A Mikkamakka egy szép játékbirodalom
A Mikkamakka működése folyamatos, de a szakmai munka az iskolai tanév rendje szerint tervezett, amit közkívánatra nyáron egy hónapon át „Játéktábor” követ.
Közel negyed százada, 2000 óta működik a Mikkamakka Játéktár Nagykanizsán a Petőfi út 5. szám alatt, és várja a gyerekeket, valamint a szüleiket. A kezdetben országos hálózat tagjaként létrehozott játéktárat 2004-től az itt dolgozó szakemberek által létrehozott Gyermekvarázs Alapítvány működteti. A város önkormányzata a kezdetektől fogva támogatja az itt folyó munkát. A játéktár vezetője, Lajos Lászlóné elöljáróban felhívta a figyelmet arra, hogy a neten Gyermekvarázs Alapítvány Nagykanizsa néven lehet őket megtalálni. Itt lehet tájékozódni a működésükről, a szolgáltatásaikról, a nyitvatartási idejükről, programjaikról, munkatársaikról. A Játéktár működése folyamatos, de a szakmai munka az iskolai tanév rendje szerint tervezett, amit közkívánatra nyáron egy hónapon át „Játéktábor” követ.
– Nem játszóházként működünk – tájékoztat a vezető –, de természetesen nagy szeretettel várunk és fogadunk minden játszani vágyó családot. Szakmai munkánk az integratív játékterápia módszerén alapul. Hogy mit is jelent ez? – Dr. Eigner Bernadett pszichopedagógus dolgozta ki a módszert Budapesten, melyből egy alapképzés keretében valamennyi itt dolgozó munkatárs elméleti és gyakorlati vizsgát tett. A módszer lényege, hogy egy térben egy időben van jelen szülő, gyermek és szakember. A hármuk együttese eredményezi azt a hatékonyságot, amely a probléma megoldásához vezet. Ezt a módszert alkalmazzuk, ha a szülő életvezetési, nevelési kérdésekben kér tanácsot vagy a kisgyermeknél éppen valamelyik fejlettségi területen adódik kisebb-nagyobb elmaradás. Mindez a játéktéren belül, sok-sok játékeszköz között, játéktevékenység közben történik.
Az eltelt időszakban havonta általában 35-45 család keresett fel bennünket féléves kortól 8-9 éves korú gyermekekkel természetesen több alakalommal is. Kevesebb a kisebb korosztály. Sajnálatos, hogy a városban sok anyuka nem is hallott a létezésünkről. Próbálunk ezen változtatni, hogy minél több család ismerjen meg bennünket, látogasson el hozzánk.
– Ebben a félévben mi mindent indítottak el?
– Féléves kortól 3 éves korú kisgyermekeket vár keddi napokon 9.00-10.30 óráig a „Babusgató” kiscsoportos foglalkozás. Itt a szülők és a kisgyermekek mondókás, mozgásos, játékos tanácsadással egybekötött együttléte majdhogynem klubszerűen működik. Szülői igény esetén, az általuk kért témában előadásokat szervezünk. A csoporthoz folyamatosan lehet csatlakozni.
Az „Okoskodó” csoportok a nagycsoportos óvodásokat várják. Ezeken a foglalkozásokon az ide járó kisgyermekeket a sikeres iskolakezdésre készítjük fel. Az idei tanévben 3 csoportunk működik. Már most fogadjuk a jelentkezéseket a következő évre.
Csütörtöki napokon 1. és 2. osztályos, olvasási nehézségekkel küzdő gyermekek megsegítésére kiscsoportos foglalkozásokat szerveztünk. A kicsi korosztálynak hétfői napokon beszédindítási kiscsoportos foglalkozások vannak. „Családi játéktárunk” keddi és csütörtöki napokon várja a családokat. Ide előzetes bejelentkezés nélkül lehet jönni. Lehet jönni „csak” játszani, de lehet tanácsot, segítséget kérni viselkedés, beszéd, mozgás, tanulás területén felmerült kétségek, kételyek esetén.
Pár éve szülői kérésre óvodásoknak, kisiskolásoknak nyári táborozást szervezünk július hónapban „Nyár a Mikkamakkában” elnevezéssel. Ezek a táborok nagyon népszerűek. Már most regisztráljuk a jelentkezéseket.
– Miért jó a Mikkamakka forma?
– A Játéktár a szabadidő hasznos eltöltésén, a játékkultúra elterjesztésén, a szülő-gyermek közösen megélt játékélményein túl segít felkészíteni a kisgyermekeket a testvérvárásra. Segít a bölcsődei, illetve az óvodai életre való felkészítésben. Sokkal könnyebb a bölcsődei élet kezdése azoknál a gyerekeknél, akik előtte ide jártak. Az óvodánál ugyanaz a helyzet, az iskolakezdésről nem is beszélve.
A Mikkamakka egy nagy család. Itt jókat lehet játszani ismeretlen gyermekekkel és felnőttekkel. Itt a szerepjátékokon keresztül megtanulják a kicsik és nagyobbacskák a másság elfogadását, a másik gyermek tiszteletét, a kisebbre, gyengébbre való odafigyelést, vigyázást. A Játéktár megtanít a játékokra vigyázni, a szabályokat elfogadni és megtartani. A társasjáték megtanít elviselni a győzelmet és a vereséget is. A hozzánk látogató családoknak lehetőségük nyílik szakemberekkel való találkozásra, konzultációra, segítségkérésre, valamint arra, hogy esetlegesen egymás között megosszák gondozási, életvezetési, nevelési tapasztalataikat, segítvén szülőtársuknak gyermekük fejlődésében.
A Mikkamakka egy szép játékbirodalom, amit 10 szakember a tudásával, szeretettel, alázattal gondoz. Ez itt egy találkozási pont, ahol barátságok születnek szülők és gyermekek között – jellemezte tevékenységüket Lajos Lászlóné, a játéktár vezetője.
BAKONYI Erzsébet
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. január 10-ei számában)