Munkájuk nemcsak abból áll, hogy körbejárják a hegyet
Jövő januárban ünnepli megalakulásának 25 éves évfordulóját a Látóhegyi Polgárőr Egyesület. 65-en kezdtük fiatalon, azóta nagyon kiöregedett a csapat – jegyezte meg sajnálkozva Palicz Zoltán, az egyesület elnöke a sokak által ismert és megcsodált „Hordónál”, a polgárőrök irodájában, Látóhegyen.
– Megalakulásunk előtt minden hónapban 3-4 betörés is előfordult a környéken. Szerencsére Varga Gyulának kipattant az isteni szikra a fejéből, hogy hozzunk létre egy egyesületet, és az ő kezdeményezésére megalakultunk. Eleinte csak éjszaka jártuk a hegy utcáit, este 6 órától reggel 6-ig három-négy kört megtettünk. Azóta sokan elhaláloztak, elköltöztek, de az elmúlt 2 évben hála istennek, jöttek fiatalok, és ami a lényeg, 2 hölgy tagunk és egy ifjú, 18 év alatti polgárőrünk is van. Ennek is nagyon örülünk. Most 37 fő a létszámunk, a fiatalok is ugyanúgy járnak szolgálatba, mint mi öregek. Volt két 95 éves polgárőrünk is. Tavaly még az egyikük eljött, s míg a szolgálatot teljesítő 2 fő körbejárta a hegyet, addig ő itt ült a hordónál. Sajnos majdnem 70 év az átlagéletkorunk, és sok a 85-90 éves közöttünk, de jó hír, hogy a középiskolások számára kötelező 50 órás nyári gyakorlat elvégzését le tudjuk igazolni a diákoknak, ha minket választanak.
Papíron bizonyítani tudjuk, hogy 2000. január 2-től 2 betörés volt a környéken. Annak idején megélhetési bűnözésnek nevezték ezt, mert nagyobb volt az ajtókár, mint amit elvittek. Az elmúlt 10-12 évben már nappal is járunk, nem csak éjszaka, aminek nagyon örülnek a hegyi lakók, mivel rengeteg birtokon foglalkoznak fenyővel, és november végétől karácsonyig bizony sokszor előfordult fenyőlopás.
Hogy összetartó a közösség, azt az is bizonyítja, hogy húsz éve minden évben elmennek családostól kirándulni. Az elnök ír egy pályázatot, és így legalább a busz költségét meg tudják szerezni, hisz ami pénzt kapnak a polgárőr szövetségtől és a várostól, attól nem lesznek gazdagabbak. Már bejárták szinte az egész Dunántúlt, augusztusban pedig Kőszegre látogatnak.
Csak dicsérni tudom a tagságot, csak nagy tisztelettel tudok beszélni róluk – hangsúlyozza a tevékenységüket sorolva a tisztet 12 éve betöltő elnök. – A korábbi elnök, Varga Gyula bácsi az életkorára hivatkozva lemondott, eladta a telkét is, de kijár hozzánk. Ami még dicséretes nálunk, soha nem mentünk még be épületbe közgyűlést tartani. Az 5x12 m méretű sátrunkat felállítjuk, és bográcsban főzzük ilyenkor az ebédet. A születésnapjuk kerek évfordulóját ünneplőket is ilyenkor köszöntjük meg. Már előre számítanak rá, várják is, és én ennek nagyon örülök.
Az itt lakók elégedetten szemlélik a tevékenységünket, és örülnek, hogy itt vagyunk. Vannak pártoló tagjaink is, akik együttműködnek velünk, bejárják a hegyet, és ha valami gond adódik, jelzik nekünk. Jó a kapcsolatunk a rendőrséggel, a körzeti megbízottal, a polgármesteri hivatallal, a Zala Vármegyei Polgárőr Szövetséggel és a közterület-felügyelettel egyaránt. Hatalmas a területünk, legalább 6 km-t kell megtenni egy-egy körút alkalmával, míg körbejárjuk Látóhegyet. Persze nyáron könnyebb a dolgunk, mint télen. Van, aki személyautóval tudja vállalni a szolgálatot, ilyenkor őneki kifizetjük a benzinpénzt.
A 25 év történetéről könyvet is tudnának írni – jegyzi meg az elnök, hiszen segítettek a tűzoltóknak, a mentősöknek. Volt, hogy nem tudott fölmenni a mentőautó a balesetet szenvedett emberért a pincéjéhez, és a polgárőrök hozták le az útra az eltört lábú férfit. Volt, hogy megmentették a hegylakó életét, mert megfagyott volna, ha fél órával később ér oda a polgárőr. Számítanak segítségükre a városnapi rendezvényen, a dödöllefesztiválon. Segítettek a hegyi utak helyrehozásában. Az útjavítás érdekében levelet írtak a hivatalba, de az is előfordult, hogy a telektulajdonosokkal együtt pénzt dobtak össze annak érdekében, hogy járhatóvá tegyék az útszakaszt. Továbbá pályázaton nyert pénzből kiépítették a kamerarendszert a hordónál.
Összetartó a csapatunk – nem győzi hangsúlyozni Palicz Zoltán. A förhénci egyesületen kívül miénk a legnagyobb létszámú társaság. Jó kapcsolatban vagyunk velük és a bagolaiakkal is – tette hozzá.
Azt sem hagyta szó nélkül az elnök, hogy még valaminek nagyon örül: elismerik a polgárőrök munkáját. Az Országos Polgárőr Szövetség által adományozott Polgárőr Érdemkereszt arany, ezüst fokozatától kezdve a Szent László Érdemrendig valamennyi kitüntetést megkapták és természetesen pénzjutalmat is.
A 6 fős vezetőségünk kéthavonta tartja az ülését, de ilyenkor nem a hordónál jövünk össze, hanem valamelyikünk birtokán. Saját költségen megvendégeljük egymást, és elbeszélgetünk. Így mindenről tudunk, ami a hegyháton történik. Sokat számít, hogy itt vagyunk. Ez a mindenünk! Sokan még ma is csodájára járnak a hordónak. – jegyezte meg hivatástudattal, szeretettel a hangjában Palicz Zoltán.
BAKONYI Erzsébet
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. június 3-ai számában)