Összetett feladatot lát el a civil szervezet helyi csoportja

facebook megosztás

Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) 154., Egerben megrendezett vándorgyűlésén Elismerő Oklevél kitüntetésben részesítette Büki József erdésztechnikust, a Nagykanizsai Erdészet nyugalmazott kerületvezető erdészét, a természetes bükkfelújítások területén végzett kimagasló szakmai munkájáért és a Nyitnikék Erdészeti Erdei Iskola foglalkozásainak szakmai támogatásáért – olvashattuk a hírt a világhálón.

Ez így igaz – mondta elismerően Varga Attila, az OEE Nagykanizsai Helyi Csoportjának elnöke. – Az évente megrendezett vándorgyűlés talán a leglátványosabb része az egyesület működésének, hiszen országosan is elég nagy hírverés övezi, és emiatt egyre többen ismerik a létezését. A rendezvény házigazdájának és a részt vevő kollégák életének is jelentős eseménye. A helyi csoportból többen is kaptak már különböző egyesületi elismerést korábban. A többlépcsős kiválasztás a garancia arra, hogy aki eljut odáig, hogy országos szinten, vándorgyűlés keretében Kaán Károly, Bedő Albert vagy Decrett József emlékérmet, illetve elismerő oklevelet kap, annak érdemeihez nem férhet kétség – hangsúlyozta.

Az ország egyik legrégebbi civil szervezetének története 1866-ban kezdődött az Ungarischer Fortsverein jogutódjaként. Céljai és szervezeti felépítése ebben a több mint másfél évszázadban ugyan többször is változott, de hol kisebb, hol nagyobb létszámmal folyamatosan működött. Az egyesület által kiadott Erdészeti Lapok folyóirat 1873 óta nyomtatott formában mind a mai napig megjelenik. Az OEE jelenleg közel 4000 fős tagságot számlál, és amiatt, hogy ilyen nagy a létszáma, egy megfelelő szervezeti formát fel kellett építeni ahhoz, hogy hatékonyan tudjon működni – utalt az előzményekre az elnök.  Ennek az egyik módja volt, hogy helyi csoportokat hoztak létre az egyesületen belül. Napjainkban mintegy 38 helyi csoport működik zömében földrajzilag elkülönülten egymástól, de bizonyos esetekben egyes szakterületek külön helyi csoportokat is kialakítottak. Létszámát tekintve a külföldön alakultak közül az erdélyi a legnagyobb létszámú, de a soproni egyetemistáknak is van helyi csoportja. Zalában két helyi csoport tevékenykedik. Az egyik a nagykanizsai, a másik a zalaegerszegi.

A nagykanizsai helyi csoport zömében a zalai, állami erdőkben tevékenykedő erdészeknek és erdőmérnököknek a gyűjtőszervezete, a zalaegerszegi helyi csoport pedig inkább a magántulajdonú erdőkben és egyéb állami szerveknél dolgozó erdészeket és kollégáikat fogja össze. Zalában nagyjából az erdőterület fele állami, a másik fele magán, így mind a két szervezet jelentős létszámmal bír. A nagykanizsai helyi csoport létszáma a legfrissebb nyilvántartás szerint 161 fő.

A feladat összetett, jó része az egyesület országos központjával való kapcsolattartásból adódik, ami abban is megnyilvánul, hogy OEE által meghirdetett programokat helyi szinten megszervezik. Ilyen feladat pl. az Országfásítási Programban a települések sorfával való ellátása az ültetés szakmai támogatása, vagy az erdei vándortáborok megszervezésében való közreműködés. Van olyan feladatunk, amit az országos egyesület képviseletében végzünk. Ide tartozik Az Év Fája mozgalom is, aminek részeként minden év tavaszán a Csónakázó-tó közelében faültetést szervezünk, de ilyen az őszi időszakban az Erdők Hete programsorozat helyi szervezése is. Fontos célkitűzésünknek tartjuk a szakmai programok, a különféle tájékoztatások és iskolások fogadásán keresztül az erdőgazdálkodás megismertetését a civilekkel.

Az országos programokhoz kapcsolódó rendezvények mellett, évente 1-2 alkalommal szervezünk helyben, saját szakmai napokat is, amiken keresztül a szaktudást, a tapasztalatcserét tudjuk elősegíteni. Ezenkívül évente szervezünk tanulmányutakat a szomszédos vagy annál távolabbi tájegységekbe is, ahol erdőgazdálkodási, vadászati vagy éppen a csemetetermesztési technológiákat tekintjük meg. Ennek a kapcsolattartás, a kollegiális barátság fejlesztése mellett van egy szakmai fejlődést nyújtó tanulmányút jellege is. Feladatunknak tekintjük a kollégák tájékoztatását az erdészeti ágazat működéséről, a legaktuálisabb témáiról. Ugyancsak célunk az erdész hagyományok megőrzése is, ami többféle formában nyilvánul meg. Erdész  hagyományaink ápolásához kapcsolódik, hogy a Zalához kötődő erdész nagyjainkról bizonyos évfordulójuk alkalmából megemlékezést tartunk. Barthos Gyula és Kaán Károly portrészobra előtt például rendszeresen megemlékezünk a két erdőmérnök munkásságára. Halottak napján a helyi csoport képviselői felkeresik a temetőben azoknak a sírját, akik a szakmában hírnevet szereztek, és koszorúk elhelyezésével emlékeznek rájuk. Nagy hagyománnyal rendelkezik az Országos Bányász-Kohász-Erdész Találkozó, a három selmeci gyökerű szakma és képzés képviselőinek közös eseménye.

Tervezés alatt áll a következő feladatunk, az Erdők Hete megszervezése, és hamarosan fogadjuk a szombathelyi csoport látogatását. Pár éven belül pedig ismét ránk kerül a sor, és újra vándorgyűlést szervezünk Kanizsán - foglalta össze teendőiket Varga Attila, az OEE helyi elnöke.

BAKONYI Erzsébet

(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. július 17-ei számában)

 

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.