A trauma feldolgozásában segít a tárlat, mely mától látogatható a könyvtárban
Különleges kiállítás nyílt meg ma a Halis István Városi Könyvtárban. A SOA fájdalma – Nemzetünk traumája című tárlat a holokausztra, a 80 évvel ezelőtti történésekre, a trauma feldolgozásának fontosságára hívja fel a figyelmet.
11 évvel ezelőtt indult útjára egy megemlékező program, amely szorosan kapcsolódik a kiállításon szereplő képek valamelyikéhez. A képzőművészet is szerephez jut, ám a kiállításhoz egy tanítássorozat is társul, melyet a környező iskolákkal már megbeszéltek a szervezők. A mai megnyitón is több középiskola működött közre.
- Speciálisan Nagykanizsára fókuszálunk, hogy az itteni értékekre, az elveszett értékekre emlékezünk. Nem csak a holokausztról – aminek a héber megfelelője a SOA – ezért a kiállítás címe A SOA fájdalma – Nemzetünk traumája. És a trauma feldolgozása a másik fókuszunk, ami a képek által is talán, valamelyest érzékelhető - mondta el Tölgyesi Katalin, az ARTalakulás Galéria vezetője.
A tanítássorozat egy specifikus ága, hogy a múlt borzalmait a mának úgy szeretnénk elmesélni és a feldolgozásban segíteni, hogy a trauma-feldolgozás ma mit is jelent. Nemcsak az egyének számára, hanem az egész környezet számára – tette hozzá az ARTalakulás Galéria vezetője. A nagykanizsai Halis István Városi Könyvtár az első hívó szóra a kezdeményezés mellé állt.
- Nagy örömmel és tisztelettel fogadtuk be ezt a kiállítást, hiszen tényleg egy olyan témáról beszélünk, amiről hiába nehéz és hiába fájdalmas, akkor is beszélni kell róla. Hogy útmutatást adjon, hogy mi többet ezt nem szeretnénk átélni – fogalmazott Benke Dániel, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója.
A kiállítás május 10-ig látogatható nyitvatartási időben a Halis István Városi Könyvtárban.
V.A.
(Kép: Kanizsa Médiaház)