Ásó, kapa, gereblye 105. - Mi lett a Luca-búzával? - és egyéb mezőgazdasági „hírek”
December és január telis-tele van olyan jeles napokkal, amelyek a mezőgazdasághoz köthetők sok-sok évtizede. Rovatunk a januári szürkeségben nem is tudna mást az olvasók elé tárni, mint a következőket: Jósoljunk - az időjárásból és egyebekből!
Kezdjük talán a Luca-búzával ezt az írást, amit a néphagyomány szerint december 13-án kellett elültetni, elvetni kis agyagcserepekbe. - Bizonyos vidékeken a karácsonyfa alá helyezték a cserépbe ültetett magokat. Az ünnepre kikelt a sarjadó búza. Mi lett vele? - A jól tartott búza akár vízkeresztig is elvan. A friss búzából jóízű salátát, préselt búzafűlevet készíthetünk. Ha vannak jószágaink, sertések, tyúkok, kecskék, marhák és követni akarjuk a népszokásokat, akkor megoszthatjuk a búzafűtermésünket velük, hogy egészségesek legyenek az új évben – eddig a hagyomány.
Ahogyan decemberhez és karácsonyhoz kötődött egy-két szokás a mezőgazdaságban, úgy januárhoz, az új év első hónapjához is. Ha már a haszonállatok elé vetettük a sarjadó búzát, nézzük meg, mi lesz a Vince vesszővel! Ugyan pár nap még távol van, hiszen január 22-én ünneplik a szőlősgazdák Vince napját. Az országszerte ismert mondás szerint: „Ha csorog a Vince, tele lesz a pince”. Az időjárásjóslás a néphagyomány szerint nem maradhat el. Ha ezen a napon csapadékos az idő, akkor sok bor lesz, viszont ha száraz, a pince üres marad. A legelterjedtebb népszokás szerint pedig sok bort kell inni Vince napján, ha azt akarjuk, hogy ősszel jó termés legyen...
És még egy, a sok évszázados szokások közül: január 22-én úgynevezett Vince-vesszőt kell metszeni a szőlőből, majd vízbe állítva várni, hogy kihajtson. A szőlővesszőkön található rügyek mennyiségéből lehet következtetni arra, hogy bőséges lesz-e a termés.
Vince napjától, január 22-től pedig árgus szemmel kell figyelni január 25-ét, Pál fordulásának napját – amely szintén egy időjárásjósló nap a mezőgazdaságban. Egyes vidékeken így szól a regula:
„Pál fordulása, ha tiszta, bőven terem mező, puszta. Ha havas vagy nedves, lesz a kenyír igen kedves.”
„Ha fénylik Szent Pál, minden termés szépen áll.”
„Pál fordulása napján, ha tiszta az idő, bőven terem puszta, mező. Ha fénylik is Szent Pál, akkor minden termés szépen áll.”
A híradásokat követve mindenki láthatja, a régi időjárásjóslások már nem minden alkalommal állják meg a helyüket. De szeretünk hozzájuk ragaszkodni. A Vince-naphoz, a Pálfordulóhoz és az egymást követő kedves napokhoz. És valóban árgus szemekkel nézzük: Tényleg úgy történik minden, mint a szüleink, nagyszüleink idején? Talán tényleg kisarjad az, amit az elődeink ránk hagytak.
VINCZE Adél
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. január 10-ei számában)