Készül az első védőoltás, amivel kivédhető lehet a petefészekrák

facebook megosztás

Az Oxfordi Egyetem kutatói egy olyan vakcina kifejlesztésén dolgoznak, ami megtanítja az immunrendszernek, hogyan ismerje fel a korai stádiumban lévő rákos sejteket, majd hogyan pusztítsa el azokat.

Elindult a fejlesztése a világ első olyan védőoltásának, amely felszámolná a petefészekrákot – számolt be róla a Sky News. Az Oxfordi Egyetem kutatóinak közlése szerint a szérum hasonlóan működne a ma már széles körben használt HPV-vírus elleni védőoltáshoz, aminek köszönhetően sikerült jelentős mértékben csökkenteni a fertőzések számát.

A vakcina az immunrendszert célozná meg: megtanítaná arra, hogy felismerje a korai stádiumú betegség sejtjeit, hogy azután meg tudja támadni azokat. A munkára az Egyesült Királyság Rákkutató Központja 286,3 millió forintnak megfelelő támogatást adott. Azt egyelőre nem tudni, hogy mikor kezdődhetnek meg a klinikai vizsgálatok, emellett pedig több kísérletnek is megfelelő eredményt kell hoznia ahhoz, hogy engedélyezzék a szer használatát. Az egész procedúra évekbe telhet.

A kutatók első körben azokra a nőkre összpontosítsanak, akiknél a BRCA1 és BRCA2 néven ismert két specifikus genetikai mutáció egyike jelen van. Ezek a mutációk a mell- és petefészekrák magasabb kockázatával hozhatók összefüggésbe.

Ahmed Ahmed, a kutatást végző csapat vezetője a Forbesnak úgy nyilatkozott, hogy az érintettek jelenleg választhatják azt a megoldást, hogy műtéti úton próbálják megelőzni a rák kialakulását, ez azonban súlyos következménnyel jár: többé nem tudnak gyermeket vállalni. Ez egy hihetetlenül nehéz döntés, a készülő vakcinával azonban nem kell majd többé ilyen döntést meghozni.

A szakember szerint a védőoltás segíthet a genetikai mutációt hordozó nőknél megelőzni a petefészekrák kialakulását, ugyanakkor akár szélesebb körben is hatékony lehet.

hvg.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.