Mi lesz veled, Menhely?
A nagykanizsai menhely bezárásának ügye október közepén robbant be a köztudatba, amikor kiderült, hogy a járási főállatorvos 30 napos határidőt szabva a telep bezárását és annak kiürítését rendelte el. Akkor és azóta többször is foglalkozott a Médiaház a témával, már csak azért is, mert az ügy az év elejére, valamikor a választások előtti, tavaszi időszakra nyúlik vissza.
Az említett időszakban jelent meg a menhelyen az akkori polgármester és kabinetfőnöke, akik a felelős állattartásra szerették volna felhívni a figyelmet azzal, hogy kikölcsönzött kutyákkal sétálnak és fotózkodnak, majd megjelennek a sajtóban. Ez akkor le is zajlott azzal, hogy a közösségi médiában pár bejegyzésben, egy magát állatvédőnek nevező egyesület tagjai közül többen is kritizálták a menhelyi körülményeket és néhány lejárató posztot tettek közzé.
Akik ismerték a menhely valós körülményeit, azok tudták, hogy csúsztatás és néhány szándékosan beteg kutya lefényképezésével keltettek olyan hangulatot, hogy a menhelyen minden állat elviselhetetlen, embertelen körülmények között él. A választások ezt követően lezajlottak, az akkori polgármestert a város választói menesztették, amivel el is ülhetett volna az ügy. Azonban nem ez történt.
Az augusztusi, még a korábbi polgármester által vezetett ülésen próbált a kormánypárti oldal egy előterjesztést tárgyalni, mely a menhelyi visszaélésekről szólt. Az akkori polgármester, nevezzük meg, Balogh László egy zárt ülésre készített anyagot próbált volna tárgyaltatni, de a többségben levő ÉVE-frakció ezt nem látta indokoltnak, így nem is vették napirendre. Azóta érdekes dolgok történtek.
Kiderült, hogy valaki, aki azóta sem merte vállalni a nyilvánosság előtt, hogy ki ő, bejelentést tett a kormányhivatalnál a menhelyi körülmények miatt. Olyan fontos volt ez a bejelentés, hogy a járási főállatorvos azonnal vizsgálatot tartott és megállapításokat tett. Leginkább a csatornarendszer hiányát tette szóvá, melynek pótlására 45 napot adott. Ahogy ez lejárt azonnal utóellenőrzés következett, ahol megállapította, hogy a menhelyen látható változás nem történt, ezért jött a verdikt: Működési engedély visszavonása, a menhely 30 napon belüli kiürítése. Egyébként ennek érdekessége, hogy ugyanaz az eljáró hatóság, ugyanolyan jogszabályi környezetben három éve még simán kiadta ezt a bizonyos engedélyt, mintegy mindent rendben találva. Pedig akkor sem volt csatorna.
Ezek után ismét beleállt a politika a történetbe. Balogh László, immár képviselőként egy interpellációban állította, hogy ha augusztusban foglalkozik a témával az önkormányzat, akkor ez a helyzet nem áll elő. Feltehetően ezt az állítást erősítendő valaki nyilvánosságra is hozott két levelet, melyek a menhely rossz körülményeiről tájékoztatták Balogh Lászlót, még polgármesterként. Az aláírásokat ezekről a levelekről törölték, de az eredetijüket szerkesztőségünk postaládájába is befújta a szél, amelyből kiderül, hogy egy német állampolgárságú nő és az ő munkáját segítő kanizsai vállalkozó jegyezte ezeket a leveleket. Ezek a valóságtartalmukat erősen megkérdőjelezhető állításokat tartalmaztak, de arra elegendőek voltak, hogy Balogh polgármester feljelentést tegyen a rendőrségen. Erről is hivatalosan tájékoztatásnak jelzett levélről is van egy példány a postaládánkban, melyet formailag nehéz feljelentésnek tekinteni, inkább egy kérés a városi kapitány felé, hogy olvassa el a mellékelt, azóta nyilvánosság elé került leveleket.
Na, de ugorjunk! Egy csomó kérdés merült fel ugyanis az eset kapcsán. Számos furcsaság, csak sejthető érdekek, nem túl nehezen észrevehető összefonódások, létező vagy nem létező külföldi kapcsolat bonyolítja a szálakat, de ezek kibogozása egyelőre még nem történt meg. Az állatok ellátása pedig mindeközben is folyamatos, sőt…
Azóta ugyanis a menhelyen megkezdődtek a csatornázási munkálatok, melyek szombaton már igencsak előrehaladott állapotban voltak. Varga Károlyné, az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület elnökével beszélgettünk az építési területté vált telepen, aki elmondta, hogy két héttel a határidő előtt egyetlen állatot sem vittek máshova. Folyamatosak az örökbeadások, de a telep kiürítését nem kezdték meg.
– Igen, volt tavasszal egy olyan dolog, ami nem tudom, így most mennyire publikus, de volt egy sértődés, ami mellé beálltak a férjek és próbálták rajtunk elverni a port – emlékezett vissza a történet elejére az elnök. – Beállt sajnos mögéjük a politika egy vonalon, az a része nem sikerült, vagy nem tudták a terveiket véghez vinni. Most meg beállt mögéjük az állategészségügy. Egyébként én nem gondolom hogy ez akkora nagy probléma volt, hiszen a magyarországi menhelyeken szinte sehol nincs ilyen csatornarendszer. A betonozást, javításokat azokat kijavítottuk – folytatta Vargáné. – Van egy kennelsor, amit nem fogunk tudni megcsinálni, mert arra már nincsen pénzünk. Az is betonos, töredezett, de, takarítható, fertőtleníthető. Vannak előírások, és azt elismerem, annak nem felel meg, úgyhogy ezt most le fogjuk zárni. Bízom benne, hogy ezzel majd megoldódik ez a dolog és nem folytatódik az ellenünk folyó lejárató kampány, hecckampány.
Időközben kiderült, hogy hétfőn a Kormányhivatal kezdeményezésére zajlott egy egyeztetés. Ide, a menhely üzemeltetőjét, nem mellesleg tulajdonosát nem hívták meg. A Kormányhivatal sajtó csoportjától kaptunk kérdéseinkre választ. Ebből kiderül, hogy két szervezet is jelentkezett a működtetésre, és velük mentek az önkormányzattal egyeztetni. Ezek azonban sokra nem vezettek, mert úgy tűnik, az ügyben érintettek egy része most tudta meg, hogy olyan hosszútávú szerződések vannak érvényben, melyeket nem lehet egyik napról a másikra felmondani.
Az egyeztetésről a Kormányhivatal közlését változtatás nélkül közöljük:
„A Szimat Állatvédő Egyesület és az Együtt egy életért, ártatlan állatokért Egyesület elnökei e-mail útján keresték meg Nagykanizsa Megyei Jogú Város polgármesterét és a Zala Vármegyei Kormányhivatal Nagykanizsai Járási Hivatalának hatósági főállatorvosát a nagykanizsai állatmenhellyel kapcsolatban. Megkeresésük célja az a segítő szándék volt, hogy valamilyen megoldást találjanak a város vezetésével és a hatósággal közösen az állatmenhelyen elhelyezett állatok sorsának rendezése, valamint az állatmenhely működésének megújítása érdekében. A sajtóban megjelent híreken túl szerették volna a nagykanizsai állatmenhely jelenlegi helyzetét teljes valójában megismerni és arról átfogó, hiteles képet kapni. A levelükben kért megbeszélés megszervezése érdekében a Zala Vármegyei Kormányhivatal megadta a lehetőséget és a keretet az egyesületeknek és az önkormányzatnak arra, hogy az állatmenhelyen élő állatok sorsa megnyugtatóan rendeződjön. A megbeszélésen az önkormányzat képviselői jelezték, hogy hosszú távra szóló szerződéses kötelem áll fenn a város és az állatmenhelyet jelenleg használó „Élettér” Állat- és Természetvédő Egyesület között, mely mindkét felet kötelezi. A Kormányhivatal a megbeszélés megszervezésével elindította a folyamatokat a megoldás felé, amelyről azonban a fent említett szerződéses kötelezettségek miatt az abban érintett felek tudnak nyilatkozni.”
Arra a kérdésünkre, hogy „A Kormányhivatal ki(k)nek a felkérésére szervez olyan egyeztetést, melyben egy – az ügyben érintett szervezet, mint tulajdonos – nem képviseltette magát?” – nem kaptunk választ.
Az ügyre még visszatérünk.
Tar Mihály
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. november 6-ai számában)