Így óvhatjuk meg gyümölcsfáinkat a hidegben

facebook megosztás

A tél beköszöntével egyre fontosabb szerepet kap a keretekben a gyümölcsfák védelme. A stábunknak nyilatkozó szakemberek szerint az elmúlt években a hideg évszak jóval enyhébb volt, mint évtizedekkel korábban, de így is fontos módszerek vannak a növények megóvására.

Az őshonos gyümölcsfák kibírják a telet, mivel áttelelő növények lévén nem okozhat gondot nekik a lehűlés – szögezte le stábunknak Varga József. A növényvédelmi szakember kiemelte, az idei hektikus időjárás miatt az átlagosnál több betegség sújtotta a fákat, így a lisztharmattal és a peronoszpórával is meg kellett küzdenie a gazdáknak. Hozzátette, a fák állagmegőrzése miatt érdemes lemosó permetezést végezni – amíg a hőmérséklet 10 fok felett van -, mivel a rézkénnel való kezelés megöli az áttelelő gombákat.

Ilyenkor már kezdenek a rovarok bebújni a kéreg alá, a gombák mind kezdik téliesíteni magukat. Az almánál én még azt is ajánlanám, hogy akinek van ideje és pluszfok van, hogy az ágakat, amelyek nőttek, amiket le kellene vágni tavasszal, vágja le. Utána végezze el ezt a téli lemosópermetezést. Általában erős réz és kén szükséges ehhez a permetezéshez – tanácsolta Varga József, növényvédelmi szakember.

Czigány László 25 éve termeszt cseresznyét, őszibarackot, gesztenyét és szilvát a birtokán. A gazda szerint az elmúlt teleket mindig nagyobb probléma nélkül vészelte át a termés. A gazda elmondta, ilyenkor a levelek lehullását követően azonnal érdemes eltávolítani a megbetegedett gyümölcsmaradványokat, mivel így csökken a nagyobb problémák esélye.

– Történetesen az én őszibarackfáimon is szépen a lombhullással nagyon látványosan kibontakozott. A levél lehullott, ez a mumifikálódott gyümölcs viszont ott van az ághoz szinte ráragadva és azt bizony le kell verni, mert azon a megtelepedett monília a fertőzésnek a forrása lesz a következőben – mondta el Czigány László nyugalmazott agrármérnök.   

Varga József hozzátette, több nem őshonos fafajta is képes átvészelni a telet, de azokat is érdemes fátyolfóliával ellátni a lehűlés idején.

K.T.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.