A hónap műtárgya: két gyapjas orrszarvú csont
Két gyapjas orrszarvú csont lett a hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban. A leletek a mai dél-Zala területén talált, több százezer évvel ezelőtti egyedekből származnak.
Csaknem 450 ezer évvel ezelőtt, Eurázsia területén élt a gyapjas orrszarvú, amely az utolsó jégkorszak idején halt ki. A legtöbb magyarországi lelet a Tisza üledékeiből került elő, a mai Zala területén ritkábban bukkantak ezeknek az állatoknak a nyomára. A múzeumban kiállított csigacsont mintegy 20 méter mélységből került elő, az állkapocsra pedig a murakeresztúri kavicsbányában bukkantak és a tulajdonos adományozta az intézménynek.
- A kisebbik csont is fél kilót nyom, az állkapocs pedig több mint másfél kilónyi. Ez azt jelenti, hogy ezek az állatok igen nagy testtömeggel bírtak, a két-három tonnát elérhette a súlyuk. Állatoknál marmagasságot szoktunk mondani, az is két méteren lehetett. Ezek nagyon-nagy tömegű állatok voltak, vadászatukat érdemes volt folytatni – fogalmazott Szmodics-Tugya Beáta, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.
A gyapjas orrszarvú korának egyik legveszélyesebb állata volt, amely több emberrel végezett, mint a tigrisek. A múzeum munkatársai egy olasz specialista megrendelésére több vizsgálatot is elvégeztek a csontokon.
- A nemet ugyan nem tudjuk megállapítani ennyiből, de az életkorát igen. Nyolc és tizenöt év közé lehet tenni az állatnak az életkorát. Ez még egy nem végleges állapotot mutat, mert az utolsó zápfoga még nem jött ki ennek az állatnak - tette hozzá Szmodics-Tugya Beáta, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.
A Thúry György Múzeum célja archaeozoológiai gyűjtemény bővítése, ezért kérik a múzeumbarátokat, hogy aki hozzájut valamilyen őslénytani lelethez az juttassa el az intézményhez. A hónap műtárgyáról bővebb beszélgetést láthatnak későbbi Napi Kanizsa című műsorunkban.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)