Hová lett a bubi?

facebook megosztás

Fontos kezdésnek leszögezni, hogy sem a szerkesztőségünk egyik sarkában, sem e sorok szerzőjének hátsó udvarában nincs svájci bubiskanna. De maradva az Üvegtigris klasszikusánál, az utóbbi hónapokban számos olyan felvetést kaptunk, hallottunk, hogy az üdítők mostanában olyanok, mintha a 10 bubisból 1 bubisokká váltak volna.

Az alapfelvetés tehát az, hogy egy ideje a bontatlan üdítőkbe kevesebb szénsav kerül. A teória szerint ez érezhető bármilyen kiszerelésnél, de leginkább a nagyobbaknál, tehát az 1,75 és a 2,25 literes PET-palackos innivalóknál. Több boltossal is beszéltünk és bizony ők is azt mondták, tapasztalnak ezzel egybevágó vásárlói észrevételeket. Ezen felbátorodva kérdéseinket elküldtük a Coca-Cola és a Pepsi felé. Utóbbi esetében a Szentkirályinak címeztük a levelünket, hiszen tavaly júniusban jelentették be, hogy 2024-től Balogh Levente cége palackozza a Pepsi termékeit hazánkban. Nos, lehet, hogy az átállás miatt, de tőlük nem kaptunk választ, ellentétben a konkurenciával. A Cola reflektálása a következő volt: „Szeretnénk tájékoztatni, hogy termékeink receptúráiban nem történt változás a közelmúltban. Fontos kiemelni, hogy termékeink minden esetben szigorú minőségügyi ellenőrzéseken mennek keresztül mielőtt kereskedelmi forgalomba kerülnek… A márkatulajdonos The Coca-Cola Company szigorú előírásai határozzák meg a gyártóegységeinkben előállított termékek előírt CO2 tartalmát és a megengedett esetleges eltéréseket. A szénsavtartalom megszokottól eltérő érzetének ugyanakkor több oka is lehet, úgymint a termék hőmérséklete, egyéni preferenciák, emellett a tárolási időtől és körülményektől függően minimálisan változhat a PET csomagolásban a CO2 tartalom. Úgy gondoljuk, hogy ezek miatt az eltérések miatt juthatott arra a következtetésre, hogy kevesebb a termékeink szénsavtartalma.”

A záró gondolatok kapcsán továbbmentünk és megkerestük Nádasi Tamást, az AQUAPROFIT Tervező és Építő Zrt. elnökét. A vízgazdálkodással és környezetvédelemmel foglalkozó cég vezetőjéről kevesen tudják, hogy nagyon komoly ásványvízgyűjteménye van. Kezdésként leszögezte, hogy a gyártók nem térhetnek el a megadott szénsavtartalomtól, hiszen élelmiszernek minősül az ásványvíz és az üdítő is. Ha ez mégis megtörtént volna, azt fel kellett volna tüntetniük. Azt ő is megerősítette a Coca-Cola válasza kapcsán, hogy a tárolási időtől és a körülményektől valóban változhat a szénsavtartalom. Ugyanakkor a szavatossági idő lejártáig ez nem történhet meg.

Ergo az általunk felvetett problémának csak akkor lehet igazságtartalma, ha mindenki, aki észlelte ezt a jelenséget, csak lejárt szavatosságú kólát és ásványvizet ivott, ráadásul azt valamikor még a Nap is megsütötte. Továbbra is várunk a Szentkirályi válaszára, így amennyiben olvasóink is szembesültek az eltűnt bubik okozta problémával, akkor kérjük, jelezzék azt nekünk.

 

MIKÓ-BARÁTH György

(Borítókép: Mikó-Baráth György)

 

(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. január 10-ei számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.