Áprilistól a magyar turistáknak is fizetős engedélyt kell kérniük, ha az Egyesült Királyságba utaznának
Április 2-től a magyaroknak is előzetes engedélyre van szükségük, ha az Egyesült Királyságba utaznának. A brit kormány közleménye szerint az Elektronikus Utazási Engedély (ETA) rendszerét ekkor terjesztik ki az olyan európai országokra, ahonnan nem kell vízum a belépéshez.
A kontinens lakói így is szerencsésnek mondhatják magukat, a többiek, például az Egyesült Államok felé már korábban bevezették a kötelezettséget. Az USA-ban amúgy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások utáni nagy szigorítási hullámban, 2008-tól vezettek be egy hasonló rendszert, ez a magyar turistáknak is ismerős ESTA. Az Európai Unió – pontosabban az Európai Gazdasági Térség (EGT), amiben Lichtenstein, Izland, Norvégia és gyakorlatilag Svájc is benne van, de például Szerbia és Ukrajna nincs – szintén készül egy saját, hasonló rendszerrel ETIAS néven, ez várhatóan jövőre indul. Az EGT közös piacának egyik alapelve a munkaerő szabad áramlása, így értelemszerűen csak a tagállamokon kívüliektől kérhetnek pénzt a belépési engedélyért. A britek az EU-ból való kilépés miatt az EGT-ben sincsenek benne, ezért vezetnek be saját rendszert. Végső soron így az uniós állampolgároknak ez lehet a brexit egyik leglátványosabb utólagos következménye.
Az engedélyt egy okostelefonos alkalmazással vagy a brit kormány honlapján lehet igényelni, a britek szerint ez néhány percet vesz csak igénybe. Az androidos app nem túl népszerű, több mint kétezer vélemény alapján az ötből 2,4 csillagos átlaga van a Google Playen, több mint másfélszer annyian adtak rá egyetlen csillagot, mint ahányan ötöt. Az igényléshez érvényes útlevélre, a megerősítő levél fogadásához egy emailcímre, valamint egy bankkártyára van szükség, ugyanúgy, mint az amerikai ESTA-nál.
A kérelem kitöltésekor az engedély igénylőjének le kell fotóznia az útlevelét és saját magát is. Akik a honlapon keresztül adják be a kérelmet, külön kell ezeket a képeket feltölteniük, míg az okostelefonos kitöltők az appon keresztül tudnak fotózni. Ezek után csak néhány egyszerű kérdésre kell válaszolni, például hogy az ember rendelkezik-e más állampolgársággal is azon kívül, ami az útlevelében szerepel, vagy hogy követett-e el háborús bűnöket vagy terrorcselekményt. A kérelem beadásában a brit kormány és a londoni magyar nagykövetség tájékoztató videója is segít eligazodni lépésről lépésre.
A sikeres kérelmeket digitálisan rendelik hozzá az útlevélhez, tehát nincs semmi fizikai nyoma a dolognak. A sikeres vagy sikertelen igénylésről emailben értesítenek mindenkit. Az ETA két évre szól, ezalatt korlátlan alkalommal lehet beutazni az Egyesült Királyságba. Az egyetlen kitétel, hogy egyhuzamban legfeljebb fél évet lehet az országban tartózkodni.
Fontos észben tartani, hogy mivel a belépési engedély az útlevélhez van rendelve, az úti okmány elvesztése vagy lejárta esetén új kérelmet kell beadni az ETA-ra is. A megadott ETA nem garantálja, hogy tényleg be is lehet lépni az Egyesült Királyságba, a határról még visszafordíthatják az illetőt. Az ETA visszautasítása viszont biztosan azzal jár, hogy nem engedik be, ezt nem bírálhatja felül a határon senki.
Az engedélyhez fizetni is kell, tíz fontot (mostani árfolyamon közel ötezer forint) gombolnak le a kérvényezőről, ami április 9-től 16 fontra (7700 forint) emelkedik.
Az EU várhatóan ennél kevesebbet, hét eurót, azaz nagyjából 2800 forintot fog kérni az ETIAS-ért, és azt is csak a 18 és 70 év közöttiektől.
Kumin Ferenc, Magyarország londoni nagykövete a Facebookon hívta fel a figyelmet arra, hogy az utazók legyenek körültekintőek az ETA igénylésekor. Ha valaki egy internetes kereséssel próbálja megtalálni, hol lehet kérvényezni a beutazási engedélyt, több olyan találat is szembejöhet, ami a gyanútlan turistákat nem a brit kormány honlapjára viszi, hanem a szélhámosok és ügyeskedők oldalaira.
Fontos, hogy azoknak nem kell kiváltaniuk az ETA-t, akik letelepedési státusszal (settled vagy pre-settled status), vagy vízummal tartózkodnak az Egyesült Királyságban, és természetesen a brit–magyar kettős állampolgároknak sincs szükségük erre. A procedúrát megússzák azok is, akiknek ír útlevelük van.
Április 9-től azoknak sem lesz szükségük beutazási engedélyre, akik csak átszállnak egyik repülőgépről a másikra az Egyesült Királyságban, és nem kell átmenniük határellenőrzésen. Ilyen átszállásra jelenleg csak a londoni Heathrow-n, illetve Manchester nemzetközi repülőtéren van lehetőség. A többi brit reptéren (például a jellemzően fapados légitársaságok által használt londoni Gatwick, Stansted és Luton reptereken) viszont minden átszálló utasnak át kell esni az útlevél-ellenőrzésen, így nekik muszáj lesz kiváltaniuk az ETA-t.
A budapesti brit nagykövetség arra is felhívta az utazók figyelmét, hogy időben adják be a kérelmet, és ha bármi kétségük támad, érdeklődjenek a légitársaságnál is, mert nekik kell általában ellenőrizni, hogy az utasoknak megvannak-e a szükséges dokumentumai a célországba való belépéshez.
A brit kormányzati közlemény azzal indokolja a rendszer bevezetését, hogy az megerősíti a bevándorlási rendszer biztonságát, és az előszűréssel biztonságosabbá teszi az országot. Gyors és egyszerű igénylési folyamatot, és perceken belüli automatikus döntést ígér, amivel továbbra is lehetségesek maradnak a spontán utazások az Egyesült Királyságba. Ugyanakkor javasolják, hogy lehetőleg legalább három nappal az utazás előtt, sőt akár már a repülőjegy lefoglalása előtt adják be a kérelmet az utazók „a kevés számú eset miatt, ahol további vizsgálatra van szükség”. Az sem kizárt, hogy esetenként három napnál is több időt vesz igénybe az elbírálás.
telex.hu