Emelkedett az önkormányzati lakások bérleti díja
30 százalékkal emelkedik április 1-től az önkormányzati bérlakások bérleti díja, erről a legutóbbi soros közgyűlésen született döntés. A napirendet az ÉVE képviselőinek szavazataival fogadták el, azóta Balogh László a Facebookon fogalmazott meg kritikát, miszerint – idézem – „…suttyomban, egy lépésben, erőből és radikális mértékben emelték meg sokszáz, sokezer ember otthonának bérleti díját covid-járvány után, energiaár-sokk közepén, háború gerjesztette inflációban úszva.” Ezzel szemben a többségi frakció hangsúlyozza: a csekély emelés a Vagyongazdálkodási Zrt. munkáját és az új bérlakásrendelet bevezetését is segíti.
A legutolsó emelés a veszélyhelyzet miatt 2019 nyarán volt. Az új díjak meghatározására először 2023. január 1-én lett volna lehetőség, a városvezetés azonban az energiaválság és a fűtésszezon idején nem akarta ezzel terhelni a bérlőket. A kormány által hozott lakástörvényben foglaltak szerint, a béreket úgy kell meghatározni, hogy azok fedezzék a vagyonkezelő ingatlanra való ráfordítását. Ezt az április 1-ig működő rendszer már nem tudta megvalósítani. Zakó László, a Vagyongazdálkodás vezetője emlékeztetett: az infláció miatt minimum a duplájára nőttek a felújítási költségek és azok megtérülési ideje.
– A bérleti díjnak tükröznie, fedeznie kell, vagy úgy kell megállapítani, hogy a bérbeadónak a lakással kapcsolatban felmerült költségeit fedeznie kell az albérleti díjaknak. Ez annyira nincs így, hogy a pár évvel ezelőtti, a 10-12 év alatt megtérülő lakásfelújítási költség, most már közelít a 30 évhez. Tehát az adott lakásban lakók által fizetett bérleti díj most már 24-26 év alatt térül meg, ha azt nézzük, hogy nekünk arra a lakásra mennyit kell, vagy kellett rákölteni – mondta el Zakó László, a Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója.
A válság és az építőipari alapanyagok drágulása miatt a korábbi 3-4 millióhoz képest egy lakás felújítása ma mintegy 7 millió forintba kerül, emellett a szociálisan rászorulóknak biztosított támogatást sem az önkormányzat, hanem a vagyonkezelő állja. A közgyűlésen Szabó Szilárd, a Fidesz-frakció vezetője nehezményezte az egy lépcsőben történő bevezetést, szerinte az ÉVE ezzel helyi rezsiválságot hirdet. Schauta Marcell elmondta, a többlépcsős emelés a díjak összegei miatt nem volt indokolt.
– Magát a korrekciót azt rövid időn belül végre kell hajtani, hogyha ezt több lépcsőben tesszük, akkor minden hónapban emelkedett volna a bérleti díj, ami a számlázást is megnehezítette volna, illetve az egész rendszert átláthatatlanná teszi. Ugyanis az elsődleges cél az valójában nem ez a 30 százalékos bérleti díj emelkedés, hanem a készülő új bérlakásrendeletre való átállás. Itt átlagban nagyobb díjemelkedéssel számoltunk összességében, de az annyira differenciált, hogy valamilyen szinten közelíteni kell azokhoz a bérleti díjakhoz – fogalmazott Schauta Marcell önkormányzati képviselő.
A Vagyongazdálkodás által megvizsgált hasonló méretű településekhez, például Zalaegerszeghez, Keszthelyhez, Szombathelyhez és Veszprémhez képest a kanizsai díjak még az emelés után is kedvezőbbek.
SZ.F.
(Borítókép: Kanizsa TV)