Percről percre a közgyűlésről (folyamatosan frissül!)
13:29
Egy pontot az ÉVE nem fogadott el a polgármesteri tájékoztatóból. Ezt követően a nyílt ülés lezárult. Folytatás 19-én.
12:41 - Vízmű
Az állam lépésével mi is foglalkoztunk. Link: https://kanizsaujsag.hu/hir/202208/kerdesesse-valt-a-vizmuvek-jovoje
Horváth szerint 1 oldalas tájékoztató mellé jött a nagyon rövid határidő is. Két ilyen dokumentum alapján kellene dönteni 13 milliárd forintos vagyonról, amit ingyen át kell adni az államnak, úgy, hogy idén üzemelteti a Vízművet, semmi más garanciát nem ad. Furcsa és méltánytalan helyzet ez. Felelős döntéshez alaposan kell eljárni, látni kell, hogy ha átadják a vagyont, akkor az állam mit vállal érte. De erre ma nincs válasz, s nem csak Kanizsa felé, más önkormányzatok felé sincs. Szeretnék, ha a kanizsaiak kapnának garanciát arra, hogy ugyanolyan szolgáltatást vagy még jobban kapnak, mint ami eddig volt. Összeállított egy kérdéssort, amik nélkül nem lehet felelős döntést hozni. Nem tudják mi lesz a munkavállalókkal, a csatornadíjakkal, nem tudják, maradhat-e a kanizsai székhely. Nem akar Mészáros Lőrincezni, de ezek mindig valahogy egy Fidesz-közeli oligarchához kerülnek. Vácon például 2 napig nem volt víz, ahol állami fenntartású a vízmű. De a kórházak és az iskolák példája is az mutatja, hogy ha az államhoz kerül, az minőségi romlást okoz. Rengeteg eszközt beszerzett a Vízmű az elmúlt években, amit akár el is vihet az állam. A víztoronyra és a vezetékhálózatra mindenképpen költeni kell, ha erre nem ad garanciát a kormány, akkor ezt a vagyont nem szabad átadni. A döntés a soron kívüli ülésen jöhet létre.
Balogh László szerint a szeptember 19-ei több szempontból is fontos közgyűlés lesz. Horváth kérdései szerint azért nem helytállóak, mert ha minden marad a régiben, akkor a felvetéseket a Vízmű maga sem tudná megoldani. Így ezek a kérdések politikai ízűek. Horváth felvetéseit Kanizsa és egyik másik önkormányzat sem tudná garantálni. Arra is emlékeztet Balogh László, hogy a Vízműnél nőtt az adósság az elmúlt években. Most tartózkodni fog Balogh László, de alapvetően támogatja az átadást.
Bizzer András is politikai hangulatkeltésnek minősítette Horváth kérdéseit. Az a vállalást például, hogy 3 évig a vízdíj marad, az állam sem ígérheti meg. A rezsicsökkentést is csak részben lehetett megvédeni Bizzer szerint. A fejlesztés kapcsán pedig hozzátette, ez nekik lett volna a feladatuk, nem az államé. Ott volt az 588 millió, a lehetőség megvolt, de az ÉVE miatt ezt elszúrta a közgyűlés. A gépek elvitele kapcsán pedig miért probléma az, ha egy kanizsai garázsban áll egy gép, miért ne dolgozhatna Egerszegen? Mondvacsinált indokokat kreál szerinte az ÉVE, hogy ne kelljen a Vízművet átadni az államnak.
Szabó szerint Horváth egy jó politikai stand up-ot adott elő. A kérdések közül van olyan, amit ő is el tudna fogadni, de közben előjött az oligarcházás és a lőrincezés. Tette mindezt egy olyan párt képviselője, akik regnálása alatt - itt nyilván a baloldali kormányokra utal Szabó - szétprivatizálták az állami vagyont. Ezt pedig a Fidesz szerezte vissza. Pécsen volt abból probléma, hogy lesz-e ivóvíz. Ez legalább most nincs, mindenképpen magyar tulajdonban marad. Az pedig a téma komolytalanítása, hogy elviszik az embereket Zalaegerszegre vagy Szombathelyre. Ezt soha sehol nem írták le. Ideig óráig még maradhat a város kezén a Vízmű, de ezt szerinte sokáig már nem lehet halogatni. A fejlesztéseket is átadnák az államnak, ezzel levéve a saját vállukról.
Balogh László szerint ez már a 19-ei közgyűlés előzöngéje.
Fodor Csaba elmondta: a mai információk semmire nem alkalmasak, csak arra, hogy vigyék tovább a Fidesz útját, hogy az önkormányzatok tönkremenjenek. Elvitték az iskolákat s a hulladékot is. Szabó Szilárdnak elmondta, a magyar állam nem adott el Vízművet, az az önkormányzatok saját döntése volt. A magyar állam azt a rezsicsökkentést hajtotta végbe, hogy te 2019-es árakon szolgáltatsz 2022-ben. A bérek közben emelkedtek, a költségek pedig az egekben vannak. Most pedig azt mondja az állam, ilyen nehéz helyzetbe kerültetek, akkor most adjátok oda nekem. Majd jött a szokásos példája Fodornak: Orbán bement a kocsmába, megkérdezte ki mit iszik, majd otthagyta a cechet fizetés nélkül. S akárhogy is nézzük, a Mátrai Erőmű mégiscsak a Mészáros-birodalomhoz került. Az pedig szerinte sovány vigasz, hogy most nem a külföldi, hanem a magyar lop. Az pedig nem lenne nagy vállalás, hogy a Vízmű marad Kanizsán. A díjak kapcsán pedig csak a Fidesz korábbi vállalására kérdeznek rá, hogy valóban maradnak-e az árak. Az, hogy a dolgozók maradhatnak-e, nem politika, hanem a kanizsai emberek problémája. Szakaszosan pedig nem lehetett volna felújítani a víztornyot, így Bizzer András hazudott. Ígérgetések Nagykanizsán már tele van a padlás. Ha a kérdésekre megjön a válasz, akkor lehet dönteni az integrációról.
Balogh szerint ha a felesleges toposzokat, mint a "Lölőzés és a Cseresznyézést" levennék, sokkal rövidebb lennének.
Károlyi Attila kapott szót. A konzervatív gazdaságpolitika, ami centralizált, az úgy tűnik nem sértő. Szerinte Horváth Jácintnak egy mottót kellett volna a felszólalása elé tenni. Ez pedig a következő: "Óvakodj a görögtől, még ha ajándékot is hoz - Timeo Danaos et dona ferentes" Az idézet egyébként Vergilius Aeneiséből Laokoon intése, a trójai faló megjelenése kapcsán.
Schauta Marcell szerint itt mindenki megszólítva érezte magát, Bizzer András ezért válaszolt a kormány helyett. Míg felemlegette, a tóka kapcsán előjött az 1 forintos átadás szabálysértése, most mégis ezt követeli az állam.
Szabó Szilárd szerint nem lehet összehasonlítani a tóka ügyet a Vízműével.
Bizzer András Fodor Csabának válaszolt: ő Fodorral ellentétben nem szokott hazudni, maximum néha hibázik. Szerinte igenis lehetett volna 2 ütemben fejleszteni a víztornyot. Szabó Szilárd és Bizzer András is felhozta: a Fidesz-kormány korábban átvállalta az önkormányzatok adósságát. S az állami szerepvállalás óta nincs adósság az önkormányzatoknál. A vízdíjak kapcsán pedig kiemelte, ez a díj működött 10 évig. De ezt nem a kormány miatt nem lehet tovább tartani, hanem az energiaválság miatt.
Fodor Csaba: Szabó Szilárdnak reagált, az adósság nem 7 milliárd volt, és nem elkótyavetyélt összeg volt, hanem fejlesztések valósultak meg belőle. Elhangzott Bizzer András szájából, hogy azért lesz emelés, mert világgazdasági probléma van. Ez kerüljön jegyzőkönyve Fodor szerint, hiszen erre játszik a kormány. Ha emel a kormány, akkor az a Vízmű gondjait is megoldaná.
A vita arról megy mikrofonon kívül, hogy mondta-e Bizzer András az emelést. Pontosan így fogalmazott az alpolgármester: "Nem a kormány tettei miatt nem lehet tovább ezt a vízdíjat tartani, hanem a háborús helyzet miatt szálltak el az energiaárak."
Végül Horváth Jácint szólalt fel, majd jött a szavazás 8 igen 0 nem 7 tartózkodás.
12:35 - Förhénci tóka
Előzmény: https://kanizsaujsag.hu/hir/202206/percrol-percre-a-kozgyulesrol-folyam…
Nyert a pályázat, de Balogh László szerint több probléma is van ezzel a fejlesztéssel. Nem kidolgozott a jogi háttér.
Erdős László először kért szót az ülésen. Az önkormányzat ezt a projektet ne valósítsa meg, hiszen a jogi aggályok nem szűntek meg. Ilyen a vízjogi kérdés, hogy egyáltalán vízi létesítménynek minősül-e ez. Erről nincs semmilyen dokumentum. Az sincs tisztázva, hogy közcélú-e, mert ha igen, akkor az átruházás nem lehetséges. Az 1 forintos vételár kapcsán pedig elmondta, az önkormányzati vagyonelem eladása csakis piaci áron valósulhat meg. Így nem javasolja mindezt, hiszen törvényt szegne vele az önkormányzat.
Szavazás: 7 igen 1 nem 7 tartózkodás - nem támogatta a közgyűlés, tehát marad a tóka kivitelezésének eredeti terve.
12:20 - Kerékpárút Miklósfa
Radics Bálint szerint az FVS már egy Szent Grál, amit már nem lehet támogatni. De ez a fejlesztés az önkormányzat helyzetet is könnyítené, és Radics szerint neki sem kellene minden közgyűlésen felszólalnia az árkok problémája miatt.
Fodor Csaba elmondta, az FVS már elkészült, ezért sem lehet ezzel foglalkozni. Szerintük a Tripammer utca kivétele nem lenne jó csere ezzel a fejlesztéssel. Fodor szerint jobb ötlet lett volna a korábbi kerékpárút bevétele. Ez az út ma járhatatlan. De megérti, hogy ezt most nem hozza fel, mert Cseresnyés Péter "vőtársa" készítette azt az utat. Ha marad pénz, akkor szívesen fejleszt az önkormányzat, de akkor is egyszerűbb lenne a már meglévőt helyretenni. Egy módosítót javasol Fodor: elismerik a beruházás szükséges, ezért a következő módosításnál ez a tartaléklistára kerüljön be.
Schauta Marcell kért szót. Néhány napirenddel ezelőtt az energetikai korszerűsítést hiányolta Balogh László és Szabó Szilárd is. Most Radics Bálint pedig elköltené az egész összeg 10 százalékát. Míg a Fidesz által támogatott Kanizsa Bike és a velodrom nem azt igazolja, hogy jó döntéseket hoznak.
Radics Bálint azt kéri, a Tripammer utca mindenképpen maradjon, ő ezt mindig is kérte. Hogy mit vegyenek ki? Azt szerinte most nem lehet meghatározni. Több olyan elem van, ami nagyobb összeget igényelne, ilyen például a zsinagóga. Minden évben kétszer van lehetőség felülvizsgálni a listát. Így el tudja fogadni Fodor Csaba javaslatát, a tartalékok közé való beemelést.
Szabó Szilárd reflektált. Elferdítik azt, amit ő mond. Ő nem energetikai korszerűsítéseket hiányolt, hanem az előkészítési munkát, felméréseket. A kerékpárút kapcsán pedig örül, hogy a palini is szóba jött, ami a szocialista városvezetés idején készült, de már 2 évvel az átadása után kátyúsodott, s tulajdonképpen nem is kerékpárútnak készült.
Balogh László örül annak, hogy biciklibarát-város Kanizsa.
Fodor Csaba módosítóját elfogadva, Radics Bálint előterjesztése: 13 igen 1 nem 1 tartózkodással ment át. Bizzer András tartózkodott, Schauta Marcell nyomot nemet.
12:17 - Honvéd Kaszinó
A Honvéd Kaszinó támogatásának felülvizsgálatáról szól az előterjesztés.
8 igen 0 nem 7 tartózkodás.
12:16 - Allergiás injekciók
Egyhangúlag elfogadták a városatyák.
11:52 - Városfejlesztő
Rövid szünet után jönnek a Városfejlesztő Kft-t érintő pontok, ezek is ritkán szoktak vita nélkül lemenni.
Bizzer András szerint a Városfejlesztő nincs a helyzet magaslatán. S tart attól, hogy bizonyos csontvázak majd most fognak kiesni.
Schauta Marcell személyesen is többször járt a Városfejlesztőnél, így látta azt a levelet is, amiben a polgármester tudatta, hogy ilyen előkészítetlen munkához nem adják a nevüket, s javaslatokat sem tesznek. Így a Fidesz úgy állt az egészhez, hogy nem segítik az előkészítést sem. Így nem lehet respektálni a polgármester hiányérzetét. Akkor kellett volna jelezni.
Balogh László elmondta, minden fórumon ott volt, szóval ezt visszautasítja. A prioritásokkal nem értett egyet, ezt most is hangoztatja.
Károlyi Attila felkéri a kanizsai lakosokat, figyeljék meg, amikor a Városfejlesztő napirendi pontra kerül, akkor először Bizzer András bőszül fel, s igen, valóban kiborult jó néhány csontváz, amikor Czirákiné átvette a vezetést. S Cseresnyés úr nehezen tudja lenyomni a békát a torkán, de megnyugtatja, a fotója nem lett levéve a Városfejlesztő irodájának faláról. Figyeljék a kanizsaiak, amikor jön a Városfejlesztő, előjön a harci szekér.
Az FVS kapcsán Szabó Szilárd is reagál. Mondjuk el azt is, hogy az FVS-t augusztusban le kellett adni, az azt megelőző 1 hónapot pedig a kapkodás jellemezte, nem véletlenül kellett soron kívüli közgyűlést összehozni. S olyan anyag állt össze, ami megalapozatlan. A Városfejlesztő szerinte elaludt. Neki nagy hiányérzete van, hiszen a Városfejlesztő nem foglalkozik kellő mértékben az energiaválság megoldásának lehetőségeivel.
Az FVS augusztusban is előkerült: https://kanizsaujsag.hu/hir/202208/percrol-percre-a-soron-kivuli-kozgyulesrol-folyamatosan-frissul
Fodor Csaba szólt: a bizottsági üléseken megvilágosodnának azok, akik most felszólaltak. Amit pedig mondanak, az nem igaz. A kapkodás sem. Mindenki tudta már a nyár elején, hogy lesz egy soron kívüli közgyűlés. Az FVS-ről vitázni pedig már teljesen felesleges, be lett adva, a megye megadta a jóváhagyását. A csontvázak kapcsán pedig csak annyit kér Fodor Csaba, hogy menjenek végig a képviselők az Ady utcán. Ezt az előző Városfejlesztő ellenőrizte és vette át. A 4 kandeláber is azért került ki, mert Cseresnyés Péterek kihúzták. Elhiszi, hogy fáj neki, hogy a mostani vezetést nem irányíthatja. Amikor pedig a Városfejlesztőt szapulják, jusson eszükbe a képviselőknek, hogy az ott dolgozó embereket is szidják.
Ady utca: https://kanizsaujsag.hu/hir/202206/javitani-kell-a-terkovezesen-az-ady-utcaban
Kandeláber probléma: https://kanizsaujsag.hu/hir/202010/iden-mar-biztosan-nem-cserelik-ki-a-deak-teri-kandelabereket
Szabó Szilárd örül annak, hogy az előző városvezetés beruházásait szóba hozta Fodor Csaba. Sokan elismerősen beszélnek a terekről és a sétálóutcáról. Utóbbit nagy nevetés fogadta az ÉVE oldalán.
Szabó elmondta, a hiányosságok az Ady utcát illetően már erre a ciklusra tehetők.
Bizzer András úgy látja, a mostani Városfejlesztő a korábbi eredményeiből él. Minden projektet az előző kft. készített elő. A pénzügyi keretet tartotta az előző vezetés, így nem hiszi, hogy bármi probléma lett volna a munkájukkal.
Horváth Jácint szerint nem kell védeni senkit. Hosszú évekig csak az előkészítés ment, a mostani Városfejlesztő pedig elérte a kivitelezést. Pontosan az volt az előző vezetéssel a probléma, hogy csak a tervezgetés ment, a munka nem. Pályázni pedig nagyon nehéz úgy, hogy nem ír ki semmit a kormány. Ma rohan Varga Judit Brüsszelbe, hogy a kormány hitelességét visszaállítsa. Lehet feladatot adni a Városfejlesztőnek, amit most Szabó Szilárd is tett, csak adjon hozzá pénz is. Fele annyit kap most a várostól, mint a korábbi ciklusban. Amikor 15 millió forintok mentek el olyan tanulmányokra, amiket soha senki nem használt. Ez volt a korábbi Városfejlesztő, s természetesen ez mindig ugyanahhoz a cégcsoporthoz ment. Végül hozzátette Horváth: 2 bírósági ügy is van a korábbi Városfejlesztővel szemben.
Szavazás: 8 igen 6 nem 1 tartózkodás - Radics Bálint tartózkodott.
11:21 - Arculat
Bizzer András kért szót: neki nem tetszik, ízlések és pofonok. Neki ez a címer nem tetszik.
Erre felhördül az ÉVE oldala - ez nem címer, hanem logó.
Bizzer András szerint ez igenis címer, s nem néz ki jól az eredeti mellett.
Mikrofonon kívül valaki odamondta: " ez nem címer b@zdmeg"
Balogh László intett csendre mindenkit.
Bizzer András folytatta. Az új arculattal a jelmondat: nagy álmok, nagy lehetőségek, Nagykanizsa is eltűnik.
Érdekesség, hogy amíg Vercz Dávid munkáját nem fogadta el az OKISB, még Balogh László is támogathatónak találta. Előzmény: https://kanizsaujsag.hu/hir/202111/nagy-almok-nagy-lehetosegek-es-a-nag…
Bizzer András szerint a jelenlegi arculat lecserélése még a jövőképet is elveszi. Az alpolgármester arra is rávilágított, hogy ez jövőre 15 millió forintot visz el a város kasszájából. Arra kéri az ÉVE-frakciót, hogy vonja vissza ezt az előterjesztést. Azért is, mivel 2 év múlva választás lesz, addig pedig már felesleges cserélni. Szúrt oda a választási esélyeket illetően az ÉVE-frakciónak az alpolgármester.
Szabó Szilárd is a 15 milliós kiadásra hívta fel a figyelmet. Semmit nem fog támogatni, ami pluszköltségeket ró az önkormányzatra. Ennek nem most van szerinte az ideje. Ráadásul számos pontot tudna hozni, ahova jól jönne ez a 15 millió.
Horváth szerint ennek a városnak elege van az álmokból és a lehetőségekből, tettekre van szüksége. Ezért kifejezetten örül az arculatcserének. Azt kérdezi, a narancssárga biciklis logó mivel kapcsolódott Nagykanizsa történelméhez? S az álmok és lehetőségek kapcsán el kellene gondolkodni, hogy mi valósult meg a Fidesz ígéreteiből az elmúlt években. A 15 millió forint kapcsán elmondta, valóban nem tudnak semmilyen önként vállalt feladatot elvállalni, ha ezek az energiaárak maradnak. Horváth visszautalt Károlyi Attilára, a HSMK-nak mindenképpen maradnia kell, így jelenleg ő is úgy látja, jövőre nem lesz bent ez az összeg a költségvetésben, hacsak a kormány nem gondolja meg magát a támogatásait kapcsán.
Fodor Csaba szerint jó volt a nagy álmok jelmondat, csak a kezünk beleért a bilibe. Bizzer Andrástól azt kérdezi, milyen fejlesztés valósult itt meg? Hogy bezárt a DKG és a Tungsram? S lehet hozni a sportcsarnokot, csak majd most nehéz lesz a sok millió forintot hozzátenni a működtetéshez. A 15 millió forintot az ÉVE is túlzónak tartja, ezt a polgármester számoltatta ki a kabinetével, 2 millió kerüljön be. Ezt a számot pedig a saját kabinetjén kérje számon Balogh László.
A polgármester elmondta, az elképzelést izgalmasnak tartja, de nem ilyen helyzetben. A 15 millió pedig nem hasraütés volt, ennyibe kerülne, hogy mindenhol megjelenjen.
Fodor Csaba módosítója a 2 millióról: 8 igen 6 nem 1 tartózkodás - Radics Bálint hű maradt, ahogy az első döntés idején, most is tartózkodott.
Az elképzelés szavazása: 8 igen 3 nem 4 tartózkodás
11:12 - Modern Városok
Gondi Zoltán ezúttal sem hagyja felszólalás nélkül a napirendet. A 2 oldalas dokumentumból arra kérdez rá, mikor volt az utolsó egyeztetése a polgármesternek a fejlesztések kapcsán.
Balogh László nem tud pontos időpontot mondani, de közgyűlés után megkeresi a választ.
Fodor Csaba egy határozati javaslattal tesz kiegészítést: tudni kell, hogy mi a helyzet a 2015-ben aláírt megállapodással. Így felkérik a polgármestert, keresse meg a BMSK-t és az érintett minisztériumokat, hogy mikor valósulhat meg a városi uszoda és a konferencia-központ. A határidő szeptember 19. Tudni kell, hogy mit akar a kormány. Ha nincs pénz, mondják azt, a jelenlegi helyzetbe ez elfogadható, bár ha a miniszterelnök tartja a szavát, már 2019-ben elkészült volna az uszoda. A 19-es udvar a város egyik legjobb területén van, és a kormány tartja, így erre is választ vár az ÉVE. A területet az ÉVE-frakció rendbe rakta, de ennél komolyabb terveik is lennének azzal a területtel.
Schauta Marcell az elhalasztott Welhello koncertről érdeklődik. A fellépés az Aréna projektjének a része volt, mégsem lett azóta megtartva, s közeleg a pandémia és az Aréna nyitvatartása is veszélyben lehet az energiaárak miatt.
Előzmény: https://kanizsaujsag.hu/hir/202112/elmarad-a-kanizsa-arena-megnyitojara-tervezett-wellhello-koncert
Balogh Lászlónak tudomása van arról, hogy december 17-én lenne a koncert.
A módosítók: 8 igen 1 nem 6 tartózkodás
A tájékoztató: 7 igen 0 nem 8 tartózkodás
11:03 Déli elkerülő
A katonarétiek petíciójával már foglalkoztunk. Link: https://kanizsaujsag.hu/hir/202110/kozmeghallgatas-harman-is-felszolaltak
Fodor Csaba szólalt fel. A Levente utca azért készült ilyen szélesen, hogy rácsatlakozzon a déli elkerülőre. De a mostani elképzelés szerint nem csatlakozna rá, hanem a Szőlőskert előtt kötne ki. Kvázi egy belső út lenne. Innen minden nagyobb jármű kitiltásra kerülne. Ez az út akkor készülhetne el, s ez módosítás is, ha a déli elkerülőt már átadják. Ezt követően valósulhatna meg a külső körgyűrű. A megvalósítás időpontját illetően vannak kétségei Fodor Csabának, de tervekkel rendelkezni kell, s a lakók problémáját is jogosnak érzi, így a kifogások eltúlzására tett megjegyzést kiveszik az előterjesztésből.
Szavazás a módosítókról: 9 igen 0 nem 6 tartózkodás - Dénes Sándor polgármester nyomott igent.
Az eredeti előterjesztést 14 igennel 1 tartózkodással fogadták el.
10:58 - DRVE telephelye
Balogh László azt mondta nincs vita, jöhet a szavazás.
7 igen 0 nem 8 tartózkodás.
Balogh László szerint nem erről volt szó, úgy látszik ez egy taktikai hiba volt. Vita bár nem volt, de nem is fogadták el a kérvényt. A DRVE legutóbbi ügyéről itt írtunk: https://kanizsatv.hu/hirek/10780-heves-vitak-nehez-dontesek-a-kozgyulesen
Közben Tejfel József, az egyesület elnöke már egy élő videóban ismerteti a döntés következményeit. https://www.facebook.com/tejfel.jozsef/videos/477703640891852
10:57 - Via
3 pont nem hozott vitát, jön a Via Kanizsa működését érintő kérdés.
8 igen 0 nem 7 tartózkodás - elfogadták. Ez simán ment.
10:40 - Szociális szolgáltatások
Schauta Marcell ismertette a pontot. A veszélyhelyzet alatt nem lehetett árakat emelni, ezt pótolják most. Közben emelkedett a minimálbér, erre is reagálni kell. A takarékoskodás kapcsán elmondta, a térítési díjak emelésével kompenzálni kell az energiaárakat, de túl magas költségeket nem lehet az ellátottakra terhelni. 5 ezer forintot állapított meg, de végül ezt is magasnak találták, így 4500 forintra módosították.
Bizzer András nem ért egyet az előterjesztéssel. Szerinte nem a szociális szférában kellene árakat emelni. Egyes emberek a 4500 forintot sem tudják kifizetni, ekkora emelést indokolatlannak tart.
Horváth Jácint elmondta, megnézték a környékbeli intézményeket. Az összes Kolpingban magasabb, mint amennyi az emelés utáni ár lesz Kanizsán. Nem tájékozódott a Fidesz, hiszen ezt egyeztették a lakókkal és a hozzátartozóikkal, akik nem kifogásolták az emelést. Ez az egész szféra az egyik legelhanyagoltabb, csak az elhivatottság tartja egyben, hiszen a kormány elfeledkezett róluk, még jobban, mint a pedagógusokról. Ezt Horváth szerint muszáj meglépni, hiszen a város bevételi az államtól jövőre is csökkenni fognak. Azt kérdezi Bizzer Andrástól, hol legyen bevétele a városnak, emeljenek adót?
Balogh László lelki színtéren visszautasítja Horváth megjegyzését, igenis törődnek az idősotthonnal is.
Schauta Marcell kapta vissza a szót. Sok egyházi intézmény fordult az önkormányzatokhoz segítségért, mert az államtól nem kapott. Schauta visszautalt a költségvetésre, 620 millió forint a mínusz, minden bevétel jól jön. Közben emelkedtek a gyógyszerárak, de a pelenka is drágább lett, de a nyugdíj nem emelkedett. Ez egy elfogadható és indokolt lépés, a fizetésképességhez képest pedig reális.
Szavazás: 9 igen 5 nem 1 tartózkodás - Tóth Nándor szavazott igennel a Fidesz-frakcióból, Radics Bálint tartózkodott.
09:42 - Költségvetés - Megszorítás a városi cégeknél
Balogh László hosszan taglalta a pontot. 622 millió forint mínuszban van a város, ezt jelenleg nem tudják megoldani. Minden városi céget érinteni fogják azok a lépések, amiket a hiány miatt meg kell tenni. A létesítmények szüneteltetésével ő óvatosan bánna, inkább a rövidebb ideig való nyitvatartást preferálná. A Volánnak is komoly összeggel tartozik a város, amiben előre kell lépni neki is és a Tulajdonosi Bizottságnak is. Szerinte minden elnöknek, tanácsnoknak jogosítványa az, hogy segítséget kérjen a hivatali háttértől. Komoly napirend lesz a polgármester szerint, végül még a világválság tényére utalt, hogy ne államra, kormányra és az országgyűlési képviselőre mutogassanak a felszólalásokban. A polgármester szerint 15 százalékot bármely működő rendszerben meg lehet spórolni.
Fodor Csaba mikor meglátta ezt az anyagot, a meghatódottságtól könnybe lábadt szemmel olvasta. Hiszen a helyi Fidesz úgy döntött, hogy a teljes városvezetést átadja az ÉVE-frakció részére. Fodor szerint az jó hír, hogy ezt belátták. De ezzel a polgármester célja, hogy minden költségvetést érintő pontot szerinte a Tulajdonosi Bizottság oldja meg. Fodor azt szeretné, hogy a polgármester nőjön fel a feladathoz. Az igaz, hogy ők is fordulhatnak a hivatal dolgozóihoz, de utasítási jogkörük nekik nincs. S nem hiszi, hogy a hivatali dolgozók azt szeretnék, hogy minden képviselő folyamatosan futkosson hozzájuk. Fodor szerint a háborúról még senki nem hallott, de a csirkefarhát már árstoppos lett, és az euró is az egekben volt. Az valóban közös felelősség, hogy ezen a nehéz helyzeten átjussanak. A Volán helyzetéről sokat nem mondhat, de benne van az előterjesztésbe, hogy Fodor Csaba tárgyaljon, de hogy tárgyaljon ő, amikor egy ilyen céggel szemben a polgármester képviseli a várost. Szerinte a járható út az, hogy a polgármester végezze el dolgát, ha nem megy, akkor mondjon le. Vagy kérje meg az alpolgármesterét, hogy segítsen. Így ez módosító javaslat is lesz, hogy Fodor Csaba helyett a polgármester járjon el. A mögöttes anyagban konkrét lépések nincsenek, kivéve a hivatalt érintő változásokat.
Módosítás: a hivatal létszámát, munkarendjét tartalmazó előterjesztést szeptember 19-ig terjessze elő. Ergo ebből az is kiderült, hogy szeptember 19-én lesz újabb közgyűlés. Fodor szerint látni kell a részleteket ahhoz, hogy dönthessenek a négynapos munkarendről vagy a home officeról. Felkérik a polgármestert, hogy készítsen intézkedési tervet, a városi cégeket érintő költségcsökkentő lépésekről. Ennek a határideje is szeptember 19. Fodor azt szeretné, ha ezt az anyagot előtte átbeszélnék, hiszen úgy tűnik, fájdalmas lépéseket kell meghozni.
Balogh László szerint hasonlatos ez a dolog ahhoz, hogy "van sapka, nincs sapka". Számít a Tulajdonosi Bizottságra, szerinte az a különbség közöttük, hogy Balogh László még soha nem mondta Fodor Csabának, hogy mondjon le.
Bizzer András szerint az ÉVE elfelejti, hogy 3 éve ők vezetik a várost, és minden jogkört elvettek a polgármestertől. Az alpolgármester szerint ez a pandémia alatt pár hónapig változott, de akkor is voltak megkötései Balogh Lászlónak. Az alpolgármester szerint amikor nehéz helyzet van, az ÉVE nem akarja felvállalni a nehéz döntéseket. Megint csak az időhúzás megy, mint az 588 millió forintnál. Ha szeptember 30-ig nem módosítják a költségvetést, akkor a gázszerződéseket sem tudja aláírni a polgármester, ami egyet jelent az intézmények bezárásával. A várost az ÉVE vezeti, akkor vállalják fel ezt a helyzetet.
Szabó Szilárd kért szót. Muszáj reagálnia Fodor Csabának. A lényeget szerinte az alpolgármester már elmondta. Az ÉVE vezeti a várost 2019 októbere óta. Szerinte amikor Fodor többesszámban fogalmaz, akkor az nehéz döntéseket jelent. Úgy tesz Fodor Csaba, mintha a Fidesz-frakciónak bármibe lenne beleszólása. A legutóbbi költségvetési tárgyalásnál az hangzott el: "majd mi eldöntjük".
Horváth Jácint szólt oda mikrofonon kívül: mert nem szavaztátok meg.
Szabó folytatta, Fodor előhozta, hogy nem volt elég idő átnézni az anyagot. Szabó emlékeztetett, hogy ÉVE rendszeresen eljátssza, hogy szóbeli előterjesztéseket hoz, így azokra nincs idő felkészülni. A döntéseket az ÉVE-frakciónak kell meghoznia, amit a Fidesz vagy támogat vagy nem.
Horváth Jácint szerint 3 éve ülnek itt együtt, de sokan még mindig nem értik az önkormányzat működését. Polgármester úr és alpolgármester úr havonta 4,5 millió forintba kerülnek a városnak. Napi szinten bejárnak a hivatalba, és az a dolguk, hogy előkészítsenek anyagokat döntésre. A döntésekért pedig majd az ÉVE vállalja a felelősséget. De az előkészítés még mindig nem az ő munkájuk. Balogh László döntött úgy, hogy 1 alpolgármester nevez ki maga mellé, akkor most dolgozzanak, csinálják a dolguk. Ahogy teszi azt Eger, Székesfehérvár vagy Zalaegerszeg polgármestere, akik már 1 hónapja előjöttek azzal, hogy mekkora a baj. Az ÉVE-képviselői munka mellett dolgoznak, a polgármester és az alpolgármester főállású. Azt mondta Szabó Szilárd, hogy a saját értékrendjük szerint fognak dönteni, Horváth reméli, ez az értékrend ugyanaz, mint Egerszegen és Székesfehérváron. Horváth szerint ha Szabó nézte volna az előző ciklus közgyűléseit tudná, hogy ők ellenzékben nem így álltak a döntésekhez. Javaslatok garmadájával kellett volna már előállni, de úgy látszik Kanizsán a polgármester nem tudja mi a dolga.
Balogh László szerint álságos, ahogy Horváth beszél. Balogh szerint ez a dobálózás már unalmas. Választott polgármesterként tudja mi a dolga, s tenné is, de "nincs keze, s nincs is lába". De az esze és a szíve a helyén van.
Károlyi szerint nem ők használtak olyan kifejezést, hogy álságos. Szerinte a frakciótársai semmi bántót nem mondtak. Károlyi nincs fent a Facebookon, de ő is látta azt a videóit, ami alapján kiderült, hogy mindenki azt mondja a Fidesz oldalán, amit Cseresnyés Péter előír. S lehet a háborúra fogni, de a Fidesz-kormány miatt tartunk ott, ahol. Cser-Palkovics és Balaicz Zoltán is konkrét számokat tett le az asztalra. S a helyi Fidesz megrémül attól, hogy valószínűleg be kell csukni az Arénát, az uszodát és a HSMK-t. A városvezetésnek konkrétumokat kellett volna letenni az asztalra, ez jogszabály szerinti feladata az alpolgármesternek és a polgármesternek. Nem kér már Bizzer András véleményéből, gimnáziumi tanulók is tudják már, hogy milyen nehéz a helyzet, és hogy a kormány megköti az önkormányzatokat.
Balogh László röviden értékelt: Károlyi úr, ön demagóg.
Bizzer András szerint Horváth Jácint valótlant állított a 4 és fél milliós fizetéssel. Bizzer András ő és Balogh László is a törvényi minimum alatt van, így ezt a munkát nem lehetne olcsóbban megúszni. S ha az lenne, amit Horváth javasolt, azaz több alpolgármester lenne, az még drágább lenne a városban.
Fodor Csaba úgy látja, többre mennének, ha Bizzer András figyelne arra, amit a képviselők mondanak, nem a telefonján figyelné az SMS-eket. A polgármester dolga az előterjesztések kidolgozása, a döntést pedig itt meghozzák. Nem szeptember 30-án, hanem jóval előbb, erre már utalt is. Értse meg, hogy nekik nincs utasítási joguk. Nem az a baj, hogy 4-5 millió forintba kerülnek a városnak, hanem az, hogy a munkát nem végzi el az alpolgármester és a polgármester. Az adatokat hozták ma, de konkrét javaslat egy darab sincs. Az intézkedéseket már most le lehetett volna írni.
Hoz még egy 9. módosítót Fodor Csaba: Balogh László vegye fel a kapcsolatot Cseresnyés Péterrel, hogy a közbeszerzési értékhatárt emeljék meg legalább a négyszeresére. Közbeszereztetni kell több városi társaságot is, mert meghaladják az ajánlatok a 15 millió forintos határt. Ebben semmi politikai hang nincs, Fodor is elindította már a kapcsolatait, de jó lenne, ha a kormányoldalról is jönne lobbi. A lényeg az, hogy szeptember 19-ig elkészülne a konkrét előterjesztés.
A közbeszerzési értékhatár emelése kapcsán Balogh elmondta, szerinte ezen a megfelelő minisztériumban már dolgoznak. A fizetése kapcsán pedig Fodor Csaba szerinte ferdít, csúsztat, hazudik.
Károlyi Attila szerint a ferdít, csúsztat, hazudik után egy demagóg is következik Balogh Lászlónál. Károlyi Attila felvette a kapcsolatot Vigh Lászlóval, a zalaegerszegi körzet képviselőjével, ám ő azt válaszolta, hogy Cseresnyés Péter a választott képviselő. Károlyi elmondta, Ungár Péter vállalta, hogy eljön Nagykanizsára, és képviselni fogja a kanizsai problémákat a parlamentben.
Szavazás, a módosító csomagról: 8 igen, 7 nem - elfogadták.
A módosítások nélkül csomag: 13 igen 0 nem 2 tartózkodás - elfogadták.
09:06 - Interpellációk
Berta Krisztián kezdte. Egy korábbi felvetését hozta elő, az E.ON-nak írt levél kapcsán érdeklődött, mint mondta, hónapok teltek el válasz nélkül, és a lakók már nagyon türelmetlenek.
Gábris Jácint volt a második. Ópalin kapcsán jött két felvetéssel: legyen sűrűbb a közterület-felügyelet ellenőrzése. Kifelé menet a járda nincs befejezve Ópalinban, azt kéri a képviselő, fejezzék be a munkát.
Bodó Lászlót az Erkel Ferenc utca lakói keresték meg, hogy mikor újítják fel az utcájukat és a járdájukat. A lakók szeretnének találkozni Cseresnyés Péterrel. Az Eötvös tér kapcsán 2 pontot hozott a képviselő. Nem készült el a nyilvános illemhely, s az okospadok semmi másra nem alkalmasak, mint telefontöltésre, az okososzlopok pedig teljesen használhatatlanok. A képviselő szerint 1.5 millió lenne a felújítás. A Péterfy-iskolánál lévő kézilabdapálya két kerítéssel van körbevéve, s van egy salakos futókör, amire került egy lakat. A kérés az, hogy a lakat a kézilabdapálya kapujára kerüljön, hogy a futókört tudják használni. A Petőfi-Rákóczi utca sarkán a csőtörés helye egy éve nincs helyreállítva. A pumpapálya kapcsán egy balesetveszélyre figyelmeztették Bodó Lászlót. A sövényen keresztül vágnak az autósok elé a biciklisek, ezt el kell hárítani.
Fodor Csaba folytatta. A polgármester írt egy levelet Cziráki Lászlónak, a Vízmű vezérigazgatójának, ami a Molnári fejlesztésről szól. Fodor szerint a kérés akceptálható, de tisztelje meg annyival a közgyűlést a polgármester, hogy velük is megtárgyalja ezt az ügyet, nem ő dönt egyedül. A Pivári utcában már felmerült, mint probléma, hogy van egy épület, ami életveszélyessé vált. Az udvarában 2 méteres fű áll. Fodor azt kéri, keressék meg a tulajdonost. Ha nem lesz meg, akkor az önkormányzat végezze el a tisztítását, majd próbálja meg a tulajdonosra terhelni a költségeket. A harmadik pont pedig egy reflektálás Balogh László szökőkút kapcsán tett megjegyzésére, miszerint, ha lett volna polgármesteri kerete, már elkészült volna a fejlesztés. Fodor szerint ez ferdítés, mivel a problémák nem most keletkeztek, ráadásul, amikor volt a polgármesternek kerete, akkor sem kanizsai problémákra költötte azt.
A Vízmű kapcsán Balogh László elmondta, visszakerül még az ügy.
Schauta Marcell egy felvetéssel jött. Telefonon keresték meg, hogy a Zrínyi utcában működő népkonyha zavarja a helyi lakókat. Ittas és hajléktalan elemek, emberek az iskola udvarán fekszenek. Korábban a Bazár udvarban volt a Vöröskeresztnek hasonló kezdeményezése, ott is sok probléma volt, ezért más helyszínre vitték. Itt is ez lehet a megoldás.
Balogh László szerint a probléma összetett, nemrég kapott hasonló témájú levelet, hogy a HSMK melletti új teret is többségében hajléktalanok használják.
Dénes Sándor a Szepetneki út karbantartásával kezdett. Jakabkúti utcában pedig a járda van nagyon rossz állapotban, szerinte meg kell vizsgálni a felújítást. Bajcsy-Zsilinszky utcában is keletkezett egy kátyú, ami nagyon rossz helyen van, azonnal foglalkozni kell vele. A negyedik pontja a Szent Rókus utca csapadékvízelvezetési problémájára világított rá. Az ötödik pontja a már megszokott energetikai projekt iránti érdeklődés: a polgármester szeretné tudni, lépett-e előre az ügy.
Szabó Szilárd az alsó szabadhegyi útról nyíló murvás szakaszról kérdezett, hogy mikor látják el ezt a részt szilárd burkolattal. Az intenzív csapadék itt is folyamatosan károkat okoz. A következő kérése a szolgáltatók felé irányul, bármilyen csőtörés vagy más probléma történik, a munkagödör hónapokig ott van hagyva. Mészkőzúzalékkal töltik be a felső réteget, ami néhány nap után el is tűnik. Erre szerinte jobban oda kellene figyelni, valakinek ellenőriznie kellene. A harmadik kérdése a tűzijátékkal kapcsolatos: különböző okok miatt maradt el, például a spórolás. Ezt akár el is tudja fogadni, még ha a 300 ezer forintos tételt ki lehetett volna gazdálkodni. De látja, hogy a Város Napján lesz, a kérdése az, ha akkor nem lehetett, most miért engedi meg magának a város? Az az érzése, hogy valaki felköpött, most pedig alá áll.
Ezt nagy nevetés fogadta az ÉVE részéről.
Szabó szerint feltehetne célzottan is ezt a kérdést, de nem teszi, talán kap majd választ.
Radics Bálint többször hozta már a MAORT-telepen az egységes tárolók kialakítását a balesetek elkerülése érdekében. Az energiaárak emelkedése miatt többen megkeresték onnan, sokaknak megoldás lehetne a napelemes rendszer pályázata. Úgy tudja, nagyon sokan szeretnének onnan élni ezzel a lehetőséggel. Ezért egy lakossági fórum összehívását javasolja, s azt, hogy a védettségi rendeletet módosítsák. Miklósfa, Gárdonyi utcával folytatta, a Szentgyörgyvári-hegyről lezúduló csapadék az útra mossa a hordalékot. Ezt jelezte a Via-nak, de annyiban merült ki, hogy az árok szélére murvát raktak a szakemberek. De ezt is az útra mosta az eső, tehát egy újabb problémát generált ez a megoldás. Az utat a lakók tisztítják meg. A problémát az úttest kiszélesítésével, és a megfelelő árok kialakításával lehetne megoldani.
Balogh László a MAORT-telep kapcsán elmondta, sok megkeresés elért hozzá is. Szerinte ez egy összetett probléma, mivel a MAORT-telep szépségére most is sokan rácsodálkoznak, a pályázat fordulója viszont novemberben esedékes, így gyorsan dönteni kell.
Tóth Nándor a kiskanizsai kutyaiskola melletti területről szólt, Szerinte egy hibás beavatkozás történt, ami miatt megsüllyedt a padka. Ebben kér intézkedést. A Pivári utcában található ingatlan esetében - amit Fodor Csaba is felhozott - azt is el tudná képzelni, ha ingyen az önkormányzat tulajdonába kerülne.
Károlyi Attila ráerősített Szabó Szilárd Szabadhegyet érintő problémákra. Ő érintett, mint ottani lakó, ezért nem szokott felszólalni ebben az ügyben, de most ígéretet tett, mivel a helyi lakók sokszor emlegették megboldogult édesanyját. Volt olyan képviselő korábban, aki csak Rózsadombként emlegette, de mindezek ellenére szerinte az ottani lakók megérdemelnék, hogy 2022-ben ne kelljen lapátot fogniuk esőzés esetén.
Gondi Zoltán a Kiskanizsa-Nagykanizsa közötti gyalogos forgalom kapcsán hozott észrevételt. A DKG oldalán a járda nem alkalmas gyalogos közlekedésre. Ezért a gyalogosok is a kétsávos kerékpárúton mennek, De itt ma már az elektromos rollerokkal is közlekednek. Úgy tudja, a kerékpárúton 30 kilométer per órával lehet közlekedni, de a veszekedések napi szinten észlelhetőek. Ki kell jelölni a gyalogosok számára egy sávot, meg kellene vizsgálni, hogy kerékpárosoknak és az elektromos eszközökkel közlekedőknek sebességkorlátozást kellene elrendelni.
Az interpellációk szakasza ezzel lezárult.
09:01 - Kezdünk
Balogh László megnyitotta az ülést, mint mondta: sűrű ősz következik. Majd ismertette a napirendeket. 4 pontot, a 10-est, a 16-ost, a 17-est és a 22-est levették a napirendről. A meghívóban 3 pont nem szerepelt, azokat felvették, köztük a förhénci tókát és a vízmű állami átadásának kérdését. Elfogadták a pontokat, jönnek az interpellációk.
Előszó gyanánt:
A meghívó szerint 30 pontról tárgyalnak ma a felek. Az augusztusi találkozó során megkapta az utólagosan kért támogatás felét a Szandia, a Sörgyár SE és a DRVE, ezekhez Gábris Jácint (ÉVE) átszavazására is szükség volt. Nagy vihart kavart a polgármester indítványa, ami Tar Mihály leváltását célozta meg a tusványosi poszt miatt. Végül maradt Tar a Kanizsa Médiaház ügyvezetője. S azóta legalább akkora médiafelhajtás övezi, csak most éppen a másik oldalról, Balogh László: „Ki a magyar?” című expozéját. Akkor ötórás volt a tanácskozás, amin még – hosszas vita után – elfogadták Nagykanizsa Fenntartható Városfejlesztési Stratégiáját is a 2021-27-es európai uniós időszakra.
Ma sem várható kevesebb csörte. Az interpellációk után rögtön módosítani kell a 2022-es költségvetést, és az a kanizsai álmoskönyvek szerint nem jelent rövid vitát, ha bele kell nyúlni a büdzsébe.
Hasonló előjelek lengik körül a szociális szolgáltatások napirendjét. Az infláció miatt emelni kell a legtöbb tételt, de ha valami drágul, azt ritkán hagyja szó nélkül az ellenzékben ülő oldal.
A Via vezérigazgatója nemrégiben közös cikkben jelent meg a polgármesterrel a megyei napilapban az Erzsébet téri szökőkút felújítása kapcsán. A beruházásról mi itt írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202208/mukodik-a-szokokut-az-erzsebet-teren-kerdes-hogy-ki-finanszirozza A közös fotó lehet a „Béke, mennyeknek koronás leánya” is, hogy Balogh László egyik klasszikusát idézzük. Ez kiderül a 7. pontnál.
Ennek az egyesületnek egy forintot sem szavazok meg – vélekedett Károlyi Attila augusztusban a DRVE-ről. Az egyesület ezúttal a Zrínyi u. 42. szám alatti, jelenleg is általuk használt épületet szeretné továbbra is megkapni a várostól. Ingyen.
A DRVE után jöhet egy kisebb szünet, a 13. szemelvény lehet ismét erős. A katonarétiek egyszer már tiltakoztak a déli elkerülő nyomvonala ellen, a kérvény most visszatér. A helyzet komolyságát jól jelzi, hogy egy 123 oldalas előterjesztés készült az ügyben.
A Modern Városok Program pontosan ennek az inverze – 2 oldal, konkrétumok nélkül.
Szintén régi ismerős az arculati elemeket érintő pont, a förhénci tóka ügye, vagy Radics Bálint előterjesztése a miklósfai kerékpárútról, amit napokig harsogott a Rádió1 helyi hírblokkja.