A honfoglalás időszakával, a kora középkorral ismerkedtek a tanulók a Kőrösiben

facebook megosztás

Jurtaállítás, rovásírás, íjászkodás – csupán néhány olyan dolog, amivel a Kőrösi-iskola diákjai ismerkedtek csütörtökön. Az intézmény immár hagyományos, őszi rendezvényén ezúttal a honfoglalás kora került előtérbe, a programok az egész iskolát, az alsósokat, a felsősöket és a tanáraikat egyaránt megmozgatták.

Sok éves hagyomány a Csokonai úti iskolában, hogy az iskolakezdéshez közeli időpontban egy olyan őszi programot szerveznek, amely minden korosztály számára tud pluszt nyújtani a tanórai anyagok mellé. 

- Az idén arra gondoltunk, hogy megpróbálunk egy projektnapot szervezni. Egy kicsit adta a tananyag is a lehetőséget, mert a 6. osztályosokkal éppen most tanultuk a honfoglalást, az Árpád-kort, az ősmagyar kort. Ez adta az ötletet, hogy milyen jó lenne, ha nem csak tankönyvből, hanem élőben is megtapasztalnák az ősmagyar életmódot, azt, hogy hogyan öltözködtek. Aztán a jurta egy nagy különlegesség, hiszen nem látunk mindennap ilyesmit – mondta el Zsoldosné Major Ilona, a Kőrösi-iskola magyar-történelem szakos tanára.

A Kőrösi-iskola projektnapjára az Ómagyar Hagyományőrzők Csapatának tagjai érkeztek.

jurta

- Az iskola hívására jöttünk, felállítottunk egy jurtát, ami a hátunk mögött megtekinthető, honfoglaláskor, kora középkori bemutatót tartunk, íjászatot, harcászatot. A mi csapatunk ezentúl foglalkozik hagyományos életmóddal is, tehát rekonstruálunk kora középkori katonai és hétköznapi ismereteket – árulta el Boros Csaba. 

Az Ómagyar Hagyományőrzők tagjai szívesen vesznek részt, a bemutatók mellett, iskolai foglalkozásokon.

- Nyitottak vagyunk és ugyanezt érezzük a diákok részéről is, hogy ők is nyitottak, mert ez újdonság, olyan, mint egy élő történelem óra, amin részt vehetnek. Interaktív, mert be tudnak kapcsolódni, nem a száraz tankönyveket bújják, mint a tanórákon. Hanem egy élő, mozgó múzeum részesei lehetnek a mindennapokban – fogalmazott Fejes Andrea. 

A diákok sokszor elcsodálkozva nézték a korabeli eszközöket, tárgyakat, és élvezettel figyelték a bemutatót.

- Ez egy honfoglaló nap. Megtanultuk, hogyan kell felépíteni és lebontani egy jurtát. Megmutatják nekünk, hogyan kell íjászkodni, mert azt ugye a magyarok nagyon jól csinálták – tudtuk meg Németh Dominiktól.

Nem csupán az íjászkodás, a kelevézkedés tudományával is megismerkedtek a Kőrösi-iskola tanulói. De rovásírás, sőt, tarsolylemez-készítés is szerepelt a programban. A hagyományőrző napról bővebb interjúkat láthatnak nézőink későbbi magazinműsorunkban.

V.A.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.