Sem az időjárás, sem a felvásárlási árak nem kedveznek a magyar méhészeknek
A méhészeteket sem kímélte a szélsőségesen forró nyár, majd a hirtelen beköszöntő ősz. A legtöbb méhcsalád a kevés élelemnek köszönhetően legyengült, emiatt még nagyobb veszélyt jelentenek rájuk a különféle betegségek, például az ázsiai méhatka.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az idei hektikus tavasz nagyban befolyásolta a méhészek munkáját. Az időjárási tényezők miatt a pörgetési munkálatok jóval előrébb kerültek, mint a korábbi években. A mézmennyiség hiába volt kielégítő, a felvásárlási árak nagymértékben lecsökkentek. Ez a probléma az elmúlt hónapok alatt sem oldódott meg. Ugyan az Országos Magyar Méhészeti Egyesület antidömping eljárást indított a Kínából behozott mézek ellen, akár évekbe is telhet, hogy ez eredményt hozzon. Ráadásul a szélsőséges nyár, valamint az ősz sem kedvezett a rovaroknak.
- A méheknél egy igen nagy probléma felmerült. A nagy szárazság miatt ugye fellépett a virágporhiány is, főleg az Alföldön, ott még rosszabb volt a helyzet ezzel kapcsolatban. Azért nálunk itt Zalában mindig a vizesebb élőhelyeken van azért egy kis virágpor. De nem tett jót a méheknek a nagy meleg, hiszen sokkal gyengébben fognak telelőbe menni, kevesebb néppel, tehát ez az időjárás abszolút nem kedvez a méhészeteknek - árulta el Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke.
A környék méhészeit az is hátráltatja, hogy az utóbbi időben nagyon lecsökkent a repce vetésterülete, így azoknak, akik nem vándorolnak a méhcsaládjaikkal, kiszámíthatatlan a sorsa.
- Már elkezdtük a telelést, ez abból áll, hogy átnéztük a családokat, amiket úgy ítéltünk anyákat, azokat kicseréltük. Emellett megfelelő mézmennyiséggel kell, hogy elmenjenek a méhek telelőre, akinek nem volt megfelelő a mézmennyisége, aki csak egy helyszínen volt, annak mindenféleképpen etetni kellett, tehát pótolni kellett azokat a készleteket. Nagyon oda kell figyelni az atkaírtásra, hiszen sokkal gyengébbek a méhek, mint a tavalyi évben, ez az aszály miatt is elmondható. Azt is hallani, hogy egyes helyeken már nagyon sok méhcsalád megszűnt, illetve az atka nagy károkat okoz - mondta el Somogyi Gyula.
A szakember hozzátette, nagyon ki vannak téve a természeti hatásoknak, így az elkövetkezendő télen is múlik az, hogy milyen lesz a jövő évi szezon. A kanizsai egyesület vezetősége igyekszik minden segítséget megadni a tagoknak, szakmai előadások, találkozók alkalmával.
SZ.F.
(Képek: Kanizsa TV)