Szenes Hanna írásai világszerte ismertek, a róla készült filmet Kanizsán is bemutatták

facebook megosztás

A Szenes Hanna életéről, tragikus sorsáról készült filmet vetítették le csütörtökön a Nagykanizsai Zsidó Hitközség rendezvényén. Az érdeklődők az alkotóval, Dénes Gábor rendezővel is beszélgethettek.

Azon tizenhét magyar zsidó egyike volt Szenes Hanna, akiket az akkori brit fennhatóság alatt álló Palesztinában az angol hadsereg arra képzett ki, hogy ejtőernyővel Jugoszláviába ledobva, megkíséreljék valamilyen módon megakadályozni a magyar zsidók akkor már küszöbön álló deportálását. 

- Így került egy olyan csoportba, amelyik egy nagyon komoly kiképzésen ment át, megtanultak lőni, robbantani, ejtőernyőzni, tehát egy nagyon intenzív kiképzésük volt, és tulajdonképpen ledobták őket Jugoszláviába, ejtőernyővel, hogy majd átjönnek Magyarországra, és majd itt végzik a feladatukat. A probléma az volt, hogy mire leértek, a németek már megszállták Magyarországot. És ő ennek ellenére úgy érezte, neki mindenképp vissza kell jönni, és egy kis csoporttal átjött Magyarországra – árulta el Dénes Gábor. 

SZH

Szenes Hannát a magyar határnál letartóztatták, bebörtönözték, megkínozták, de ő ennek ellenére sem volt hajlandó elárulni küldetése részleteit. Végül golyó általi halálra ítélték, és a kivégzést végre is hajtották.

- Egy olyan lány volt, aki ment az elvei után, aki nem akart kompromisszumot kötni, aki hitt abban, hogy lehet egy új országot építeni, hogy lehet tisztességesnek lenni. És akkor még gyakorlatilag senki nem tudta, hogy ő, mint író vagy költő, mint fiatal költő, miket hagy hátra – fogalmazott Dénes Gábor. 

Szenes Hanna életműve ma már nagyjából 50 nyelvre van lefordítva – mondta el Dénes Gábor. A filmrendezővel készült hosszabb beszélgetésünket egy későbbi időpontban láthatják nézőink.

V.A.

(Kép: Kanizsa Médiaház)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.