63 hölgyet köszöntenek a nőnapi bálban
A Fegyveres Erők és Testületek Nyugállományúak Klubja 1970-ben jött létre. Alapítói a hagyományőrzés és a szabadidő hasznos eltöltése érdekében közös szándékkal alakították meg a Kaszinó épületében. A klub 18 évig zárt közösséget alkotott. Sokan emlékeznek rá – idézte fel Körtvélyessy Attila nyá. r alezredes, a jogutód Nagykanizsai Honvéd Egyesület elnöke, hogy az ’50-’60-as évek közötti időszak volt az akkor Helyőrségi Tiszti Klub hőskorszaka. A hivatásos állomány és családtagjaik szinte minden szabadidejüket ott töltötték. Oda vezetett első útjuk a laktanyai szolgálat után, ott találkoztak feleségükkel, a fiatalok a párjukkal. Gyakran voltak falai közt színházi előadások, filmvetítések, a hétvégeken zenés műsoros estek, szinte folyamatosak voltak a billiárd-, rex- és kártyacsaták, és egyéb vetélkedők.
A tagság létszáma 1996-ban volt a legmagasabb, 260 fővel, majd az utánpótlás fogyatkozásával folyamatosan csökkent. A honvédség átszervezésével 1992-97 között kiürítették a laktanyákat Nagykanizsán. A honvédség létszámának nagymértékű csökkenés ellenére a nyugállományú honvédek klubja továbbra is a Honvéd Kaszinóban működik. Azonban a 2011. évi „Civil törvény” előírásaihoz alkalmazkodva, a kedvezőbb lehetőségek érdekében célszerű volt a klubnak egyesületté átalakulnia. Így 10 évvel ezelőtt, 2013 január 1-től Nagykanizsai Honvéd Egyesület néven működünk.
Színes, sokféle program jellemzi a tevékenységünket – nyugtázza az elnök, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy ma már nem nyugdíjas egyesületnek számítanak. – Az áprilisi tagfelvételünkön bárki jelentkezhet közénk, aki tudomásul veszi, hogy elsősorban egy volt katonai szervezetnek vagyunk a csoportja, és fő célunk a katonai hagyományok őrzése és továbbvitele.
Létszámukra ma sem panaszkodhatnak, hiszen a 135 fővel a város legnagyobb létszámú civil szervezeteként jegyzik őket. Kiemelt és közkedvelt rendezvényeik közé tartozik május 21-én a Magyar Honvédelem Napja méltó megünneplése, a Honvéd majális és családi nap, a nemzeti ünnepeink alkalmából rendezett városi ünnepségeken való részvétel, november 11-én gyertyagyújtás a temetőben a harctéren elesett katonák nemzetközi napja alkalmából. A naptárjukon egyebek mellett szerepel tekeverseny, céllövőverseny volt elnökük, Gőcze István vezérőrnagy tiszteletére, valamint borverseny, kiállítás, klubdélután, félévente a kerek születésnapot ünneplő tagtársak köszöntése, libator, disznótoros délután és számtalan kirándulás határainkon belül és külföldre is.
Nemcsak a helyi, megyei társszervezetekkel és hazai honvéd szervezetekkel, hanem nemzetközi szinten is törekedett az egyesületünk kapcsolatokat létesíteni és kölcsönösen fenntartani. Először Nagykanizsa erdélyi testvérvárosában Kovásznán kezdeményeztünk együttműködést, később a horvátországi Perlak (Prelog) nyugdíjas szervezete jelentkezett nálunk.
2020-ban az egyesület fél évszázados múltjára egy helytörténeti dokumentumgyűjteménynek beillő. kedves emlékeket őrző kiadványt jelentettek meg, mellyel tisztelettel adóznak az egyesület alapító tagjai emlékének. Működésük biztosításához minden lehetőséget megragadnak – összegezte Körtvélyessy Attila. Folyamatosan pályáznak, melynek sorában a Bajtárs Egyesületek Országos Szövetsége, a Honvédségi Nyugdíjas Klubok Országos Szövetsége, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és Nagykanizsa önkormányzatának támogatására mindig számíthattak. Legközelebb március 8-án találkoznak a Kaszinóban, ahol a férfiak nőnapi bállal kedveskednek a 63 hölgytagjuknak.
BAKONYI Erzsébet