Bárkinél működik az ősrégi rezsitrükk
A rezsi sosem olcsó dolog, ráadásul most már mosószerre is vagyonokat kell költeni. Pedig néhány apró, de hatékony trükkel meglepően sokat lehet fogni a kiadásokon, különösen, ha rendszeresen indítjuk a gépet. Most három nemzetközi szakértő – köztük a Discovery+ népszerű mosásguruja, Patric Richardson – tippjeit gyűjtöttük össze. A módszerek egyszerűek, a hatásuk viszont pénztárcán is érezhető.
A mosás ma már nemcsak időigényes, de egyre drágább is. A mosószer ára az egekben, így minden apró spórolási trükk számít. Íme, hogyan csökkentheted a költségeidet a mosógép körül – a szakértők tanácsai alapján.
A hideg víz a barátod
A modern mosószerek többsége hideg vízben is hatékonyan dolgozik (ha nem, érdemes olyat venni, ami igen), a gépek pedig ehhez is jól alkalmazkodnak. Patric Richardson és több más szakértő is egyetért: a ruhák tiszták lesznek 20°C-on is, ráadásul az anyagokat is kíméli, és a vízmelegítés költségét is megspórolod.
Ne moss túl gyakran – és ha már igen, akkor teli géppel
Rengetegen mossák ki a ruháikat egy-egy viselés után, akkor is, ha nem szükséges. Ez nemcsak víz- és energiafogyasztás szempontjából pazarló, de a ruhákat is gyorsabban koptatja. Érdemes átgondolni, valóban kell-e minden viselés után mosni.
Ha viszont mosol, csak teli géppel érdemes – a félig üres dob ugyanis ugyanannyi áramot és vizet igényel, mint egy teljes. Ha kell, kombináld a ruhákat, hogy minél hatékonyabb legyen a mosás.
Ha mosószerről van szó, a kevesebb több
A legtöbben jóval több mosószert használnak, mint kellene. Patric Richardson szerint egy teljes adaghoz elég két evőkanálnyi, és ha ezt betartod a ruhák ugyanúgy tiszták puhák lesznek. A szakértő azt is javasolja, hogy kerüld a kapszulákat, mert sok bennük a felesleges anyag, és a "kényelmet" túlárazzák ezek a termékek.
Ha teheted, válassz koncentrált, prémium mosószert, mert ebből kevesebb is elég – így hosszabb távon olcsóbb lehet, mint az olcsó, vizesebb változat - vélekedik a szakértő.
A szárítón lehet a legtöbbet fogni
A szárító az egyik legnagyobb energiafaló a háztartásban, így ha van rá lehetőséged, inkább teregesd ki a ruhákat. Ez nemcsak az áramot kíméli, hanem a ruhák élettartamát is megnöveli. Persze sokan pont azért vásárolnak szárítót, hogy ne kelljen teregetniük, ám ha jobb az idő kinn, érdemes lehet a szárítógép megléte ellenére is a teregetést választani.
Spórolni mindenesetre spórol vele az ember. Ha időt nem is, de áramot igen. Ha mégis használnod kell a gépet, alacsony hőfokon tedd. Bár így hosszabb ideig tart a szárítás, energiafogyasztásban mégis jobban jársz.
Ha cserére kerül a sor, gondolkodj előre
Végül, ha a mosógéped a végét járja, érdemes energiatakarékos modellt választani. Bár ezek drágábbak lehetnek elsőre, hosszú távon jelentősen csökkenthetik a víz- és villanyszámlát.
Egy kis odafigyeléssel és tudatossággal nemcsak a pénztárcádon, hanem a ruháidon és a környezeten is sokat nyerhetsz. A mosás nem tűnik nagy kiadásnak – de amikor hetente többször is forog a gép, és minden alkalommal 5-6 apróságot elrontunk, az bizony összeadódik. És az évek során tetemes többletköltséghez vezethet.
Használj mosódiót vagy mosólabdát
A mosódió vagy újrahasználható mosólabda többször felhasználható, természetes alternatíva, amellyel jelentősen csökkenthető a mosószer-fogyasztás. Kíméli a ruhát és a környezetet is – és ha egyszer beruházol rá, több tucat mosást kibír.
Ellenőrizd rendszeresen a szűrőt
Egy eltömődött vagy koszos szűrő lassítja a víz elvezetését, növeli a gép energiafelhasználását, és a ruhák sem lesznek olyan tiszták. Havonta egyszer takarítsd ki a mosógép szűrőjét – pár perc, de hosszú távon sokat számít.
Ne indíts előmosást – csak ha nagyon muszáj
Az előmosás különösen piszkos ruhákhoz való, de a legtöbb esetben teljesen felesleges. Ha nem extrém szennyezett a ruha, simán megspórolhatod a ciklust, és vele az extra víz- és áramfogyasztást is.
Számolj le a gyorsprogram-mítosszal
Sokan azt hiszik, hogy a rövid, „gyors” mosóprogram energiatakarékosabb. Pedig sok gép ilyenkor erősebb víznyomással, magasabb hőfokon dolgozik, hogy kompenzálja az időt – vagyis többet fogyaszt, mint az eco-program. Érdemes elolvasni a gép kézikönyvét vagy kitesztelni fogyasztásmérővel.
penzcentrum.hu