossal célszerű erről konzultálni.
infostart.hu