A tudománytörténet etikai dilemmáiról beszélt Ádám Veronika a BLG-ben
Tudománytörténeti felfedezésekről szóló előadással folytatódott a fenntarthatósági témahét szerdán a Batthyány Lajos Gimnáziumban. A programon Ádám Veronika akadémikus az atombomba feltalálásáról, valamint az emberi klónozásról beszélt a diákoknak, de az ezek kapcsán felmerülő etikai dilemmákra is kitért.
Az atombomba létrehozásában a 20. század minden meghatározó fizikusa részt vett, amivel – ahogy Ádám Veronika fogalmazott, – egy soha nem látott erejű, pusztító fegyvert hoztak létre. A professzor szerint ez felveti a kérdést, miszerint szabad-e a tudomány művelőinek ilyen célra használni a tudásukat.
– Számos olyan aspektusa van, amiből ez indokolt, szükséges volt, mert végül is így lett a háborúnak vége egy nap alatt, de hát a tény az tény, hogy amit létrehoztak, azzal kétszázezer embert elpusztítottak, ott helyben, egy fél éven belül. Aztán jött a többi, igazán nem is tudjuk a számokat, a sugárkárosodás és így tovább – mondta el Ádám Veronika akadémikus.
Ádám Veronika szerint a fiatal korosztály nagyon fogékony az ilyen témákra. Hangsúlyozta, fontos, hogy a diákok is ismereteket szerezzenek és megértsék ezeket a területeket.
– Mert bármivel foglalkozik az ember, bármihez nyúl, és ez már nem csak a tudományra érvényes, az fontos, hogy lássa az ember a saját tevékenységének nemcsak az azonnali célját, eredményét, hanem helyezze azt bele, abba a világba, ahol él, ahol valamit alkotott – fogalmazott Ádám Veronika.
Az előadó ennek kapcsán hozzátette, szeretné, ha a gyerekek megértenék, hogy bizonyos tevékenységek akár a jövőre nézve is komoly hatással lehetnek.
T.CS.
(Képek: Kanizsa Médiaház)