Akkor is bajban lennénk, ha alig nőne a hőmérséklet – az idei volt minden idők legmelegebb februárja

facebook megosztás

Rettenetes lemaradásban vagyunk a klímaváltozás kezelésében és a hatásokra való felkészülésben az Európai Környezetvédelmi Ügynökség friss jelentése szerint. Akkor is bajban lennénk ugyanis, ha sikerülne tartani a Párizsi klímamegállapodásba írt legfeljebb 1,5 Celsius-fokos emelkedést – erre az idei volt minden idők legmelegebb februárja, amikor négy egymásutáni napon is több mint 2 fokkal volt melegebb a tervezetnél. Az Európai Bizottságnak van ugyan terve a reakcióra, ám a szakvélemény szerint ez nemcsak kevés, de el is késtek vele.

Európa a leggyorsabban melegedő földrész, és a legfrissebb vonatkozó jelentés szerint még akkor is felkészületlen az éghajlatváltozás hatásaira, ha sikerül a Párizsi klímamegállapodásban rögzített 1,5 Celsius-fok alatt tartani a globális átlaghőmérséklet emelkedését – de nem is sikerül.

Összeállította első éghajlati kockázatelemző jelentését az Európai Környezetvédelmi Ügynökség. Ez alapján jókora bajban vagyunk, mert nem elégséges, amit az illetékesek tesznek a klímaváltozás mérséklése és a várható következmények kezelése tekintetében, ezért még a legoptimistább jóslatok is ijesztőek Európára nézve.

Akkor is gond lenne, ha tartanánk a párizsi klímacélokat

Alapos munkát végzett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség, miután számos forrásból dolgozva állította össze a saját riportját. A hivatalosan Európai Éghajlati Kockázatértékelési Jelentésnek (European Climate Risk Assessment, EUCRA) hívott dolgozat alapvetően az éghajlat-politikai cselekvést hivatott előmozdítani a kontinensen.

A jelentés az éghajlatváltozás Európára gyakorolt hatásaival és kockázataival kapcsolatos adatokra alapoz, kiegészítve a következőkkel:

  • az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC),
  • az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatának, illetve
  • a Bizottság Közös Kutatóközpontjának jelentéseivel, valamint
  • a nemzeti kockázatértékelésekkel,
  • az EU-s finanszírozású KFI-projektek eredményeivel.

A fő megállapítás szerint Európa felkészületlenül várja a klímaváltozás további és egyre súlyosabb negatív változását, ráadásul a híres 1,5 fokos emelkedést sem sikerül tartani, pedig már az is katasztrofális következményekkel fenyeget. 

Az idei minden idők legmelegebb februárja volt: a felszíni levegő átlaghőmérsékletét 13,54 Celsius-fokban állapították meg, a napi globális hőmérséklet pedig február 8. és 11. között négy egymást követő napon is 2 Celsius-fokkal haladta meg az 1850 és 1900 között mért értékeket. Azaz baj van.

Egyre több lesz a hőhullám, a rosszullét, a haláleset

Miként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Európa Stratégia Kutatóintézetének munkatársa, Tóth Bettina kifejtette, az elemzés kimondja, hogy az európai szakpolitikák és alkalmazkodási intézkedések nem tartanak lépést a gyorsan, minőségében és mennyiségében egyaránt növekvő kockázatokkal.

Sok esetben a fokozatos alkalmazkodás nem lesz elegendő, és mivel az éghajlatváltozás hatásaival szembeni reziliencia fokozását célzó intézkedések hosszú időt igényel, sürgős cselekvésre van szükség a még nem kritikus kockázatok esetében is; erre pedig a társadalom nincs felkészülve az EEA ügyvezető igazgatója, Leena Ylä-Mononen véleménye szerint.

Mindebből vezette le az ügynökség, hogy az EU-tagállamokban június 6–9. között, Magyarországon éppenséggel 9-én, vasárnap tartandó európai parlamenti (EP-) választások után az új EP-ciklusban nem lehet elkerülni, hogy a klímaváltozás legyen a prioritási lista élén. Ebbe beletartozik a kibocsátáscsökkentést és az alkalmazkodás(ra felkészülés) is.

Annál is inkább, mert egyre több lesz a hőhullám, ennek következtében a betegségek és rosszullétek fokozódása, a haláleset: utóbbira ijesztő adat is van: már 2019-ben is a hőhullámok okozták az időjárással és éghajlattal összefüggő szélsőséges eseményekből eredő halálesetek 90 százalékát.

Az új EP-ciklus azért is érdekes, mert július 1-jétől Magyarország tölti majd be az Európai Unió Tanácsának soros féléves elnökségét.

A teljes hír itt olvasható.

Forrás és kép: vg.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.