A vashiány egyáltalán nem kizárólag a nők betegsége, férfiak is lehetnek érintettek

facebook megosztás

A vashiány leginkább nőket érintő betegség, a férfiaknak ugyanis kevesebb vasra van szükségük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy félvállról vehetik a nyomelem folyamatos pótlását, illetve az annak elmaradása esetén előforduló panaszokat.

A férfiak hozzáállása a betegségekhez néha meglehetősen szélsőséges tud lenni. Előfordul, hogy egy alapvetően enyhébb lefolyású megfázás következményeként előadják a hattyú halálát (e jelenség leírására született meg a „férfinátha” kifejezés), a másik véglet pedig az, amikor tagadják a betegségük súlyosságát, szőnyeg alá söprik a panaszaikat, és ahelyett, hogy szakember segítségét kérnék, arra várnak, hogy a probléma magától megoldódjon – néha sajnos hiába. Ez a fajta macsó attitűd vashiány esetén biztosan nem működik.

Így ismerd fel a vashiányt!

A vashiány tünetei egyenként nem tűnnek durvának, ezért megeshet, hogy a férfiak egy része nem veszi komolyan azokat. Hiába érzik magukat tartósan kimerültnek, küzdenek gyakorta kínzó fejfájással, szédülnek el akár napjában többször is, és érzik magukat ingerlékenyebbnek és kedvetlenebbnek a megszokottnál, a kellemetlen, de önmagukban nem feltétlenül gyanús panaszokra inkább csak legyintenek. Ám ha ezek nem múlnak el viszonylag rövid időn belül, esetleg kiegészülnek további intő jelekkel – mint például sápadtság, hajhullás, az ajkak berepedése vagy a körmök barázdálttá válása, töredezése –, akkor érdemes vashiányra gyanakodni.

Vasra ugyanis mindenkinek szüksége van, nemtől függetlenül. Ennek a szervezetünk számára nélkülözhetetlen nyomelemnek szerepe van a vérképzésben, az oxigénszállításban, valamint segíti a sejtek energiatermelő folyamatait és az immunrendszer működését is. Ebből a létfontosságú anyagból mindennap veszítünk valamennyit természetes úton (például vizelettel, széklettel, hajhullással, körömvágással és bőrhámlással), és jelentős mértékű vérzéskor is: a nők a menstruáció során, a férfiak pedig leginkább valamilyen sérülés vagy például aranyér esetén.

Utóbbival különösen érdemes vigyázni: megtörtént eset, hogy egy hosszú ideje vérző aranyérrel küzdő férfi a büszkesége és a szégyenérzete miatt nem fordult időben orvoshoz a problémájával. Mivel folyamatosan vesztette a vasat, teljesen legyengült, mire hozzátartozói betámogatták őt a végbél betegségeivel foglalkozó proktológus rendelésére. Ekkorra már nemcsak az aranyerét kellett megműteni, hanem komoly vashiány is keletkezett a szervezetében.

Mivel a vashiány nem egyetlen, jól körülírható panaszt okoz, felismerése nem mindig könnyű az egymással összefüggéstelennek tetsző tünetek miatt. A legbiztosabb módszer elmenni vérvételre, a vérképből ugyanis azonnal kimutatható az esetleges vashiány.

Hogyan lehet pótolni a vasat?

A legtöbb esetben a nem megfelelő vagy egyoldalú táplálkozási szokások okozzák a vashiányt. A húsmentes diéták, drasztikus fogyókúrák fokozhatják a kockázatát, ezért ilyenkor nagyobb figyelmet kell fordítani a magas vastartalmú ételek fogyasztására. Ebbe a kategóriába tartoznak a vörös húsok mellett a máj, a halak és a tengeri herkentyűk, a lencse és a bab, a tojás és a tejtermékek, illetve a levélzöldségek, gabonák és olajos magvak. A hiányállapot létrejöttéhez az is hozzájárulhat, ha étkezések után rendszeresen kávét fogyasztunk, a koffein ugyanis csökkenti a vas felszívódását.

Az elvesztett vasat a testünk nem képes magától pótolni, így nekünk kell gondoskodnunk a megfelelő vasbevitelről. Ha valamiért nem jut elegendő vas a szervezetünkbe, vashiány alakulhat ki, ami kezelés nélkül vérszegénységet idézhet elő.

Amennyiben vashiányt állapítanak meg nálunk, fontos, hogy a szakember előírásának megfelelően minél hamarabb pótoljuk a hiányt a javasolt készítménnyel. Enyhébb esetben a táplálkozás korrigálásával vagy étrend-kiegészítők szedésével gondoskodhatunk a megfelelő vasbevitelről, ha ezek nem bizonyulnak elegendőnek, akkor gyógyszeres vaspótlásra lehet szükség.

24.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.