Elindult a szelfis azonosítás, otthonról is könnyebb digitális állampolgárrá válni
Aki csatlakozni akar a Digitális Állampolgárság Programhoz (DÁP), hogy kényelmesebben tudjon bejelentkezni állami szolgáltatásokba, vagy például hogy használja az appban elérhető digitális aláírást, eddig két út állt előtte. Otthonról akkor tudta elintézni a regisztrációt, ha volt eSzemélyije, azaz 2021. június 23. után kiállított személyi igazolványa, és ez aktiválva is volt, sőt még a hozzá tartozó PIN-kódot is tudta. Ha mindez nem volt meg, akkor maradt a személyes regisztráció egy kormányablakban. Mostantól viszont már jóval egyszerűbb lesz a dolog: a napokban a fejlesztő IdomSoft Zrt. elkezdte fokozatosan elérhetővé tenni a szelfis azonosítást.
Az új funkcióval már azok is tudnak otthonról regisztrálni, akiknek csipes útlevelük vagy régebbi csipes személyijük van – vagy ha újabb is, fogalmuk sincs, mi az az eSzemélyi, miért kéne aktiválni, és miféle PIN-kódról van szó. A teljes folyamat azért így se két másodperc, hiszen a Digitális Állampolgár mobilappal bármilyen állami online szolgáltatáshoz, illetve minden fontosabb személyes adathoz hozzá lehet férni, ezért fontos, hogy tényleg mindenki csak a saját nevében tudjon regisztrálni, amihez szigorú azonosítás kell.
Az új funkcióval így néz ki a folyamat:
- Az alkalmazás letöltése és megnyitása után nyomjon a Regisztráció megkezdése gombra, majd a Hogyan szeretnéd azonosítani magad? képernyőn válassza az Online azonosítás opciót, és válassza ki, hogy milyen okmánnyal (személyivel vagy útlevéllel) fogja azonosítani magát.
- Kapcsolja be a telefonján az NFC-t (ha eddig még nem volt bekapcsolva), és engedélyezze az appnak, hogy használja ezt, illetve a kamerát is. Fotózza be az alkalmazásban az okmánya mindkét oldalát, majd olvassa be a telefonjával az okmánya NFC-csipjét.
- Ezután jön az új rész: készítsen az appal egy szelfit.
Ezzel meg is van, innentől csak várni kell egy-két napot, amíg lefut az ellenőrzés. Ha ez megtörténik, azt maga az app jelezni fogja egy push értesítéssel, és onnantól lehet is használni – már ha sikerült az azonosítás. Ha sikertelen volt, lehet újra próbálkozni, de ha többedszerre se sikerül, egy ügyintéző videóhívással fogja ellenőrizni, hogy ön akar-e regisztrálni a saját nevében. Ha ez se sikerülne, akkor marad a kormányablak.
Márpedig egyelőre elég sok a sikertelen próbálkozás. Both András, az IdomSoftot is felügyelő Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgatója a Telexnek azt mondta, egyelőre az azonosítások nagyjából fele sikertelen, és ezek 70 százaléka arra vezethető vissza, hogy a folyamatot megzavarja harmadik fél – magyarul a regisztrálón kívül valaki más is látszik a képen vagy behallatszik a hangja a videóba. Both szerint ezért érdemes a folyamatot egyedül, nyugalomban lezongorázni, és ugyanazokra a szempontokra figyelni, mint a hasonlóan működő banki távazonosítások esetén, például hogy ne fénynek háttal próbálkozzunk a kamerával.
Vannak olyanok is, akik azért nem járnak sikerrel, mert nem a saját igazolványukkal próbálkoznak, ami az új rendszer tesztelgetésére jó lehet, de amúgy ugyanolyan bűncselekmény, mintha bárhol máshol próbálnánk magunkat más személyi okmányával azonosítani, szóval nem feltétlenül éri meg ezzel játszani.
Both András azt mondta, a szelfis funkció fokozatos bevezetése a gyakorlatban úgy néz ki, hogy egyelőre az iOS-es készülékek 50 százalékán tették elérhetővé. Ez az első szakasz egy kéthetes tesztidőszak, amely során az ügyfélszolgálat leterheltségét is figyelik, hogy az előzetes betanítás után élesben hogyan működnek az ügyintézők. Ezután minden iOS-es készülékre kiterjesztik ezt a lehetőséget, végül pedig Androidra is – Both szerint várhatóan ez utóbbi is még áprilisban elindul.
A videós azonosítási funkció a napokban azzal került a hírekbe, hogy a Tiborcz Istvánhoz köthető FaceKom Kft. technológiája végzi az arcfelismerő azonosítást. A cég ismert szereplőnek számít ezen a téren, 2016-ban kezdte el fejleszteni a távoli digitális ügyfél-azonosító szoftverét, amelyet több bank, köztük az OTP, a Raiffeisen, az UniCredit vagy az MBH Bank is használni kezdett. A koronavírus-járvány alatt, 2021 elején indult állami azonosítási szolgáltatást, a videokommunikációval támogatott azonosítást (VKTA) is ők fejlesztették, ezen alapszik a most a DÁP alkalmazásába is bekerülő megoldás.
DÁP-ügyi újdonság az is, hogy március közepe óta már nem csak magyar mobilszámmal lehet regisztrálni. A regisztráció során meg kell adni egy telefonszámot (és egyébként egy emailcímet is), ahová érkezni fog egy visszaigazoló kód. Ehhez eddig technikai okokból csak +36-os számot lehetett megadni, de most már külföldi számmal is működik a dolog.
telex.hu