Elindult a tavaszi virágzás, munkába állt 20 ezer magyar méhész
Elindult a tavaszi virágzás, munkába állt 20 ezer magyar méhész - közölte az agrokult.hu csütörtökön az Országos Magyar Méhészeti Egyesületre (OMME) hivatkozva.
Azt írták, hogy a természet ébredésével megkezdődött a tavaszi virágzás, amely nemcsak a kertbarátokat, hanem a magyar méhészeket is munkára hívja.
A virágzó repce, gyümölcsfák és vadnövények millióit hazánk méhcsaládjai porozzák be, ez a folyamat elengedhetetlen ahhoz, hogy nyáron és ősszel legyen elég gyümölcs, zöldség és vetőmag, valamint takarmánynövények a mezőgazdaságban - hangsúlyozták.
A magyar méhészet évszázados hagyományokra épül, de napjainkban új kihívásokkal néz szembe: az időjárás kiszámíthatatlansága, a méhcsaládokat érintő különböző betegségek és paraziták elterjedtsége, valamint az EU-ba importált, bizonytalan eredetű, méznek nevezett termékek átláthatatlansága mind veszélyeztetik a hazai méhészek megélhetését.
Megjegyezték, hogy a tavaszi időszak különösen fontos, hiszen ekkor dől el, milyen évük lesz a méhészeknek, és hogy mi kerül végül a fogyasztók asztalára.
"A repcevirágzással kezdődik meg az első komoly hordási időszaka a magyar méhészetnek. A méhek nemcsak nekünk méhészeknek dolgoznak - a munkájuk nélkül a gyümölcs- és zöldségtermesztés is veszélybe kerülne" - mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a cikk szerint.
Az OMME ezúton is arra hívja fel a figyelmet, hogy a méhészek munkája közös érdek, és mindenki tehet a méhekért például azzal, hogy a hazai, termelői mézet részesíti előnyben, kerüli a vegyszerezést a virágzó növényeknél és méhbarát növényeket ültet a kertjébe, balkonládájába.
"A magyar méz világszínvonalú termék. Ahhoz azonban, hogy ez így is maradjon, szükség van a méhészekre - nekik pedig szükségük van a társadalom figyelmére, megbecsülésére és támogatására" - fogalmaznak.
MTI